Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának nyolcadik települése Újkígyós. A cikksorozat tizedik részében Bánfi Krisztián, a Kígyóscsili tulajdonosa válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Újkígyóson?

Bánfi Krisztián: Csongrádi Tímeával, párommal csilitermesztéssel foglalkozunk 2013 óta. 8 évvel ezelőtt egy csilis termék indította útjára a vállalkozásunkat, melynek megkóstolása után rögtön megrendeltem a fő összetevők magjait, és azóta folyamatosan termelünk. Egyébként már gyerekkoromban is foglalkoztam kertészkedéssel, nevelőapám is fűszerpaprika termeléssel foglalkozik, így a gyerekkori emlékek és tapasztalatok segítik a munkámat ma is. Persze a csili más, mint a hazai paprikafajták, így sok utánajárást, tanulás, kísérletezés következett, melyből végül megszületett a Kígyóscsili.

Születésem óta Újkígyóson élek, eredetileg szobafestő és biztonsági őr szakmákkal rendelkezem, de már nem végzem ezeket a munkákat. Elvégeztem egy Aranykalász Gazda tanfolyamot, így minden időmet a csili termesztésére, értékesítésére fordítom.

Bánfi Krisztián (Fotó: Kígyóscsili)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Kígyóscsilit!

Bánfi Krisztián: A termesztést két fóliasátorban végezzük 600 négyzetméteren, valamint szabadföldön 5000 négyzetméteren. 16-féle paprikát termelünk a legerősebbtől a leggyengébbig, többek között Carolina Reaper, Trinidad Moruga Scorpion, Bhut Jolokia, Jay Ghost Scorpion, Habanero, Thai Dragon, Cayenne, Jalapeno…

A csilik mellett termesztünk még paradicsomot, fokhagymát, vöröshagymát, uborkát, sütőtököt és sk féle fűszernövényt, valamint gyümölcsöket, melyek mind-mind a csili szószok alapanyagai. Minden évben F1-es hibrid magokat rendelünk Amerikából, Portugáliából, Thaiföldről, és itthoni termelőktől is. A vetéstől az értékesítésig mindent mi magunk végzünk, gyakorlatilag februártól novemberig tartanak a munkák.

Carolina Reaper paprika (Fotó: Bánfi Krisztián)

A termékpalettánkon 30-35-féle termék van. Sokat kísérletezünk a szószokkal, így mindig készülnek új termékek is, melyek erőssége tudatosan, a vásárlói igények szerint van kialakítva.

A fogyasztók közül sokaknak a lényeg, hogy a szósz ehető legyen, a csili jól érezhető íze mellett a benne lévő fűszerek és gyümölcsök zamata is felismerhető legyen. Ezek a 3000-300 000 SHU erősségi mértékűek. (A Scoville-féle csípősségi egység (Scoville heat unit, SHU) a kapszaicin relatív mennyiségét jelzi.)

De vannak haladó csilifogyasztók, akik az átlagember számára ehetetlen erősséget kedvelik. Az ebbe a kategóriába tartozó termékek 1 000 000-2 300 000 SHU értékkel rendelkeznek. És van egy a kettő közötti kategória, a közepes lángon égő tűz, ami a legjobban fogyó termékeik egyvelege. Ezek kb. 300 000 – 600 000 SHU közötti csípősségűek.

2017-ben vettünk először részt csili versenyen Solymáron, ahol a szedres-meggyes csiliszószunkkal 1. helyezést értünk el a gyümölcsös csili kategóriában. Ugyanebben az évben indultunk az amerikai World Hot Sauce Awardson is. Ott aranyérmet kapott a Chipotle szószunk, ami egy füstölt jalapeño alappal készült termék, és egy ezüstöt a Smoky BBQ szószuk, ami whiskey-t is tartalmaz. A Solymári Csilifesztiválon 2018-ban 4, 2019-ben pedig három dobogós helyezés született.

Az idei év legnagyobb sikere, hogy az „Év fagylaltja” versenyen Fehér Gergő békéscsabai cukrász Bíborka fantázianevű fagylaltja lett az aranyérmes, amelyhez a Kígyóscsilitől szerzi be a csilis terméket a szeder mellé.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Kígyóscsilit Újkígyóson? Milyen online felületeken érhető el a Kígyóscsili?

A fő értékesítési vonal a piac, és a kézműves vásárok, illetve vannak viszonteladóink is. Az a tapasztalat, hogy hasznos a személyes kontaktus a vásárlókkal, de emellett jelen vagyunk a Facebook-on is.

Találkozni lehet velünk a békéscsabai piacon minden szombaton, de az országban egyre több kézműves vásáron is jelen vagyunk.

A vevők a Kígyóscsili készítményeket javarészt a már kész ételek tovább ízesítéséhez használják, valamint grillezett ételek marinádolására, esetenként köretként. A gyümölcsös csili szószok teákba, forralt borba, vagy desszertekhez is adhatók ízesítésként.

Kígyóscsili (Fotó: Kígyóscsili, Bánfi Krisztián)

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Bánfi Krisztián: A jövőbeli terveink között szerepel a termesztés színvonalának és mennyiségének a növelése, ehhez majd üzemméret növelés kell. Aztán egy komolyabb hűtőkamra, feldolgozó, szárító és fagyasztó kialakítása a cél, valamint alkalmazottak felvétele.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Újkígyóst és a Kígyóscsilit?

Bánfi Krisztián: Újkígyós infrasturktúrája fejlett, rendezett, emellett kitűnő kistermelői termékek érhetőek el. Nyugodt és csendes település, szép parkokkal, szép látnivalókkal a településen és a környéken.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést! Munkájukhoz további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is:

Polgármester

Pallér Böllér

Kígyósi méz

Ipolyi Arnold Népfőiskola

Művésztanya

MEDO Levendulás Kert

Szent Imre Panzió

Smoke71 BBQ Étterem

VaBene Fagylaltműhely

Napsugár Vendégház