Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának negyedik települése, Doboz. A cikksorozat 1. részében Köves Mihály Polgármester Úr válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról, mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Köves Mihály Fotó: Sás Richárd

Köves Mihály: Pénzügyi végzettségem van, 1990-től 2014-ig, megválasztásomig költségvetési gazdálkodási területen dolgoztam. 16 évig vállalkozóként belső ellenőrzéssel, tanácsadással, könyveléssel is foglalkoztam. 1990. és 2008. között voltam önkormányzati képviselő, 12 évig a szociális bizottság elnöke. Az önkormányzati gazdálkodás ismerete, a doboziak támogatása és a képviselői munka alapján döntöttem úgy, hogy 2014-ben indulok az önkormányzati választáson, mint polgármester-jelölt. Jelentős felhatalmazással választottak polgármesterré, ismerték el a választók az addigi munkámat és adtak megbízást a programunk megvalósítására. Nagy kihívás volt számomra megfelelni az elvárásoknak, irányítani, képviselni a települést, a falu életét jelentősen meghatározó vagy adott esetben emberek életkörülményeit nagymértékben befolyásoló döntéseket hozni. Településvezetőként szolgálatot vállaltam, a dobozi emberek szolgálatát. Polgármesteri munkámat a választók is pozitívan értékelték, melyet a 2019. évi újraválasztásom bizonyít.     

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Köves Mihály: Legnagyobb eredménynek az utóbbi években elért fejlesztéseket tartom, amely élhetőbbé tette Dobozt. Az itt élők a mindennapokban érezhetik, hogy felszereltebbek, korszerűbbek lettek intézményeink, megvalósítottuk a szennyvízberuházást, utakat, járdákat építettünk. A település földrajzi elhelyezkedése mellett ezek is hozzájárultak a lakosságszám lassú emelkedéséhez, mely tendencia elemzéseink szerint folytatódni fog. Ami a legfontosabb, hogy ez a község igazi közösséggé vált sokszínű és tartalmas programokkal, aktív civil szervezetekkel.

Légi fotók Dobozról (a volt Wenkcheim-kastély (ma iskola), a két Körös találkozása, a Katolikus templom és kripta, Szanazug). Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Köves Mihály: Minden település jövőjét az határozza meg, hogy vannak-e elsősorban helyben, vagy 10-15 km-re munkahelyek. Doboz esetében Békéscsaba, valamint Gyula közelsége nagy előny, de szeretném, ha településünkön is létesülnének termelő munkahelyek, növekedne a vállalkozások száma és az általuk foglalkoztatottak létszáma. Szeretném folytatni a fejlesztéseket, kihasználni a turizmus adta lehetőségeket mind Szanazug, mind pedig Doboz értékeinek bemutatásával és népszerűsítésével is.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban a településén, mire a legbüszkébb?

Köves Mihály: Doboz számomra a családi kapcsolatokat, a dolgos hétköznapokat, az igazi otthont jelenti, ahová jó hazatérni. A közös munka eredményei bizonyítják, hogy jó itt élni és dolgozni. Mivel egész életemben itt éltem, itt dolgoztam, ismerem a település adottságait, lehetőségeit, hiányosságait. Az itt élő emberekre vagyok a legbüszkébb, mert közvetlenek egymással, életüket a becsületes munka és az összefogás jellemzi. Aktívan éljük a mindennapjainkat, a családok, közösségek szívesen vannak együtt nemcsak az ünnepek idején, de a hétköznapokban is.

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg Doboz a jelenlegi egészségügyi válságot?

Köves Mihály: Egy válság akár gazdasági, akár egészségügyi, növeli az emberek egymásrautaltságát. Ezt tapasztaljuk a jelenlegi helyzetben is. A település életének mindennapjaira jellemző a félelem, a bizakodás, hogy egyszer vége lesz a járványnak és az összefogás, mely szinte a vírushelyzet megjelenésétől tapasztalható. Az Önkormányzat mindent megtett és tesz a megelőzés érdekében, a szükséges pénz rendelkezésre áll. Az emberek nehezen, de elfogadták a korlátozásokat, a maszkviselési szabályokat, a kijárási korlátozásokat. A védőoltások beadása is elkezdődött, az oltási hajlandóság lassan növekszik. Mindenki szeretné már egészségesen a régi életét élni, maszk nélkül szabadon járni, kikapcsolódni.

