Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának negyedik települése, Doboz. A cikksorozat 12. részében Szabó László, őstermelő válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Dobozon?

Szabó László: Szabó László vagyok, de Dobozon mindenki Karasznai Lacinak ismer. Ez a név egy családi ragadványnév, de honnan és miből ered, azt sajnos nem tudom. A dédnagyapámat is így hívták. Születésem óta itt élek Dobozon, óvodába, általános iskolába ide jártam. Középiskolába Békéscsabára a Kemény Gábor Szakközépiskolába (akkor még így hívták), autószerelő szakra. Mire elvégeztem az iskolát, már rájöttem, hogy ez a szakma „nem az enyém”! A családom évtizedekre visszamenőleg mezőgazdasági munkával és állattartással foglalkozott, így én ebben nőttem fel és valahol természetes volt, hogy folytatom a családi hagyományt. Jelenleg mezőgazdasági őstermelő és állattartó vagyok. A helyi önkormányzat képviselő testületének tagja vagyok már második ciklusban. A Szociális és Gyermekügyek Bizottságának vezetőjeként is próbálok segíteni a dobozi embereknek, családoknak. Menyasszonyommal itt tervezzük közös életünket, itt raktunk „fészket” Dobozon.

Szabó László

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Szabó László Szántóföldi növények termesztésével (búza, árpa, zab, valamint kukorica, napraforgó) és állattenyésztéssel, állattartással (sertés, juh, szarvasmarha) foglalkozok.

Érettségi után több mezőgazdasági irányú OKJ-s képzésen vettem részt és szereztem végzettséget. Igyekszem tudásomat folyamatosan gyarapítani, hogy hatékonyan vezessem a gazdaságot. Negyedik generáció óta tölt be fontos szerepet az életünkben a gazdálkodás. A termőföld tisztelete, a jószágok iránti alázat és a kitartó munka jellemezi az életemet, melyet szüleimtől, nagyszüleimtől tanultam.

Vidéki élet (fotó: Szabó László)

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Szabó László Terveimre nézve – a jövőben is a mezőgazdasággal és az állattartással szeretnék foglalkozni, továbbra is gondos gazdaként kívánok tevékenykedni, fejleszteni az állatállományt. Távoli céljaim közt szerepel, egy igazi kisbirtok kialakítása, kis tanyával, állatokkal – akár még turisztikai jelleggel is. Betekintést adni abba a természetes folyamatba, mely a falusi élet, gazdálkodás alapjait jelentette egykor, melyből már a vidéken élők is egyre kevesebbet tapasztalnak.

Vidéki élet (fotó: Szabó László)

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Dobozt? Miért szeret Ön itt élni?

Szabó László A mi kis településünk gyönyörű és értékekkel teli, amit mi Doboziak néha észre sem veszünk. A gondozott kastélypark, a katolikus templom, a Széchy ház, melyben megtekinthetők a Dobozi Népművészeti Egyesület tagjainak gyönyörű munkái, egyaránt figyelmet érdemelnek. Úgy gondolom, hogy a jelenlegi vezetőség mindent megtesz Dobozért. Szépen fejlődünk és kihasználunk minden pályázat adta lehetőséget arra, hogy minél szebb legyen környezetünk. Egyik legnagyobb kincsünk Szanazug, mely évről évre szépen fejlődik, és szívesen ajánlom mindenki figyelmébe.

Köszönöm a lehetőséget!

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájukhoz sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is!

Beszélgetés Polgármester úrral

Gáborné Fekete Katalin

Orodán Mária

Dobozi Kisvendéglő és Csárda

Antiklak Vendégház

Kettős-Körösmenti Vadásztársaság

Sziromi Katalin

Petőfi Horgászegyesület

Balog Sándorné

Szatmári Szilárd

SA-PI Fish Horgásztó