Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának ötödik települése, Csorvás. A cikksorozat 9. részében Kelemen Mihály, a „Csorvási Gazdák” Zrt. igazgatósági elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról!

Kelemen Mihály: 1960-ban születtem Csorváson és itt is nőttem fel. 1997 óta vagyok a Zrt. elnöke.

Rudolf majori kastély (szálláshely), fotó: Csorvási Gazdák Zrt.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Csorvási Gazdák Zrt.-t!

Kelemen Mihály: A Csorvási Gazdák Zrt. 1949-ben alakult három szövetkezetből. 1960-ban Csorvás termelőszövetkezeti község lett. Az 1970-es évek összefogásra kényszerítették a szövetkezeteket, így 1975-ben Lenin TSZ néven megvalósult az ,,egy falu, egy tsz” modell. A szövetkezet gyors fejlődésnek indult. Átalakult a vetésszerkezet, szárítótelep létesült, korszerűsödtek az állattartó telepek. Az 1990-ben bekövetkezett rendszerváltás, az átalakulás, a 27 fő kiválása, a termő terület kb. 4000 hektárra zsugorodása meggyengítette, de szerencsére nem lehetetlenítette el a nagyüzemi gazdálkodást. Ez a körülmények változásához alkalmazkodni képes gazdaság ma is eredményesen gazdálkodik. Fejlesztéseit saját, illetve pályázati források bevonásával végzi. 2014. június 26. napjától Csorvási Gazdák Zártkörűen Működő Részvénytársaságként folytatjuk tevékenységünket. Jelenleg 79 részvényesből (csak magánszemélyekből) áll, meghatározóan helyi lakosok.

Fő tevékenységeink:

  1. Növénytermesztés

A tevékenységet 2300 hektár bérelt, és 1000 hektár integrált területen végezzük. Termesztett növényeink: búza, kukorica (áru, siló, popcorn), napraforgó (olaj, étkezési), lucerna, héjnélküli olajtök, őszi káposztarepce, mustár, stb. A gépkapacitásunk alkalmas a növénytermesztési feladatok optimális időben történő elvégzésére. Viszonylag korszerű eszközeink alkalmasak a hatékony munka végzésére. Az esetlegesen felmerülő szabad kapacitást gépi szolgáltatásokkal fedjük le.

Fotó: Csorvási Gazdák Zrt.

2. Állattenyésztés

Szarvasmarha tenyésztés: 400 db tehén, plusz szaporulata mintegy 700 db HF szarvasmarha tartása történik a telepen. Az éves tejtermelés megközelíti a 3,5 millió litert. Csak tej előállítása folyik, a bikaborjak 5 napos korukban értékesítésre kerülnek.

Sertéstenyésztés: A 600 kocás sertéstelep sikeres pályázatok forrás bevonásával, valamint jelentős sajáterő felhasználásával gyakorlatilag teljesen megújult. Az elérhető legjobb technika, technológia került beépítésre. Évi kb. 17.000 db malac születik, ezért kb. 13.000 db objektív sertés kerül értékesítésre évente. Mivel saját takarmánykeverővel (dercés, granulált, morzsázott) rendelkezünk, zömmel saját takarmányt etetünk állatainkkal.





Szarvasmarha ágazat
Sertéstenyésztési ágazat

Fotó: Csorvási Gazdák Zrt.

3. Terményforgalmazás

Tároló, szárító, vetőmag és tökfeldolgozó kapacitásunk alkalmas a saját és az integrált termeltetés és feldolgozás mellett bérfeldolgozásra, tárolásra is. Takarmánygyártásunkat kiskereskedelmi tevékenységgel bővítettük.

Takarmánykeverő üzemünk
Terménytároló, -szárító üzem

Fotó: Csorvási Gazdák Zrt.

