Megtartottuk a 2. Alföld Slow Konferenciát 2021. szeptember 23-án Gyulán, a Városháza Dísztermében.

2021. szeptember 23-án lezajlott a 2. Alföld Slow Konferencia Gyulán a Városháza Dísztermében. A konferencián a meghívott vendégek Békés megye polgármesterei, turizmusban érintett szervezetek és vállalkozások vezetői, illetve a Békés megyében működő felsőoktatási intézmények munkatársai voltak. Közel 80 fő részvételével zajlott a rendezvény.

A konferencián köszöntőt mondott Dr. Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere, kiemelve a turizmus fontosságát a városban, és a lassú turizmus lehetőségeit, majd Dr. Rákóczi Attila Békés Megyei Kormányhivatal főigazgató köszöntötte a résztvevőket, hangsúlyozva, hogy a lassulás, lassítás több kutatás témájaként is megjelent már. Szebellédi Zoltán, az Alföld Slow Egyesület elnöke, a Békés Megyei Közgyűlés alelnöke nyitotta meg a konferenciát.

Juhász Szabolcs, a Magyar Turisztikai Ügynökség turizmus szakmai igazgatója a turizmus aktuális kérdéseiről beszélt. Ennek keretében bemutatta a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 Turizmus 2.0 dokumentum stratégiai vízióját, legfontosabb irányvonalait. Szó esett a 11 turisztikai térségről, kiemelve Gyula és térsége erősségeit és lehetőségeit. Az Egészségturizmus szegmensstratégiához sorolta a slow (lassú) irányzatot, a hazánkban létező együttműködéseket is sorra vette. A hazai slow mozgalmak közül az Alföld Slow Egyesületet, a Felelős Gasztrohős Alapítványt, a Slow Living Hungaryt és a Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesületet emelte ki. A marketing aktivitások között említette a turisztikai térségek márkapozícióit, az adatvezérelt belföldi kampánytevékenységek előnyeit, és bemutatta a nyári Gyula és térsége kampányfilmet.

Komoróczki Aliz, a Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője Gyula és térsége: turisztikai aktualitások címmel tartott előadásában bemutatta, hogy milyen eredményeket ért el a vírus előtti időszakban Gyula város turizmusa, és milyen innovatív válaszokat tudott adni az általa vezetett szervezet a turizmust ért csapásokra, amely eszközök közül többet, hosszabb távon is fenn tudnak tartani. Ilyen innovatív megoldás volt a Biztonságos Gyulai Szálláshely minősítés, a rövid idő alatt megújult, természetközeli garantált programkínálat, melyeket a Gyula. Természetesen. kampány keretében népszerűsítettek, valamint a teljesen új kezdeményezésen alapuló Gyulai Gasztroséták megszervezése. A garantált programkínálat legsikeresebb eleme a vízi idegenvezetővel kísért, „Evezés az Ó-Fehér-Körösön” című program volt, mely az Élővíz-csatorna belvárosi szakaszán nyújt feledhetetlen élményt a Gyulára érkező vendégek számára. Ezt követően röviden bemutatta Gyula Város Desztinációfejlesztési Stratégiáját, melynek három fő pillére az Egészség-Mozgás-Kultúra, valamint beszélt a Gyula-Békéscsaba Térségi Desztináció Menedzsment Szövetség megalakulásáról, eddigi tevékenységeiről.

Szebellédi Zoltán, az Alföld Slow Egyesület elnöke az Alföld Slow Egyesület, mint a vidékfejlesztés egyik eszköze címmel tartott előadást. Az előadásban bemutatta a vidékfejlesztés és a jó fejlesztéspolitika eszközeit, problémáit és megoldási lehetőségeit, melyek között szerepel a Magyar Falu Program, a Helyi Értéktár, a KörösKosár – Kosárközösség, illetve az Alföld Slow Egyesület. Arra kereste a választ az előadásban, hogy az Alföld Slow Egyesület lehet-e és hogyan a vidékfejlesztés eszköze. A helyzetelemzést követően megoldási alternatívákat vázolt fel a fenntartható növekedés problémája, a helyi gazdaságfejlesztés kapcsán. A következtetések között elhangzott, hogy a gazdaságfejlesztés és társadalomfejlesztés „kéz a kézben” jár, az Alföld Slow Egyesület jó úton jár a vidék élhetőségének elősegítésében (vö. „Segíts magadon, Isten is megsegít!”): hiszen a lokalitás, szubszidiaritás, szolidaritás, közösségi gondolkodás, kölcsönösség, helyi erőforrások feltérképezése és rendszerbe állítása, épített és természeti értékek megbecsülése elvek mentén dolgozik.

Szőke Tünde Mónika, az Alföld Slow Egyesület elnökségi tagja, a Budapesti Metropolitan Egyetem óraadó tanára Az Alföld Slow térség turisztikai kínálata, tervek, stratégiai irányok című előadásában röviden rámutatott a legfontosabb fogalmakra, mint desztináció, azaz célterület vagy fogadóterület, turisztikai desztinációs menedzsment, autentikus élmény, illetve slow tourism, azaz lassú turizmus: mit jelent, hogyan valósulhat meg, kik a potenciális célcsoportok. Ezt követően bemutatta az érintett 11 település legfontosabb, a lassú turizmusba is bevonható attrakcióit, értékeit, majd az online és offline marketing eszközökről beszélt. Végezetül a készülő Alföld Slow Stratégia fő irányait vette sorra.

A résztvevők nagy figyelemmel kísérték végig az előadásokat. Többen kifejezték, hogy sok új, érdekes szemponttal találkoztak, jelezték, hogy keresni fogják az együttműködés lehetőségét. Bízunk a közös munka megvalósulásában, valamint az együttműködés gyümölcseiben, amelyet jövőre hasonló rendezvényen fogunk majd bemutatni.

Program

9:00-10:00 Regisztráció

10:00-10:20 Köszöntők

Dr. Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere

Dr. Rákóczi Attila a Békés Megyei Kormányhivatal főigazgatója

10:20-10:30 Megnyitó – Szebellédi Zoltán, az Alföld Slow Egyesület elnöke, a Békés Megyei Közgyűlés alelnöke

Dr. Görgényi Ernő
Dr. Rákóczi Attila
Juhász Szabolcs
Komoróczki Aliz
Szebellédi Zoltán
Szőke Tünde

Fotó: Alföld Slow Egyesület

10:30: 11:00 A turizmus aktuális kérdései Juhász Szabolcs, a Magyar Turisztikai Ügynökség turizmus szakmai igazgatója

11:00-11:30 Gyula és térsége: turisztikai aktualitások – Komoróczki Aliz, a Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője

11:30-11:55 Alföld Slow Egyesület, mint a vidékfejlesztés egyik eszköze Szebellédi Zoltán, az Alföld Slow Egyesület elnöke

11:55-12:20 Az Alföld Slow térség turisztikai kínálata, tervek, stratégiai irányok – Szőke Tünde Mónika, az Alföld Slow Egyesület elnökségi tagja, a Budapesti Metropolitan Egyetem óraadó tanára

12:20-12:45 Kérdések-válaszok, a konferencia zárása

12:45-14:00 Állófogadás

Moderátor: Szőke Tünde Mónika

A szervezők a programváltozás jogát fenntartják.

A konferencia az aktuális járványügyi előírások betartása mellett került megrendezésre.

Az előadások címére kattintva letölthetőek a prezentációk.

Amennyiben további információra van szüksége, kérjük, írjon az alfoldslow@gmail.com e-mailcímre.