Dobozi látnivalók, fotó: Óréné Szabó Erzsébet és Szőke Tünde

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy, Dobozra érkező vendégnek, turistának?

Köves Mihály: Doboz Békés Megye legrégebbi települése. Az első írásos emlék 1075-ből származik.

Először is a Wenckheim család által épített Szent Kereszt kápolnát és kriptát mutatnám meg, mely európai hírű műemlék. A Kastélyparkban – melyben 100-150 éves kocsányos tölgyek, platánfák, hársak láthatók – helyezkedik el, az Ybl Miklós által tervezett Magtár szomszédságában. A Széchy Tamás Emlékház minden idők legeredményesebb magyar edzőjének, Doboz díszpolgárának emlékét őrzi. Az épületben kapott helyet a helytörténeti gyűjtemény és itt alkotnak a népi kézműves mestereink. Fő céljuk a hagyományok, értékek átörökítése „apáról-fiúra”. A falu központjában érdemes egy sétát tenni, ahol a Furulyázó Pásztor szobra áll. Doboz üdülőövezete Szanazug, mely a Fehér- és Fekete-Körös összefolyásánál, a Kettős-Körös két partján fekszik. Szabadstrand, csaknem 400 üdülő, ifjúsági tábor, kemping és lapátos vízi megállóhely várja az Alföld páratlan adottságú természeti környezetében pihenni, kikapcsolódni, sportolni vágyókat. A tiszta levegő, az érintetlen természet szépségei várják a kirándulókat, túrázókat. Kedvelt úti cél a Sámson vára. A Körösök nyári hónapokban felduzzasztott tiszta vizében kellemes a fürdőzés.

Alföld Slow Egyesület: Általában (vírushelyzet kivételével) milyen programok zajlanak a településen?

Köves Mihály: Doboz településen sokszínű és gazdag kulturális programok zajlanak minden évben. Három nagyrendezvényünk van: májusban a Községi Majális, júliusban a Dobozi Mézes Fesztivál és Fogathajtó Emlékverseny és augusztusban a Szent István Nap.

Farsangi játszóházban elkészült a télűző maszk
A hagyományos hímes tojás Dobozon berzseléssel készül
Természetfotó kiállítás a Dobozi Zöld Hetek keretében
Fogathajtó Emlékverseny
Dobozi Mézes Fesztivál
Szent István Napi új kenyér
Megyenap Értéktár Bemutató
Dr. Oláh Andor könyvei a helyi értéktár bemutatón
A Dobozi Népdalkör fellépése a Szüreti Mulatságon
Dobozi Advent
Adventi Ablakok

Rendezvények Dobozon a korábbi években (Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár)

Ezek mellett minden hónapnak megvan a tematikája és az ehhez igazodó kulturális rendezvénysorozata. Januárban a Magyar Kultúra Napja tiszteletére rendezett kulturális héttel, a közel két évtizede minden évben megrendezett nagyszabású Helytörténeti Vetélkedővel indulnak meg az éves programok, majd a Farsangi mulatságokkal, a Tavaszi Fesztivállal és a Pünkösd köszöntő kulturális héttel folytatódnak rendezvényeink. Nyáron gyermektáborokkal, ősszel a Dobozi Szüret programjaival, a Szüreti Mulatsággal a és Tökfesztivállal, az Országos Könyvtári Napok helyi rendezvényeivel, a Márton napi Ludasságokkal várjuk vendégeinket, a településen élőket. Novemberben és decemberben a Dobozi Advent rendezvénysorozata és a Karácsonyváró ünnepség zárja a kulturális események sorát.

Tartalmas és sokrétű programokat kínálunk minden korosztály számára. A Dobozi Mézes Fesztivál és Fogathajtó Emlékverseny a leglátogatottabb programunk az év során. A rendezvénynek a település központjában található gyönyörű kastélypark ad otthont. A kétnapos rendezvényt igen gazdag programkínálattal állítjuk össze. A helyi értékeket, a gasztronómiát és a kézművességet is felvonultató családi programra szívesen invitáljuk az érdeklődőket, melynek központi eleme a település történelmi múltjában gyökerező méhészet és kincse, a dobozi aranyló méz.

