Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának negyedik települése, Doboz. A cikksorozat 14. részében Sziromi Katalin a Széchy Tamás Emlékház művészeti előadója válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról!

Sziromi Katalin: 1977-ben születtem, Dobozon laktam 1996-ig, majd Békéscsabára költöztem. 1998-ban Hidvégi Julianna, a Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár intézményvezetőjének a felkérésére kezdtem el a művelődési házban dolgozni, akkor már aerobik sportoktatói végzettségem birtokában, átvettem Julikától a dobozi aerobikcsoportok vezetését. Jelenleg amatőr szinten tanítok aerobikot és néptáncot, illetve a Dobozi Nefelejcs Hímző Szakkör foglalkozásainak a vezetője is jómagam vagyok.

Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Széchy Tamás Emlékházat!

Sziromi Katalin: A 2012. október 20-án nyílt meg a Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház a Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár tagintézménye.

Széchy Tamás 1931. március 27-én született Gyulán. Dobozon nevelkedett, majd élete során több alkalommal visszalátogatott szülőföldjére. A szülei Dobozon éltek, édesapja volt a település jegyzője, édesanyja postamesterként dolgozott.

1997-ben a településen elsőként kapta meg a megtisztelő Doboz Díszpolgára címet, az eseményre elkísérték tanítványai is. 2000-ben visszavonult az edzősködéstől. 2004. szeptember 13-án, Budapesten hunyt el.

2012. október 20-án az ő emléke előtt tisztelegve nyílt meg egykori szülőházában, a régi posta átalakított épületében az életútját bemutató kiállítás. Az emlékház megvalósításához egy nagy összegű pályázat és sok ember lelkiismeretes munkája járult hozzá.

Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

Az Emlékház átadásával Széchy Tamás végre hazatért, és az életútját bemutató kiállítás és a helytörténeti gyűjtemény azt üzeni az utókor számára, hogy „az életet csak hátra tekintve lehet megérteni, de élni előre nézve kell” (Sören Kierkegaard). Széchy Tamás és eleink pedig egy olyan példát mutatnak a jelenkor gyermekeinek, amelyért érdemes vissza-visszanézni utunkról.

Széchy Tamás a sporttörténelembe „úszópápaként” írta be magát, és minden idők egyik legeredményesebb magyar edzőjeként tartják számon.

Az Ő nagy tudománya, egyedülálló képessége abból állt, hogy pontosan meg tudta mondani, ki mennyire terhelhető. Személyre szabottan tudott edzésterveket készíteni, akár több éves távlatokra előre is. Nagyon jó szeme volt a tehetségek kiválasztásához.

Páratlan életműve során tanítványait 8 olimpiai, 12 VB- és 16 EB-aranyhoz segítette. A sportág történetének egyetlen olyan trénere, aki négy különböző nemzedéket vezetett a világ élére. Olimpiai bajnokai: Hargitay András, Verrasztó Zoltán, Wladár Sándor, Darnyi Tamás, Szabó Joe, Rózsa Norbert és Czene Attila

Mi a kollégákkal, azt szerettünk volna, ha a háznak van egy állandó nyitvatartási ideje, teljen meg élettel, tartalommal a mindennapokban is, és így lett többfunkciós az épület.

Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

A Széchy Tamás Emlékházban, az úszópápa személyes tárgyain túl, helyet kapott egy helytörténeti gyűjtemény és egy alkotóház rész is, amely a lakosság által felajánlott tárgyak mellett a Dobozi Népművészeti Egyesület tagjainak keze munkáját is dicséri. Az Egyesület tagjai Barcsay Andrea etnográfus irányításával rendezték be a helytörténeti kiállítást. Illetve egy állandó szövő- és hímző kiállítás is megtekinthető az épületben.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni az Emlékházat Dobozon belül?

Sziromi Katalin: Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház az alábbi elérhetőségeken várja a vendégeket:

Címünk: 5624 Doboz, Nagy utca 20. (Doboz főutcáján a második buszmegállónál). Tel.: 66 / 268-299. Online elérhetőségünk: Facebook.

Nyitvatartási idő: Hétfő – csütörtök: 8-16 óráig, Pénteken: 8 – 13 óráig. Illetve előzetes időpont egyeztetés esetén, igény szerint. (Jelenleg a pandémia miatt zárva tart.)

