Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának második települése, Csabaszabadi. Kesjár Mátyás, a Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Csabaszabadiban?

Kesjár Mátyás: Születésem óta lakom Csabaszabadiban, szlovák gyökerekkel rendelkező családban nőttem fel. Itt éltem gyermekéveimet, itt jártam ki az általános iskolát, itt alapítottam családot, és a nyugdíjas éveimet is itt szeretném tölteni. Középiskolát a Békéscsabai Vásárhelyi Pál Útépítési és Fenntartási Szakközépiskolában végeztem el. A főiskolát Pécsen a Pollack Mihály Műszaki Főiskola mélyépítési szakán végeztem el, később itt végezem el az épületfenntartási szakot is. Első munkahelyem Dunaújvárosban volt, majd Békéscsabára jöttem dolgozni, itt dolgoztam nyugdíjba vonulásomig, ez alól kivétel volt 1993 – 1998. között, amikor Csabaszabadi község polgármestere voltam. Jelenleg a Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat és a helyi polgárőr egyesület elnöke, továbbá az Országos Szlovák Önkormányzat képviselője vagyok.

Csabaszabadiban végzett munkámat Csabaszabadi Község Önkormányzata 2016. évben Csabaszabadi Díszpolgára címmel ismerte el, amelyre – az eddigi elismeréseim közül – a legbüszkébb vagyok.

Kesjár Mátyás (Fotó: Kesjár Mátyás)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Kesjár Mátyás: Csabaszabadi településre vonatkozó munkásságomra a közéleti, közösségi tevékenység a jellemző. Azt gondolom, hogy életem egyik legszebb tevékenysége, mert e munkával sikerült egy nehéz helyzetbe lévő településrészt a fejlődés útjára állítani 1993-ban, amikor Csabaszabadi önálló községgé válhatott, és ezen az úton segíthetem a települést mind a mai napig. Természetesen a közéleti, közösségi tevékenységben elért eredmények nemcsak az én érdemem, hanem mindenkié, aki ebben a tevékenységben részt vett, az én részem – azon túl, hogy részvevője vagyok – annyi, hogy egyik irányítója, vezetője lehettem ennek a folyamatnak.

E közéleti tevékenységbe tartozott a település önálló községgé való alakítása, annak működésének megszervezése. Ez azért is kiemelkedő jelentőségű és nagy kihívás, mert Békés megyében a rendszerváltás óta Csabaszabadi az egyetlen olyan új település, amely korábban nem volt önálló község, így erre vonatkozóan nem volt tapasztalat.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtekinteni és milyen körülmények között a munkáit?

Kesjár Mátyás: Csabaszabadiról nagyon sok kép készül, szívesen mutatom be a kisfalunkat téli képek keretében, mert ezek ritkán láthatók, de szép élményt nyújtanak – remélem nemcsak nekem: Érdemes ilyenkor is Csabaszabadira látogatni.

Gerendási út, üdvözlőtáblával (Fotó: Kesjár Mátyás)
Gerendási út – Fő utcától (Fotó: Kesjár Mátyás)
Diófa a Gerendási úton (Fotó: Kesjár Mátyás)
Fő utca (Fotó: Kesjár Mátyás)

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Kesjár Mátyás: Nyugdíjasként szeretnék olyan nyugdíjas lenni, mint amikor a közéleti pályám kezdetén a nyugdíjasok, az idősebb generáció tagjai voltak, hasznos tanácsokkal láttak el, és segítették a munkámat. Most nekem nyílik erre lehetőségem, amit szívesen teszek, és látom a mostani fiatalokban erre az igényt és számítanak rá.

Az életkor elhaladtával a közéleti, közösségi tevékenységben egyre kisebb szerep jut – ami számomra természetes is, hiszen a fiatal nemzedéké a jövő – és több idő marad a régi szép emlékek felidézésére, és megörökítésére. Így fontos feladatnak tekintem a Csabaszabadi múltjában rejlő értékek felkutatását, és megörökítését. Erre most is volt példa, hiszen nemrég jelentettünk meg egy kiadványt a volt Legelő-gerendási tanyai Általános Iskoláról, és készül a Szalay-majori általános iskoláról egy kiadvány, valamint tervezzük a Nagygerendási és a Csabaszabadi Általános Iskolákról kiadvány elkészítését. A múlt feltárása fontos egy közösség életében így a kulturális és egyéb hagyományok, emlékek feltárása és továbbadása.

Szlovák Közösségi Ház (Fotó: Kesjár Mátyás)
Beliczey tér (Fotó: Kesjár Mátyás)
Beliczey Ház (Fotó: Kesjár Mátyás)

Csabaszabadinak jelentős számú szlovák lakossága volt és jelenleg is van, így fontos e közösség munkájának segítése, hagyományainak, kultúrájának feltárása, ápolása és továbbadása.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Csabaszabadit? Miért szeret Ön itt élni? Miért büszke a településére?

Kesjár Mátyás: Csabaszabadi Békés megye legfiatalabb települése, mely 1993. július 1-én vált önálló községgé. A kisközségben élő szlovák és magyar lakosság közös munkája jó példája a múltbeli értékeinek őrzésére, ápolására, és a jövőbeni együttműködésre, rendezvényeink családi hangulatúak – majális jellegűek. A rendezett településkép, a parkok emlékhelyek olyan látványosság, ami szép emlékeket hagy az idelátogatókban.

Miért jó itt élni: Csabaszabadi csendes kis település, távol a városok zajától, így a csend és a barátságos környezet ideálissá teszi az itteni életvitelt.

Mire vagyok a legbüszkébb: Csabaszabadi Békés megye egyik legfiatalabb kistelepülése, melyhez a sors sokszor nem volt kegyes, az utóbbi egy emberöltőn keresztül, de számomra most úgy tűnik, hogy jobb helyzetbe került, van jövője, és a település jövőjét a fiatalok alakítják.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert kívánunk!

Községháza a Haranglábbal (Fotó: Kesjár Mátyás)
Emlékpark Szelekovszky László által készített kopjafákkal (fotó: Kesjár Mátyás)
Emlékpark a „Napamiatku predkov – 2007 – Őseink emlékére” emlékkővel. (Fotó: Kesjár Mátyás)

Olvassa el a rovat többi cikkét is:

Beszélgetés a Polgármester Asszonnyal

Csabaszabadiért Egyesület bemutatkozása

A cikksorozat első települése Lőkösháza volt.