Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának nyolcadik települése Újkígyós. A cikksorozat első részében Botyánszki Pál László, Újkígyós Város polgármestere válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról: mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Botyánszki Pál László: Újkígyós Város polgármestere vagyok 2019-es választás óta. Három gyermekem és immár három unokám van. Vendéglátós képesítésem van, de az élet úgy alakult, hogy több területen is dolgoztam. Közel tíz szakmával rendelkezem. Újkígyósi emberek főleg az élelmezés, illetve az általános iskolában eltöltött iskolatitkári feladatköröm által ismertek meg. 2014-ben választottak meg képviselőnek. Ez idő alatt érlelődött bennem a gondolat, hogy indulok a polgármesteri székért. Indulásom oka, hogy én mást tartok fontosnak a település előrehaladásának érdekében.

Botyánszki Pál László (Fotó: Kádár Ferkó)

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Botyánszki Pál László: Mióta polgármester vagyok sok olyan döntést sikerült hozni, ami a további fejlődést tudja elősegíteni. Sajnos a pandémia a kezdeti lendületet megakasztotta, viszont így volt idő a gazdálkodásunk áttekintésével egy gazdaságilag megnyugtató helyzetet teremteni. Az átvett pályázatokat maradéktalanul véghez vittük, bár számtalan buktató várt ránk. Több kisebb pályázatot nyert településünk, de az igazi lehetőségek csak most jönnek!

Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Botyánszki Pál László: Ez jó kérdés, hiszen egy település vezetőjének muszáj álmokkal rendelkezni, és ezeket az álmokat kell a ciklus alatt megvalósítani. Lassan a település úthálózata felújításra, újjáépítésre szorul. Több elkerülő útra van szükségünk, hogy az iparterületre érkező kamionok ne terheljék a belső úthálózatot. Szeretnénk elérni, hogy a csatornahálózat 100%-os legyen. Kerékpárútjaink felújítása, illetve kibővítése is az elképzeléseink része. Belvizes területek felszámolása, illetve az utcaképek kialakítása is fontos feladat. A fiatalok, illetve az idősebb emberek lakhatásának biztosítása is kiemelt terület. Turisztikában is szeretnénk előre lépni, főleg a kerékpáros turizmust részesítenénk előnyben. A közvilágítás kérdése is napirenden van és hamarosan beindulhat a fejlesztés. Nézetem szerint a lakosság jogos igényeit szem előtt tartva kell a fejlesztéseinket megvalósítanunk.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban Újkígyóson, mire a legbüszkébb?

Botyánszki Pál László: Mit szeretek Újkígyóson? Talán egy szóval is kifejezhetem, Újkígyóst. Ez a település számomra első látásra megtetszett, és azóta sem változott semmi. 30 éve élek a településen, és az a rendezett települési emlékkép még most is boldogsággal tölt el. Sok dicséretet kap településünk az idelátogató vendégekről. A közösségi élet is példamutató. Büszkék vagyunk azokra az innen elszármazott kiváló emberekre, akik nevét nap mint nap halljuk és olvassuk a lapok hasábjain, valamint a médiában. Komoly tisztségeket töltenek be, illetve töltöttek be saját választott területükön.

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg a település a jelenlegi egészségügyi válságot?

Botyánszki Pál László: A jelenlegi egészségügyi válság településünket annyiban érintette, hogy egy kicsit lelassult életünk. Azok a közösségi rendezvények, amelyek jellemezték településünkön az életet, szinte teljesen leálltak. Hiányoztak a találkozások, beszélgetések, táncmulatságok melyek összefogták a közösségeket. Mivel településünk nem ipari, hanem agrár jellegű, ezért a munka terén nem sok változás történt. Természetesen a gyermekek életében nagyon nagy változást jelentett a digitális oktatás amire nem volt felkészülési idő sem nekik, sem a pedagógusoknak, de még a szülőknek sem. Nagy köszönet illeti meg mindnyájukat.

Újkígyós képekben (Fotó: Szőke Tünde)

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy, Újkígyósra érkező vendégnek, turistának?

