Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának hatodik települése Kétegyháza. A cikksorozat 3. részében Csonka Ottó, a KultúrÉlet Tanácsadó és Szervező Kft. ügyvezetője válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Kétegyházán?

Csonka Ottó: 2011-ben költöztünk Kétegyházára Budapestről. Szállásszolgáltatással 2013-ban kezdtünk el foglalkozni, a falusi turizmus feladata az értékek megőrzése és bemutatása az utókor számára.

KultúrÉlet Kft.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a KultúrÉlet Kft-t!

Csonka Ottó: Vendégházunkat izgalmassá teszi, hogy az antik és retro berendezést és használati tárgyakat ki is lehet próbálni. Vállalkozásunk fő pillére a szállásszolgáltatás, de készítünk „őszinte szendvicset” is a település diákjai és lakói számára. Szervezünk bábelőadásokat, kiállításokat a vendégházban, a pajtában és az udvarunkon. Nevünkhöz fűződik a Valentin Napi Örömfutás, ami országos és nemzetközi hírnévnek is örvend. Működtetünk egy különleges szabadulószobát, Emlékek Börtöne néven. Különleges környezetben, kivételes gondoskodásban van része minden hozzánk érkezőnek. Egy vendégünk mondta egyszer, hogy „itt annyira jók az energiák, az ember ismét gyereknek érezheti magát”. Mindenkit szeretettel várunk.

KultúrÉlet Vendégháza Fotó: Csonka Ottó és Farkas Attila

A pajta nyári időszakban igazi élményt nyújt mindazoknak, akik szívesen próbálnak ki valami újat, ismerkednek meg régi berendezési tárgyakkal használat közben, és különleges élményekre vágynak. Az udvaron sátorozási lehetőséget is biztosítunk (saját sátrakban) azoknak a kedves vendégeiknek, akik a természet közelségére jobban vágynak. Az egyik vendégházban kényelmesen két felnőtt és két gyermek, a másikban három személy fér el, a bátrabbaknak pedig a pajtában is tudunk szállást biztosítani.

Alföld Slow Egyesület: Hol található meg a KultúrÉlet Kft. Kétegyházán illetve milyen online elérhetőségeik vannak?

Csonka Ottó: A KultúrÉlet Kft-nek van egy honlapja, amely éppen megújulás alatt áll, de elérhetőek vagyunk a Facebookon, a következő oldalakon is: Emlékek börtöne, amely a szabadulószoba oldala, és az Egy őszinte szendvics oldalon. Címünk: 5741. Kétegyháza, Széchenyi u. 46.

Fotó: Csonka Ottó

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Csonka Ottó: Szeretnénk továbbra is azt az élményt nyújtani a falura érkező, nálunk pihenni vágyó, a mindennapokban a városban helytálló és elfáradó vendégeink számára, amire csak mi és ez a környezet képes. Ahol a múltidézés és a feltöltődés egyszerre valósul meg. Visszatérve a gyermekkori emlékekhez, ahol a biztonság és a nyugalom még alapvető, magától értetődően adott volt. Itt mindenki megmutathatja gyermekének, hogy mivel főzött a dédi, mivel írt ő az iskolában és mivel focizott a játszótársaival.

Mindezekhez kapcsolódóan kitűzött célunk ennek az igénynek az ápolása, valamint felkeltése és terjesztése mindazok számára, akik szerint élményt csak a spa és wellness jelent, hiszen nagyszüleink sem masszázsra mentek, amikor befejezték a napi munkájukat. Pedig napjainkban is a béka kuruttyolás mellé a tücsökmuzsika gondoskodik az esti hangulatról, a reggeli ébredésért a kakaskukorékolás és az énekesmadarak reggelcsalogató munkája a felelős, és ezért az állandóságért csak hálásak lehetünk mai is. Az egészséges környezet, a tiszta levegő, a természetközeli pihenés adott, csak nyitottnak kell lennünk hozzá.

Életképek a KultúrÉletben (Fotó: Csonka Ottó és Farkas Attila)

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Kétegyházát? Miért szeret Ön itt élni? Miért büszke Kétegyházára?

Csonka Ottó: Kétegyházáról könnyen megközelíthetők Békés megye legnagyobb városai, valamint Arad reptere, Erdély főbb nevezetességei. A Gyulai Vár, és Gyula város gyógyvize méltán országos hírű, de a parajdi sóbarlang élettani hatása is vitathatatlan.

Kétegyháza Nagyközség, Gyula és Békéscsaba vonzáskörzetében, számtalan turisztikai látványossággal, Andrássy-Almásy kastéllyal, Román Nemzetiségi Tájházzal, a település hagyományait bemutató Gyűjtemények Házával, és az országban is egyedülálló, a gödöllői mezőgazdasági gépgyűjteményhez tartozó múzeummal várja az idelátogatókat. A közeli Körös-Maros Nemzeti Park természetvédelmi területei kultúrtörténeti és tájképi értékkel bírnak, számos védett növényfaj még fennmaradt utolsó élőhelyei, vonuló-, és az ország más területein ritka fészkelő madarak figyelhetők meg.

A határ közelsége miatt, Erdélyi túrák megszervezéséhez is kiválóan alkalmas szálláshelyük.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést, munkájához sok sikert és jó egészséget kívánunk!

A rovat további cikkeit is ajánljuk figyelmébe:

Beszélgetés Polgármester Asszonnyal

Kétegyházi Táncsics Mihály Művelődési Ház