Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának első települése, Lőkösháza. A cikksorozat következő részében Slezák Csongor Zsoltné, a Lőkösháza Fejlődéséért Alapítvány kuratóriumának elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Lőkösházi értékek

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be röviden, mondjon néhány szót magáról! Mióta él a településen?

Slezák Csongor Zsoltné: 1974 óta élek a településen. Az akkori munkahelyem az Állami Gazdaság volt, a Bréda majori sertéstelep vezetője voltam. A végzettségem állattenyésztési mérnök. A telep megszűnése után az önkormányzat dolgozója lettem, nyugdíjazásomig. Az alapítvány 2011-ben alakult, azóta a kuratórium elnöki tisztséget töltöm be. A nyugdíjas éveimben is szeretnék aktívan részt venni a község közösségi életében.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden az Alapítványt!

Slezák Csongor Zsoltné: Az Alapítvány 2011-ben alakult a település kulturális életének fellendítése, a hagyományok őrzése céljából. Minden évben megrendezzük a fiatalabb és az idősebb korosztály részére a falunapot, a nőnapot, valamint az idősek világnapját az Önkormányzat, és a többi civil szervezet együttműködésével. Ezek a rendezvények nagy érdeklődés mellett zajlanak és sikeresek.

A hagyomány őrzése céljából 2013-ban megalakult az alapítvány égisze alatt a „ Bíborvég Népművészeti Alkotócsoport” Bogárné Szőke Erika népi iparművész vezetésével. Bővebben ezt szeretném bemutatni. A munkáink elismeréseként az Önkormányzat a helyi értéktárba választotta a csoportot.

Az eltelt 7 évben 9 kárpát-medencei tájegység hímzéskultúrájával ismerkedtünk meg. Nagyon sok helyi, megyei és országos kiállításon vettünk rész, ahol több esetben díjazásban részesültünk. Ebben az évben két kiállításon is 2. helyezést értünk el, ami nagy büszkeség számunkra.

Kenderesi templomba készült
Kenderesi templomba készült
Matyó himzés
Eredmények
Eredmények
Megyenap
Eredmények
Eredmények

Nagyon kiemelkedő munkát kaptunk szeptemberben, a Kenderesi templom textíliáinak az elkészítésével bízták meg az oktatónkat. A felújított templom összes textíliáját kalotaszegi nagyírásos hímzéssel kérték, amelyet határidőre elkészítettünk a békéscsabai csoporttal együtt. Nagy megtiszteltetés volt számunkra.

Minden évben megjelentünk Berettyóújfaluban a „Kitesszük a szűrét” pályázaton, Mezőkövesden a „Kisjankó Bori” pályázaton, Békéscsabán az „Országos textiles konferencián”, Budapesten a Hagyományok házában 5 évente megrendezett kiállításon, valamint részt vettünk a Pekingi kultúrbazáron és a Ningboi expón.

A felsorolás csak egy kis szelete a rendezvényeken való megjelenéseinknek, aminek keretében országosan öregbítjük Lőkösháza hírnevét.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni az Alapítványt Lőkösházán?

Címünk: Lőkösháza Eleki út 28. Sajnos állandó kiállításunk még nincs.

Alföld Slow Egyesület: Milyen online felületeken érhető el az Alapítvány?

Slezák Csongor Zsoltné: Honlapunk nincs. Egy-egy rendezvény az Önkormányzat honlapján, a Művelődési ház honlapján, közösségi oldalán jelenik meg.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Slezák Csongor Zsoltné: Falunap, nőnap, gyereknap, idősek világnapja karöltve a többi civil szervezettel. A népművészeti csoport folyamatosan alkot és részt vesz a kiírt pályázatokon.

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Slezák Csongor Zsoltné: Szeretnénk folytatni az eddigi munkánkat, mind a rendezvények, mind a hagyományok ápolása terén. Lehetőség szerint a továbbiakban is kihasználni minden pályázati kiírást, ahogy eddig is tettük. Állandó kiállítás létrehozása karöltve akár a Bréda kastély üzemeltetőjével.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Lőkösházát és az Alapítványt?

Slezák Csongor Zsoltné: Lőkösháza az országhatár melletti település. Igaz, nem nagy település, de a rendezettsége, szépsége rendkívüli. Nagyon szép parkja van: a Vásárhelyi Vera emlékpark, kiemelkedőnek tartom a fényfestészetéről híres Bréda kastélyt, igaz állandó helye nincs, de Corvus Kora Róbert festményei, és a lőkösházi kenyér, mind egyedülálló a környéken.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést!

A fényképek az Alapítvány hozzájárulásával jelennek meg.

Kenderesi templomba készült
Kenderesi templomba készült
Megyenap
Matyó himzés
Idősek világnapján
Idősek világnapján
Eredmények
Eredmények
Eredmények
Eredmények
Eredmények
Lőkösházi értékek

Olvassa el a rovat többi cikkét is:

Beszélgetés a Polgármester Asszonnyal

Lőkösházi Vasutas és Községi Nyugdíjas Klub

Lőkös Burger

LőkösHázi kenyér

Kovács Károlyné cukorvirágai