Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának tizenkettedik települése Biharugra. A cikksorozat negyedik részében Szoboszlai Zoltán, közművelődési munkatárs válaszolt kérdéseinkre.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Biharugrán?

Szoboszlai Zoltán: biharugrai helytörténeti kutató, a Biharugrai Települési Értéktár bizottságának elnöke, közművelődési munkatárs, múzeumi gondnok, 2002 óta önkormányzati képviselő vagyok.

Eddigi életem döntő többségét szülőfalumban, Biharugrán éltem, melyhez ezer szállal kötődöm.

Szoboszlai Zoltán (Fotó:

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Szoboszlai Zoltán: Gyermekkorom óta élénken foglalkoztat a történelem, különösen a helytörténet. Már diákként nagy élvezettel hallgattam a régi ugraiakról és a Bölöny családról szóló történeteket. Aztán 1993-ban dr. Kovács Béla kiadta Ugra története című könyvét. Ez egy hiánypótló kötet volt akkor, aminek nagyon örültem, ugyanakkor bizonyos dolgok – elsősorban a Bölöny családdal kapcsolatban – kimaradtak vagy pontatlanul jelentek meg benne. Ez a felismerés arra sarkalt, hogy a témában én is kutatásokba kezdjek. Kutatási engedélyt kértem az egyházmegye esperesétől, s itt, a biharugrai egyházi levéltárban kezdtem el a munkát. Aztán a Békés Megyei Levéltárhoz, a Hajdú-Bihar Megyei Levéltárhoz, a Tiszántúli Református Egyházkerület Levéltárához és az Országos Levéltárhoz fordultam. Lelkesen tanulmányozom és gyűjtöm a település múltjával kapcsolatos dokumentumokat ma is. Ez egy olyan munka, aminek soha nincs vége. A gyűjtőmunka és a forráskutatás az életem részévé vált. De nem csak kutatom és gyűjtöm ma múltunk dokumentumait, hanem a megszerzett ismereteket és tárgyakat igyekszem rendezni és másokkal is megismertetni, nekik bemutatni.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtekinteni és milyen körülmények között a munkáit?

Szoboszlai Zoltán: Online felületen is elérhető az Ugrai Mozaik, több helyen is, a Biharugra régen és ma megvásárolható az interneten.

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Szoboszlai Zoltán: Szeretném tovább folytatni a gyűjtő-, kutatómunkát. A kutatási eredmények megjelentetése, bemutatása mellett további helytörténeti előadásokat tervezek tartani az érdeklődők számára, illetve egy helytörténeti szakkör keretében minél több ismeretet szeretnék átadni a gyerekeknek, és ezáltal felkelteni az érdeklődésüket a helytörténeti ismeretek iránt.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Biharugrát? Miért szeret Ön itt élni?  

Szoboszlai Zoltán: Biharugrán a természeti értékekben gazdag környezet mellet az épített környezet is sok kincset rejt. Itt a múlt és a jelen egy helyen kerül érinthető közelségbe.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a bemutatkozást! Munkájához további sok siker kívánunk!

A cikksorozat korábbi részei:

Beszélgetés a polgármesterrel

Biharugrai Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesületés Népdalkör

Biharugrai Településfejlesztő Egyesület