Fogathajtó Emlékverseny a korábbi években (Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár)

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak Dobozon a helyi értéktárban?

Köves Mihály: A Dobozi Értéktár 2015-től folyamatosan bővülve jött létre, jelenleg 55 érték szerepel benne.

A helyi értéktárunk igen gazdag, „Doboz Kincseivel” van tele. A település híres szülöttei épp úgy helyet kaptak benne, mint kiemelt épített-, természeti- és szellemi örökségünk. Kiemelném a híres „úszópápát” Széchy Tamást, aki településünk első díszpolgára. Emlékháza a település régi posta épületében található meg. Fontosnak tartom Dr. Oláh Andor természetgyógyász életművét is megemlíteni, és ha már az egészséges életmódnál tartunk, a helyi értéktárban helyet kapott a dobozi méz is. Épített örökségünk jelentős része a Wenckheim család idejében épült, a család története és az épületek egyaránt szerepelnek a helyi értéktárban. Nem csak írásba foglaljuk értékeinket, hanem helyi, megyei rendezvényeken is igyekszünk népszerűsíteni, bemutatni mindazt, ami minket dobozivá tesz. Legutóbb a Nemzeti Művelődési Intézet és a Kossuth rádió szervezésében megvalósuló Országjáró című műsorban mutattuk be értékeinket.

Dobozi Mézes Fesztivál korábbi képei (Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár)

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak még Dobozon, amelyek akár szerepelhetnének is az értéktárban?

Köves Mihály: Mindent értéknek tekintünk, ami az itt élőknek fontos, legyen az szellemi- vagy kulturális érték.

A Dobozi Értéktár Bizottság a lakosság, a közösségek által megfogalmazott értékeket igyekszik számba venni. Legnagyobb örömömre bőven van olyan érték körülöttünk, mely érdemes arra, hogy bekerüljön az értéktárba.

Bartók Béla 1906. novemberében több hetet töltött a községben: „Itt rajzolok népet Dobozon, szíves vendéglátás mellett” – írta édesanyjának egykoron. Dobozon töltött időszakáról megemlékezve az itt gyűjtött népdalokat szeretnénk a helyi értéktárba felvenni.

Mező Misi, a Magna Cum Laude énekese Dobozon élt, zenei pályafutása innen indult egykor. Doboz díszpolgáraként tevékenysége szintén érdemes arra, hogy felvonultassuk az értéktárba.

Helyi sajátosság a településen a ragadványnevek használata, de érdeklődésre tart számot a vőfély versek számbavétele is.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartotta fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesület alapító tagja legyen Doboz?

Köves Mihály: Településünk helyi értékeit népszerűsíteni, bemutatni, láttatni mindig is kiemelt feladatunk volt. Az Alföld Slow Egyesülethez csatlakozva, a megye további kilenc településével együtt gondolkodva, tudatosan tervezhetünk a turizmus terén. Kapcsolatokat, együttműködési lehetőségeket alakítottunk ki. Békés megye kiemelt turisztikai célpontjai mellett a közös együttműködés révén településeink jobban előtérbe kerülhetnek.

Másodsorban azt gondolom, hogy településünk olyan kiváló környezeti adottságokkal bír, mely tökéletes helyszín a lassú turizmus kedvelőinek. A Kettős-Körös, a folyó mellett található Szanazug üdülőövezet és erdeink segítenek abban, hogy a felgyorsult világból kiszakadni vágyók nyugalomra találjanak. Ehhez a szemlélethez a településen elérhető szolgáltatások is alkalmazkodnak. A szanazugi lapátos vízi megállóhelyen a vendégek kajakot vagy kerékpárt bérelhetnek, és a saját maguk ritmusában ismerhetik meg a települést és annak környékét. A horgászok is megtalálhatják számításukat, akár az élő vízen, akár telepített tavon szeretnének hobbijuknak hódolni. Programjuk végén megkóstolhatják a helyi ízeket a Dobozi Kisvendéglőben, ellátogathatnak a Széchy Tamás Emlékházba. Nekünk Doboz a világ közepe, amit nagyon szívesen mutatunk meg az idelátogatóknak is.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!