Botyánszki Pál László: Felsorolásomat kezdeném a római katolikus templommal, benne az oltárképet, amely Fischer Károly Munkácsy Mihály első mesterének munkája. Az Ipolyi Arnold Népfőiskola székházában létrehozott helytörténeti, valamint az első magyar állandó csángó kiállítás. A pihenésre vágyók a települési horgásztóban horgászhatnak festői környezetben. A művészet szerelmesei a Művésztanyán alkothatnak az évente megrendezésre kerülő művésztáborban. A Körös-Maros Nemzeti Park részeként látogatható Kígyós-puszta egyedi növény- és állatvilága mellett izgalmas túracél a tanösvényen túl a múltból ránk maradt kunhalmok (kurgánok) felkeresése. Közben útba ejthetjük a Wenckheim család által épített, ma már műemlék Filagóriát, uradalmi vincellérházat (ma vadászház). Pihenésről és szállásról a Szent Imre Panzió és a Napsugár Vendégház gondoskodik. Étkezésről és szórakozásról a Park Étterem és kávézó, valamint a Yes, Chef és a hétvégeken nyitva tartó Smoke 71 gondoskodik. Aki pizzára vágyik az Olimpia pizzériát is felkeresheti, illetve a házhozszállítás is megoldott. Jelentős, főleg családi rendezvények lebonyolításáról a „Soproni rendezvényház” gondoskodik. Aki a nagy melegben egy jó kézműves fagyira vágyik az keresse fel a „Lila fagyizót”.

Alföld Slow Egyesület: Milyen programok zajlanak Újkígyóson járványmentes időszakban? Terveznek-e idénre valamilyen programot? Milyen feltételek mellett?

Településünkön éves szinten több kis lakosságot érintő rendezvény bonyolódik. Csak néhány a teljesség igénye nélkül: Kisvárosi Farsang, „Barangoló csűrdöngölő” vándortáncház, gyermek nap, Park-on a Művelődési ház teraszán, lóverseny, motoros nap, Újkígyósi Művésztábor és még számos kisebb rendezvény. A nagyobb rendezvényeink sorába a júniusban megrendezésre kerülő Galiba Napok, az augusztus 20. köré épülő rendezvény, valamint az adventi időszak négy hétvégés templomi koncertek tartoznak.

Mire ezek a sorok megjelennek túl leszünk a XI. Galiba Napokon, az esti koncertek kivételével a főzőversenyt, a borversenyt, különböző sportversenyek, bemutatók, kézműves vásárok megrendezésre kerültek. Most úgy készülünk, hogy a többi rendezvényünk is meg lesz rendezve az aktuális jogszabályok szerint.

Újkígyós képekben (Fotó: Szőke Tünde)

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak Újkígyóson a helyi értéktárban?

Újkígyóson a helyi értéktárba a következők szerepelnek:

  • Nép Vének Tanácsa jegyzőkönyve (XIX. századi önkormányzati testület községi rendszabályait és üléseinek jegyzőkönyveit emelte be az értéktárba.)
  • Ipolyi Arnold Népfőiskola kiállításai
  • Pallér Böllér kolbász- és húskészítmények  

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak még Újkígyóson, amelyek akár szerepelhetnének is az értéktárban?

Botyánszki Pál László: Talán, ami még szerepelhetne: az Újkígyós határában található határkeresztek.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartja fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesületben alapító tagként van jelen Újkígyós?

Botyánszki Pál László: Ez az elképzelés Újkígyósról indult és amiért létrejött az nem más, mint hogy a térség kevésbé jelentős turisztikai attrakcióit is tovább népszerűsítse. Ezt a feladatot vállalta fel Szebellédi Zoltán elnök úr. Sajnos a pandémia az Alföld Slow Egyesületnek sem tett jót, de reméljük ennek hamarosan vége lesz és újult erővel dolgozhatunk a térség turizmusáért.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk.

Pallér Böllér

Kígyósi méz

Ipolyi Arnold Népfőiskola

Művésztanya

MEDO Levendulás Kert

Szent Imre Panzió

Smoke71 BBQ Étterem

VaBene Fagylaltműhely

Kígyóscsili

Napsugár Vendégház