Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának nyolcadik települése Újkígyós. A cikksorozat ötödik részében Horváth-Gazsó Adrienn, művésztanár válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Újkígyóson?

Horváth-Gazsó Adrienn: Születésem óta itt élek Újkígyóson, felmenőim mind újkígyósiak, a több, mint 200 éve letelepedett dohánykertész családok egyikének vagyok a leszármazottja, vagyis ízig-vérig minden ideköt szeretett városomhoz. Az egyetemi tanulmányok és némi munkahelyi kitérők kivételével mindig is itt éltem, fontosnak tartottam, hogy azt az értéket, amit őseimtől örököltem, tovább tudjam adni majd én is, és részese lehessek a közösségnek, ezért is maradtam itthon a családommal. Férjemmel igyekszünk úgy nevelni ötéves kisfiúnkat, hogy ő maga is tudja majd értékelni és ápolni azokat a települési-családi hagyományokat, amiket évszázadok óta magunk is megkaphattunk szüleinktől.

Horváth-Gazsó Adrienn (Fotó: Gabriel Design Studio)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Horváth-Gazsó Adrienn: Már kisgyermek koromban megmutatkozott a művészetekhez való érzékenységem, különösen a rajzolás és festés terén. Szüleimnek és a helyi tanáraimnak köszönhetően művészeti pályán tanultam tovább a Szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola kerámia szakán, majd az érettségit követően felvételt nyertem a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolára, ahol rajztanár-művelődésszervező szakon szereztem első diplomámat. A szegedi mestereknek és oktatóknak köszönhetően, mint például Tóth Magdolna keramikus iparművész; Göblyös Róbert festő, grafikus; Aranyi Sándor festő, grafikus, és még hosszan sorolhatnám, olyan művészeti képzést kaptam, mely erősítette és bontogatta a bennem rejlő művészeti látásmódomat, utat nyitottak a festészet terén, melynek akkori alapjai úgy gondolom máig felfedezhetők munkáimon. A festészet és a kerámia mellett a pedagógia az a terület, ahol folyamatosan igyekszem fejleszteni magam: jó szívvel gondolok a Békéscsabai Szent István Egyetemen, az Orosházi Kodolányi János Egyetemen és az újbóli Szegedi Tudományegyetemen töltött éveimre. Máig művésztanárként mutatkozom be, hiszen a festészet mellett pedagógusként dolgozom, ami a hivatásom is egyben. Művészeti területen, majd tíz éve, saját alkotóházamban, az újkígyósi Művésztanyán dolgozom, itt készülnek festményeim és kerámiáim. Festészetemre a realista ábrázolásmód jellemző, leginkább a portré ábrázolások terén. Szívesen kísérletezem a különböző felületekkel és technikákkal, melyek által próbálom átadni a portrékon keresztül az engem ért impressziókat, érzelmi hangulatokat.

Horváth-Gazsó Adrienn munkái (fotó: Horváth-Gazsó Adrienn)

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtekinteni és milyen körülmények között a munkáit?

Horváth-Gazsó Adrienn: Munkáim több csoportos és egyéni kiállításon szerepeltek ország szerte, de leginkább azoknak a kiállítási felkéréseknek örülök, melyek Békés megyében valósulnak meg. Az aktuális tárlatokon kívül Facebook és Instagram oldalamon követhetők nyomon munkáim, valamint a Művésztanyán (5661 Újkígyós Kossuth L. u. 104.) is fogadok látogatókat bejelentkezés alapján.

Művésztanya
Önarckép (olaj, vászon, 100×120 cm)
Bazsarózsák (olaj, vászon, 50×70 cm)
Dohánylevél tál (mázas kerámia)

Horváth-Gazsó Adrienn munkái (fotó: Horváth-Gazsó Adrienn)

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Horváth-Gazsó Adrienn: Ötödik alkalommal kerül megrendezésre itt a Művésztanyán az Újkígyósi Művésztelep minden év július utolsó hetében, ahová az idén 30 alkotót várunk a Kígyós Művészeti Egyesülettel. A korábbi évekhez hasonlóan a művészek által készült alkotások jelentős része a település archívumát gazdagítja. Célunk egy olyan helyi kiállítási hely megvalósítása helyben, ahol ezeket a munkákat, valamint az itt alkotó művészek munkáit időszakos kiállításokként bemutathatjuk. Saját munkáimat tekintve egy önarckép sorozaton dolgozom, mely mind más-más technikával, más-más hangulati-érzelmi tartalommal bírnak. Remélem hamarosan bemutathatom az érdeklődő közönségnek.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Újkígyóst?

Horváth-Gazsó Adrienn: Újkígyós Békés megye szívében egy olyan település, mely a látogatók számára izgalmas lehet mind kulturális, mind egyéb turisztikai szempontból. A helyi vendégszeretet, a gasztronómiai sajátosságok, a rendezvényeink, épített és környezeti értékeink is csalogatók lehetnek. Szeretettel várunk minden kedves látogatót!

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is:

Polgármester

Pallér Böllér

Kígyósi méz

Ipolyi Arnold Népfőiskola

MEDO Levendulás Kert

Szent Imre Panzió

Smoke71 BBQ Étterem

VaBene Fagylaltműhely

Kígyóscsili

Napsugár Vendégház