Békés település az Alföld nagytáj, Körös-Maros köze északkeleti részén, az ország egyik legmélyebb területén fekszik. A közel 20 ezer lakosú kisváros 127,23 km2-es területű, népessége alapján Békés az Alföld és ezen belül a Dél-Alföld régió városhálózatában fontos helyet foglal el.

Fotó: Gazsó János

A város földrajzi fekvéséből adódó környezeti-természeti adottságai a következők: a Kettős-Körös, mint ökológiai folyosó, az Élővíz-csatorna településtől délre eső szakasza, mint védett természeti terület övezete, illetve a Békéstől nyugatra fekvő természeti területek. Az elmúlt évtizedekben Békésen folytatott turisztikai tevékenységet tanulmányozva azt találtuk, hogy már a 70-es évektől kezdve folyamatosan voltak infrastrukturális fejlesztések, melyek a turisztikai kínálat bővítését célozták. Ez valamiféle keresletbővülést generált, de jól látható, hogy a valós bővülés akkor indult be, amikor a turisztikai szolgáltatások fejlesztése is megindult, ami az elmúlt 5 évre tehető. A város további nagy előnye, hogy elnyerte a kerékpárosbarát város címet is.

Békés Város egyik fő turisztikai vonzereje a  Dánfoki Üdülőközpont. Az Alföld déli részén,   található, csendes, pihenésre alkalmas, túrázások szempontjából igen fontos csomópontjául szolgál. A vadregényes Körösök mellett elterülő Békés-Dánfoki Üdülőközpont és Kikötő, igazán gyönyörű természeti környezetben, a város szélén várja vendégeit már több mint 30 éve. A  közel 32 hektáron elterülő füves területet szépen gondozott, parkosított, fás, ligetes, közúton jól megközelíthető környezet jellemzi.

Az üdülő  szállóvendég kapacitása 320 fő, valamint szinte korlátlan sátorozási lehetőséggel rendelkezik. Kiváló helyszínéül szolgál gyermek-és ifjúsági táboroknak, osztálykirándulásoknak, sport-és edzőtáboroknak, céges, baráti, valamint családi összejöveteleknek, kulturális rendezvényeknek, gólyatáboroknak, illetve biciklis és vízi túráknak egyaránt. Saját lehatárolt szabadstranddal rendelkezik, mely a fiatalabb és az idősebb korosztály számára is kellemes pihenést tesz lehetővé számos attrakcióval. Számos szolgáltatás vehető  igénybe a területen belül, és annak közvetlen környezetében is. Ilyen az íjászat, kerékpár használat, sétahajózás, sárkányhajózás, illetve közösségi termeink mint: a teljesen eszközparkkal felszerelt 80 fő befogadására alkalmas konferenciaterem, szabadtéri rendezvénysátor és a  gasztrokomplexum. 

Az üdülőközponttól a városközpont  irányába a Kőrösi Csoma Sándor  utcán található a 2009-ben nyílt  Uszoda- Békési Gyógyászati Központ és Gyógyfürdő.

A létesítményben  egy 25 méteres úszómedence,  egy tanmedence üzemel wellness  szolgáltatásokkal: pezsgőággyal,  nyakzuhannyal, vízmasszázzsal, illetve egy 8-10 fős szauna szolgálja  ki a pihenni vágyók igényeit. A  kültéri gyógymedence 39 °C-os  vize kiválóan alkalmas számos betegség kezelésére.

A fürdő vendégei részére rendelkezésre áll egy kültéri gyermek medence is.

Érdemes városnéző sétát tenni  a városban akár egyénileg, akár  vezetéssel is. Békés városa az  utóbbi esztendőkben rendszeresen  nevez a Virágos Magyarországért  virágosítási, parkosítási és  környezetszépítő versenyre.  2011-ben az egyik legrangosabb  elismerést kapta, Arany Rózsa Díjat  nyert a település. Magyarországon  hat régió győztesét jutalmazzák  ezzel az elismeréssel, elmondható,  hogy így Békés a dél-alföldi régió  legvirágosabb települése.

Békés Városi Jantyik Mátyás MúzeumNagyház

A Széchenyi téren, a „Nagyház”  barokk épületében, amely  egykoron a Wenckheim család  tulajdonában volt, működik  a Jantyik Mátyás Múzeum.  Elnevezését a XIX. századi festőről  kapta. Az épületben állandó  helytörténeti, régészeti és néprajzi  kiállítás tekinthető meg.

Békés Városi Jantyik Mátyás Múzeum Békési Galéria

A Széchenyi téren, a „Bérház” épületében kapott helyet a Békési Galéria, mely a Jantyik Mátyás Múzeum  székhelye is egyben, ugyanakkor ebben az épületben működik a Békés Városi Püski Sándor Könyvtár is. 

Az épület falán emléktábla hirdeti,  hogy a II. világháborút követően  1949-ben itt nyílt meg a vidék első  művelődési otthona.

A békési tájház

Egy XIX. században épült  klasszicista gazdaházban alakították  ki a hajdani életmódot bemutató  tájházat, amelyben egy XX.  század eleji békési parasztportát  tekinthetnek meg a látogatók.  A tájház egyben kiváló helyszíne  különféle rendezvényeknek,  eseményeknek, hiszen a ház és  környezetének autentikus hangulata  mindenkit elvarázsol.

A református templom  

A Széchenyi tér keleti sarkában a  copf stílusú műemlék  láthatjuk, mely  mai formáját 1905-ben kapta.  Orgonája harmadik legnagyobb az  országban.

A Szentháromság  plébániatemplom

A templom copf stílusú, 1792–95  között épült, főhomlokzatán a  bejárati tengelyt szegmensívű  timpanonos diadalív koronázza.  Tornya a karzat fölött áll,  párnatagos toronysisakkal,  belsejében 4+1 csehsüveg boltozat  található. A templom belseje  egységes copf berendezésű.  A stációkat és a Krisztus  megkeresztelése című képet Orlay  Petrics Soma készítette.

A plébániatemplom közelében  a város első, 1912-ben fúrt  turulmadaras ártézi kútja oltja még  ma is a szomjat.

A gasztronómia tekintetében főbb ismertetői közé tartozik a hagyományos módon előállított gyümölcspálinka. Tükrösen tiszta, érlelt változata enyhén sárgás színű, kellemes ízű és illatú.

Rendezvényei közül kiemeltek a a több évtizedes múlttal rendelkező Békés-Tarhosi Zenei Napok és a Madzagfalvi Napok.

Békés másik sajátossága a kolbász. Jellemző rá az “olyan mint régen” szlogen. A békési húsmanufaktúra dolgozói hagyományos, adalékanyagok és vízkötők nélküli kézműves hentesáru különlegességeket ugyanúgy sózással és füsttel tartósítják, majd szabad levegőn érlelik, mint a régi mesterek.

Fotó: Gazsó János

További információk Békés Város honlapján.