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Sziromi Katalin: Rendszeres és időszakosan működő szakköreink az alkotóházban:

–           szövő szakkör (gyermek és felnőtt),

–           hímző szakkör (gyermek és felnőtt),

–           fazekas szakkör (gyermek és felnőtt),

–           Varázs kezek szakkör (komplex népi tárgyalkotó csoport).

Ezen kívül, minden évben a hagyományos ünnepkörökhöz kapcsolódva, úgymint farsang, húsvét, szüret és karácsony, szervezünk a helyi általános iskola tanulóinak játszóházi foglalkozásokat és kézműves bemutatókat, ahol megismerkedhetnek a gyerekek az népi kézművesség alapjaival.

Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

A ház másik nagyon fontos feladatának a népi hagyományok felelevenítését tartjuk, így a népművészeti jellegű nagyrendezvényeinket és az azokhoz kapcsolódó kisebb eseményeinket is ezen a helyszínen rendezzük meg. A Dobozi Szüret egyhetes rendezvénysorozata, a Dobozi Tökmulatság, a Márton Napi Ludasságok és a Dobozi Zöld Hetek fontos események a településünk életében, amelyeken mindig lehetőséget adunk a hagyományőrző csoportjaink (gyermek- és ifjúsági néptánccsoportok, Dobozi Népdalkör, népi kézműveseink) a bemutatkozására. Nagy hangsúlyt fektetünk a helyi gasztronómia, a falusi vendégasztal, a helyi méhészek és dr. Oláh Andor munkásságának bemutatására, és az ezekkel kapcsolatos hagyományok és szokások megőrzésére is ezeken az eseményeken.

Természetesen vannak olyan lehetőségeink is, amelyekre előzetes időpont egyeztetéssel lehet bejelentkezni. Csoportok és magánszemélyek úgy is ellátogathatnak hozzánk, hogy kaphatnak szakszerű és mindenre kiterjedő tárlatvezetést, biztosítunk kézműves bemutatót, játszóházat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat, de tartottunk már „jó gyakorlatokat” és fogadtunk már „látóutakat” is ebben az intézményben.

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Sziromi Katalin: Szeretnénk minél több gyermeket és fiatalt bevonni a tevékenységeinkbe, a rendezvényeinkbe, hogy átadhassuk a birtokunkban levő tudásokat a felnövekvő nemzedék számára is. Hiszen egyik fő célunknak tartjuk a helyi hagyományok, értékek tiszteletének átörökítését „Apáról fiúra”.

Nagyon fontos feladatunk ezután is a már meglévő, élő közösségeink tovább éltetése, akár új közösségek szerveződésének segítése is. Ezzel együtt az alkotás örömének biztosítása mindenki számára. Hiszen az elmélyült kézműves tevékenység, a szép megélése és megformálása az ember számára egyfajta kikapcsolódás és lecsendesíti a lelket, megtölti azt nyugalommal és nem utolsó sorban sikerélményt biztosít.

Minél szélesebb körben megismertetni népi kis mesterségek csodáit és minden más helyi értékünket a helyi lakosokkal és a hozzánk ellátogató vendégeinkkel is.

Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház Fotó: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Dobozt és a Széchy Tamás Emlékházat?

Sziromi Katalin: A Széchy Tamás Emlékház, Helytörténeti Gyűjtemény és Alkotóház egy olyan különleges épület, amely sok csodát rejt magában, érdemes egy-egy kirándulás alkalmával megtapasztalni azokat lehetőséget, amelyeket biztosítani tudunk a hozzánk ellátogatók számára.

Ezen kívül településünknek sok más értéke, látványos épülete és helyszíne is van. Mi a kollégákkal, és a településünkön élőkkel pedig bármikor készségesen segítünk abban, hogy akár többnapos élményt is biztosítsunk a hozzánk ellátogatóknak.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is!

Beszélgetés Polgármester úrral

Gáborné Fekete Katalin

Orodán Mária

Dobozi Kisvendéglő és Csárda

Antiklak Vendégház

Kettős-Körösmenti Vadásztársaság

Sziromi Katalin

Petőfi Horgászegyesület

Balog Sándorné

Szatmári Szilárd

SA-PI Fish Horgásztó

Szabó László őstermelő

Szanazugi Üdülőtulajdonosok Egyesülete