Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának negyedik települése, Doboz. A cikksorozat 2. részében Gáborné Fekete Katalin szociális munkás, népi kézműves szőnyegszövő, viseletkészítő válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Dobozon?

Gáborné Fekete Katalin: Születésem óta Dobozon élek, és 18 éve itt is dolgozom. A Dobozi Gondozási Központban szociális munkásként foglalkozhatok idősekkel és gyermekek fejlesztésével egyaránt. Munkám során gyakran használom a kézműves szakmám által szerzett tudásomat. A kreativitás és az alkotás terápia a nappali ellátásban.

Gáborné Fekete Katalin

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Gáborné Fekete Katalin: Már gyermekkoromban nagyon érdeklődtem a hímzés iránt, amit az édesanyámtól tanultam. Kötöttem, horgoltam, az otthon talált lepedőből ruhát varrtam. Később a gyermekeimnek varrtam és kötöttem ruhadarabokat. Többet akartam. Más természetes anyagokat is meg akartam ismerni. 2006-ban gyapjú szövést tanultam, később oktató és játszóház vezető lettem. Gyapjú szőtteseimet a zsűri pozitívan értékelte és így több kiállításon is bemutatásra kerültek. Tanítottam felnőtteket, gyermekeket, s közben egy kézműves nagy család tagja lettem. A Békés Megyei Népművészeti Egyesület által szervezett nyári kézműves táborokban és tanfolyamokon megismerkedtem a vessző és csuhéfonással, a nemezeléssel, a drótos tojás készítésével, illetve a mézeskalács készítés fortélyait úgy ellestem, hogy tudásomat Pekingben is megmutathattam.

Gáborné Fekete Katalin munkái (Fotó: Gáborné Fekete Katalin)

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtekinteni és milyen körülmények között (a pandémiát követően) a munkáit?

Gáborné Fekete Katalin: Elkészült munkáimat elsősorban Dobozon a Széchy Tamás Emlékházban lehet megtekinteni. 2021-ben az Országos Népművészeti Kiállításon Budapesten a Hagyományok Házában is bemutatásra kerül néhány munkám április 22-től augusztus végéig.

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Gáborné Fekete Katalin: Nagyon fontosnak tartom a megszerzett tudás továbbadását. Az ember személyisége alkotás közben kiteljesedhet. A jövőre nézve továbbra is szem előtt fogom tartani a szociális munka és a kézművesség kapcsolatából eredő pozitív hatások kihasználását, közösségépítő szerepét.

Gáborné Fekete Katalin munkái (Fotó: Gáborné Fekete Katalin)

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Dobozt? Miért szeret Ön itt élni? / Miért büszke a településére?

Gáborné Fekete Katalin: Doboz település egyre szebb. Olyan, mint egy Kincses doboz az Alföld szívében. A természeti és az épített örökség mellett kiemelném a rendezvényeket, ahol leginkább megtapasztalható a dobozi emberek kreativitása, összetartozásuk ereje. Vendégszeretetük, alázatuk példaértékű.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést, munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Olvassa el a rovat korábbi cikkeit is!

Beszélgetés Polgármester úrral