Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának negyedik települése, Doboz. A cikksorozat 16. részében Hidvégi Julianna a Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár igazgatója, a Dobozi Népművészeti Egyesület elnöke, gyékény-, szalma- és csuhé tárgykészítő és oktató válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról!

Hidvégi Julianna: Születésem óta Dobozon élek. 37 éve dolgozom a Művelődési Házban, mai nevén a Dobozi Közösségi Ház és Könyvtárban, 1998 óta vagyok az intézmény igazgatója. Aki ismer, az tudja, hogy nagyon szeretem a szülőfalumat és az itt élő embereket. Ez motivál munkám során. Azt hiszem, ennek köszönhető, hogy már 26 éve a Képviselő-testület tagjaként tudom szolgálni a település lakóinak érdekét és a helyi kulturális és közösségi életet. A 2013-ban megalakult Dobozi Értéktár Bizottság elnökeként segítem helyi értékeink számbavételét és népszerűsítését minden közösségi programunkon, rendezvényünkön a falu határán belül és kívül is.

Hidvégi Julianna

Vonzalmam a népművészet iránt gyermekkorom óta tart. A néptánc, népdal, népzene szeretete mellett a népi kézműves hagyományok újraélesztését tűztem ki célul 2004-ben. Részt vettem a Békés Megyei Népművészeti Egyesület alkotó táboraiban, megismertem több kézműves szakma alapjait. Egyéves kutatás eredményeként a még élő dobozi csuhéfonó népi kézművesek életét, alkotó tevékenységét „Kincses Doboz” című szakdolgozatomban mutattam be sok-sok fotóillusztrációval, interjúkkal 2007-ben.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden egyesületét!

Hidvégi Julianna: Egy sikeres pályázatnak és összefogásnak köszönhetően alkotókedvű társakkal karöltve 21 fő dobozi személy szerzett 2007-ben szakmai bizonyítványt szövő, kézi- és gépi hímző, fazekas, gyékény-, szalma-, csuhé tárgykészítő, mézeskalács készítő, kosárfonó, cserépkályha- és kandalló készítő, később takács, viseletkészítő kézműves szakmákat képviselve.

A Dobozi Népművészeti Egyesület tagjai Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

2009-ben ezzel a lelkes csapattal létrehoztuk a Dobozi Népművészeti Egyesületet, akikkel a népi kézműves szakmák átörökítését, a helyi értékek népszerűsítését, a környezet- és egészségtudatos életszemléletet képviseljük immár több, mint ötvenen. Az alkotóházban minden nap alkotnak a szőnyegszövők, rendszeresen találkoznak a Nefelejcs Hímző szakkör tagjai, nyáron pedig fazekas foglalkozások is zajlanak. A Varázskezek köre tagjai a jeles napokhoz kötődő rendezvényekhez készítenek természetes anyagokból ajándéktárgyakat, dekorációkat, játszóházi kellékeket, mézeskalácsokat. Nagy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy 2017-ben Doboz Nagyközség Képviselő-testületének döntése alapján a „Civilek Dobozért” díjat munkánk elismeréseként átvehettük.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni egyesületét Dobozon belül?

Hidvégi Julianna: 2012-ben az egyesület tagjainak nagy álma vált valóra. Megnyitotta kapuját a Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház, ahol az alkotó közösség igazi otthonra talált. A hagyományőrző udvar a kemencével és a kialakított gyógynövényes kert is nagyban szolgálják céljainkat. A főúton, a Nagy utca 20. szám alatt, a felújított régi posta épületében, Széchy Tamás világhírű úszóedző, Doboz első díszpolgára egykori szülőházában lehet megtalálni egyesületünket. Online elérhetőségeink honlapunkon.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Hidvégi Julianna: Kézműves szakköröket, képzéseket, népi játszóházakat, népművészeti kiállításokat és kézműves bemutatókat tartunk a település határain belül és kívül is. Tevékenyen közreműködünk a települési nagyrendezvények szervezésében, igény esetén fogadjuk az ide látogató turistacsoportokat, médiamegjelenéseknek teszünk eleget évről-évre.

Pezsgő hagyományőrző közösségi élet Dobozon Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

A legnagyobb összefogással megvalósuló nagyrendezvény a Dobozi Mézes Fesztivál. Témája a település történelmi múltjában gyökerező szakma, a méhészet és a magyar méz, melyek népszerűsítéséhez egyesületünk tagjai is csatlakoznak minden évben. Mézeskalács sütés és díszítés, természetes anyagok felhasználásával készített ajándéktárgyak, dekorációk, a Nefelejcs Hímzőszakkör kiállítása és mesterségbemutatója, a szövők, nemez- és viseletkészítők és egyéb kézműves remekek díszítik a zsűri sátrait és a Mézes utca pavilonjait a látogatók és közreműködők nagy örömére.

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Hidvégi Julianna: A sok program mellett többet szeretnénk kötetlenül együtt lenni, alkotni, beszélgetni. Jó lesz majd kirándulni, utazni, meglátogatni hasonló célok mentén működő közösségeket, rendezvényeket, településeket. Tapasztalatokat szerezni, új ötleteket, élményeket gyűjteni, hogy megőrizve megújuljunk…!

A dobozi berzselt tojás
Hidvégi Julianna csuhémunkái
Játszóházi ajándékok
Mézes-Mázas
Rongyszőnyegeink
Mézeskalácsaink és mézeink

Dobozon készült… Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Dobozt és egyesületét?

Hidvégi Julianna: Egyesületünk úgy alakította ki a vendégek számára programcsomagját, hogy az itt töltött idő alatt a helyi értékeket, a népi kézműves kultúra legfontosabb szereplőit, tárgyi emlékeit, jelen alkotásait megismerhesse. Az erről szóló emléktárgyakat, ajándékokat összegyűjthesse és magával vihesse egy kincses dobozban a találkozó végén.

Nekünk Doboz a világ közepe, kifogyhatatlan kincsestárral. A vidéki élet szépsége, nyugalma, látnivalóink felejthetetlen élményeket nyújtanak vendégeinknek.

Mégis a legfontosabb, hogy a látogatók visszajelzései alapján azt tapasztaljuk, a doboziak vendégszeretete, kedvessége és összetartása örökre megmarad a vendégek emlékezetében, szívében.

Végezetül Müller Pétertől származó mottónkat szeretném megosztani a kedves Olvasóval: „Igazi közösség csak ott jön létre, ahol az emberek rejtélyes módon szeretik egymást. Vagyis barátok. Minden érdeken, valláson, politikán, társadalmi helyzeten és világnézeten túl.”

Mi szeretjük egymást, és az idelátogató vendégeinket épp úgy!

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájukhoz további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is!

Beszélgetés Polgármester úrral

Gáborné Fekete Katalin

Orodán Mária

Dobozi Kisvendéglő és Csárda

Antiklak Vendégház

Kettős-Körösmenti Vadásztársaság

Sziromi Katalin

Petőfi Horgászegyesület

Balog Sándorné

Szatmári Szilárd

SA-PI Fish Horgásztó

Szabó László őstermelő

Szanazugi Üdülőtulajdonosok Egyesülete

Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház

Prima Antique Hungary