4. Turisztika

Rudolf majori szálláshely

A Rudolf majori kastély 1925 és 1929 között épült, eredetileg vadászkastélynak. Az egy emeletes épület falai feltűnően vastagok, szinte várfal jelleggel bírnak. A kastély 2010-ben teljes felújításon esett át és közösségi szálláshelyé vált, melynek neve Rudolf majori közösségi szálláshely. A kastély kulturált körülményeket biztosít a gasztro-, vadász- és horgászturizmus fejlesztéséhez, alkotó táborok, konferenciák, családi rendezvények lebonyolításához. Megközelítése a 47-es főút felől lehetséges, a 155-ös km kőnél kell lefordulni, ahol jó minőségű aszfalt burkolatú út vezet a kapuig.

Rudolf majori kastély, szálláshely (Fotó: Csorvási Gazdák Zrt.)

Forrás-tó

A 011/29-30 helyrajzi számú felhagyott bányateleken 2005-ben szűnt meg a homok kitermelése. 2006-ban két pályázatot nyújtottunk be LEADER+ forráshoz, melyeket meg is nyertünk. Így készülhetett el a Forrás tó rehabilitációja, valamint kialakításra került a Gyermek kirándulóhely és a Tanösvény, a Csorvási Vadásztársasággal együttműködve pedig Skeet pálya került kialakításra. A szabadidő kellemesebb eltöltése érdekében strandlabda pálya, pihenőhely is készült. 2010-ben tovább szépült a környezetünk, padok, szemétgyűjtők, kerékpártárolók létesültek. Kb. 2,8 ha-os vízfelületen üzemeltetünk napijegyes horgászatot. A tó halfaunáját főként hazánkban kedvelt békés halak alkotják, amit telepítéssel pótolunk.

Forrás-tó, horgásztavunk (Fotó: Csorvási Gazdák Zrt.)

5. Olajgyártás

A Csorvási Olajmanufaktúrát 2013-ban alapítottuk a Rudolf majori kastélyunk szomszéd-ságában. Az olajütő épülete 50-100 éve, még tanyasi iskolaként szolgált, de az iskola bezárása után üresen állt. Így lehetőséget nyújtott, hogy a környékünkön egyébként nagy múltú olajütés hagyományát feleleveníthessük, és értéket teremtő munkával egészséges élelmiszert állathassunk elő. Az üzemünkben elsősorban az Őrségi technológiával préselünk tökmagolajat. A vevőink kívánságára bővítettük a terméksorunkat különböző hidegen préselt olajokkal, mint pl: mákolaj, lenmagolaj, máriatövismagolaj, repce olaj, napraforgóolaj.

Növényolaj kínálatunk (Fotó: Csorvási Gazdák Zrt.)

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Csorvási Gazdákat Csorváson és milyen online felületeken érhetőek el?

Kelemen Mihály: Székhelyünk: 5920 Csorvás, Rákóczi u. 34/1. A Zrt.-nek saját honlapja és Facebook oldala van. E-mailen itt vehetik fel velünk a kapcsolatot: csgsz@csgsz.hu

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Kelemen Mihály: Minden év március elején megrendezzük Nőnapi Bálunkat, melyen a dolgozók és párjaik vesznek részt. Szintén minden évben, december elején rendezzük meg Partnertalálkozónkat, melyen régi és új partnereink vesznek részt. Ezenkívül megjelenünk termelői piacokon, rendezvényeken az olajunk népszerűsítése miatt.

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Kelemen Mihály: Vissza a rendes kerékvágásba.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Csorvást és a Csorvási Gazdákat?

Kelemen Mihály: A Kastély közvetlen szomszédságában 2020-ban teniszpálya épült, mely szívesen várja a sportolni vágyókat.

Minden évben megrendezésre kerül a Gazdanap, melyen vállalkozásunk is rendszeres részt vevő és szervező. Régi mezőgazdasági gépek felvonultatásával, kiállításukkal öregbítjük a rendezvény hírnevét.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük a beszélgetést! Tevékenységükhöz további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat korábbi cikkét!

Beszélgetés Polgármester úrral

Edison Klub

Gombkötő Réka

Dohányos András

Popy’s food

Csorvási Szlovák Önkormányzat

Svédasztalos étterem és Pizzéria

Csorvásiak Baráti Társasága