Vésztő városa Békés vármegye északi részén helyezkedik el, a Kis-Sárrét tájegységben.

Vésztőt a legkorábbi írásos emlék 1350-ben említi először Vejzetheu (vejszető) néven. A szabályozatlan Sebes-Körös nádas-sásos-zsombékos, hatalmas kiterjedésű vízjárta elöntési területén található kiemelkedéseken települt meg itt az ember, s alkotott kisebb-nagyobb élőhelyeket. A megélhetési lehetőséget szinte a halászat adta, az egyik fő halfogó eszköz neve volt a vejsze, amiből a település nevét is származtatják.

Idegenforgalmi szempontból kiemelkedő jelentősége van a Vésztő-Mágor Csolt Monostor Történelmi Emlékhelynek, ami Szeghalom felé, Vésztő belterületétől öt és fél kilométerre található. A gyalogos turizmust kedvelők a Holt-Sebes-Körös partján, jelzett turistaúton is megközelíthetik Vésztő-Mágort.

Fotó: Nagy András Balázs

Az itteni ikerhalom egyikén tárták fel a Vatához tartozó Csolt nemzetség monostorát, s a templom mellett egykor volt kolostort. A domb történetét a halom belsejében, gróf Wenckheim Ferenc által épített pincében, évente áprilistól-októberig látogatható kiállítás mutatja be. Az emlékhelyen található a népi írók szoborparkja. A területet félkörben határoló Holt-Sebes-Körösön csónakkirándulásra van lehetőség.

Fotó: Nagy András Balázs

Vésztőről indult Sinka István, a népi írói mozgalom kiemelkedő alakja, itt született Lakatos Menyhért, író, a magyarországi cigányság legjelentősebb elbeszélője, és Metykó Gyula, az Alföld festője. Sinka István egykori lakóházában és Metykó Gyula szülőházában, az alkotók életét, munkásságát bemutató állandó kiállítás várja a látogatókat. Építészetileg is jelentős a Kós Károly által tervezett Bagolyvár, melyben nemrég nyílt meg az író, építész életműkiállítása. Vésztő hagyományait, néprajzi emlékeit mutatja be a Mesterségek Háza és Tájház, mely közösségi színtér is egyben.

A településen három alapfokú oktatási intézménye, a Vésztői „Négyszínvirág” Óvoda és Bölcsőde, a Szabó Pál Általános Iskola, és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Kis Bálint Református Általános Iskola. Egy esti felnőttoktatási intézmény is működik a településen, a Báthori István Gimnázium Vésztői Tagintézménye. A kulturális élet fő színtere a Sinka István Művelődési Központ, Népfőiskola és Városi Könyvtár.

Kiváló kikapcsolódási lehetőségeket kínálunk az aktív időtöltés kedvelői, illetve a pihenésre, feltöltődésre vágyó kirándulók számára egyaránt. A látnivalók mellett jó szívvel ajánljuk a város egész éves, folyamatos programkínálatát a teljesség igénye nélkül. A Mágori Fesztivál keretében megrendezésre kerülő Nemzeti Lovas Színház előadásai és Sárréti Birkapörkölt – valamint Hagyományos Ételek főzőversenye és Süteménymustra komplett gasztronómia napként megyei hírre tett szert napjainkra.

Városunk kiváló adottságokkal rendelkezik kirándulás, horgászat, vadászat, kerékpáros, lovas – és kajakos túra, valamint egyéb szabadidős tevékenységek terén is. Látogatóink ellátásáról pedig kellemes panzióink és színvonalas éttermeink gondoskodnak.

Vésztő város honlapja.