Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának negyedik települése, Doboz. A cikksorozat 13. részében Dr. Jancsó Edina, a Szanazugi Üdülőtulajdonosok Egyesülete elnökségi tagja válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról, dobozi kötődéséről!

Dr. Jancsó Edina: Gyermekkorom meghatározó élményei jelentős része köthető a szanazugi üdülőtelephez. Szüleim vásároltak a nyolcvanas években telket Szanazug dobozi oldalán, mely telekből a család kétkezi munkájával épült fel nyaralóházunk. Gyermekkoromtól napjainkig számos nyaralásnak és családi eseménynek, baráti összejövetelnek volt meghatározó helyszíne e csodálatos adottságokkal rendelkező üdülőtelep. Az egyesületi szerepvállalásom is tulajdonképpen ezen kötődés okán indult, az üdülőhelyi tulajdonostársak megtisztelő felkérésnek eleget téve igyekszem jogászi tudásom, eddig munkatapasztalatom is felhasználva segíteni az üdülőhely fejlődését. 

Dr. Jancsó Edina, a Szanazugi Üdülőtulajdonosok Egyesületének elnökségi tagja

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden az Egyesületet!

Dr. Jancsó Edina: Szanazugban hosszú évtizedek óta létezett valamilyen formátumban az üdülőhelyi képviselet, mely fő célja és feladata a szanazugi üdülőtulajdonosok érdekeinek képviselete. 2016 előtt ezen feladat önszerveződő formában került ellátásra, viszonylag „laza” keretek között. Ma már mintegy hat éve legitim civil szervezetként, bejegyzett egyesületi formában a tagok munkája révén védjük és óvjuk Szanazug üdülőhely tágabb és szűkebb környezetét, erősítjük Doboz Nagyközség Önkormányzat és az üdülőtulajdonosok kapcsolatát, együttműködését. Az elmúlt évek legnagyobb kihívása az üdülőhely tisztaságával, környezetvédelmével kapcsolatos célok megvalósítása volt. Alapvető törekvésünk Szanazug idegenforgalmi vonzerejének növelése, a helyi turizmus segítése.

Csodálatos Szanazug (fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár)

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Dr. Jancsó Edina: A három hónapig tartó „szezon” nehezíti a gasztronómia és szálláshely fejlesztéseket, míg azok hiánya rövidíti a szezont, mely körülmény klasszikus ördögi körként hat. A természet önmagában egyre több látogatónak hívó szó, az ősi táj, a holtág, a csodás erdő, a történelmi emlékek, mai igények szerinti bemutatása folyamatos fejlesztési kihívássá vált a helyieknek, illetve a településvezetésnek egyaránt.

Légi fotó a két Körös találkozásáról Szanazugnál (fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár)

A fejlesztések egy része megindult, hiszen az ingatlanok szépen megújulnak, számos nyaraló gazdát cserélt, de kiemelendő, hogy az önkormányzat erején felül teljesít a fenntartásában, a terület gondozásában, a turizmus támogatásában, de éppen a kritikus tömeg, a kritikus tőke hiányzik az ugráshoz, az igazi élmények és élményfeltételek sokaságához. Az ehhez vezető út kialakításán folyik a munka. Addig pedig mind az itt nyaralók, mind azok, akik lakóhelyükként is választották e részt, élvezik a fejlődést, s mi bízunk a múlt és jövő szerves egységében, e csodálatos természeti kincs fennmaradásában.

Szanazug télen is gyönyörű (fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár)

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Dobozt, Szanazugot és a Szanazugi Üdülőtulajdonosok Egyesületét?

Dr. Jancsó Edina: A több, mint ezeréves múlt, Doboz, Szanna települések történelme, az egykori, s ma már elöregedő, de csodálatos Fekete-Körös holtág, az ősi erdőség találkozik az új és megszelídített vízi világgal, a nyáron a csekély vízhozam miatt szinte tóvá csendesedő Kettős-Körössel, a tiszta levegővel és a vidéki csenddel. A Fekete-Körös és Fehér-Körös találkozásából létrejövő Kettős-Körös, „az örök folyó” lenyűgöző élményforrás, a vízi sportok, a strandolás, a túrázási lehetőségek, kerékpáros kirándulások a körösök mentén feledhetetlen élményt nyújtanak az itt élőknek, illetve az ide látogatóknak egyaránt.

Szanazug (fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár)

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájukhoz további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is!

Beszélgetés Polgármester úrral

Gáborné Fekete Katalin

Orodán Mária

Dobozi Kisvendéglő és Csárda

Antiklak Vendégház

Kettős-Körösmenti Vadásztársaság

Sziromi Katalin

Petőfi Horgászegyesület

Balog Sándorné

Szatmári Szilárd

SA-PI Fish Horgásztó

Szabó László őstermelő