Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának második települése, Csabaszabadi. Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda polgármester asszony válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról, mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: A megválasztásomat megelőzően többnyire adminisztratív, pénzügyi-számviteli feladatokkal foglalkoztam jellemzően a versenyszférában. Egy higiéniai társaság irodavezetőjeként, későbbiekben pedig egy könyvvizsgáló iroda vezetőjeként dolgoztam, távol a közigazgatástól.

Nincs elérhető leírás.
Szeverényi Attiláné
Fotó: Szeverényi Attiláné

2006. évben választottak meg először polgármesternek. A 2006. évben többek között mások felkérésére, továbbá azért indultam el a választásokon társadalmi megbízatásban, hogy az alig 400 lelkes Csabaszabadi továbbra is fennmaradhasson. Hiszen már akkor láthatóak voltak a kedvezőtlen demográfiai folyamatok, valamint gazdasági folyamatok, illetve azok hosszú távú hatásai a település vonatkozásában.

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: 2006-ban még a településen a szociális alapellátások nem voltak elérhetőek, ezekre nagy hangsúlyt fektettünk több területen is. 2006. év végén, 2007. év elején szakmai segítséget kaptam Békéscsaba Megye Jogú Város Szociálpolitikai Osztályától és az akkori intézményvezetőktől, így a siker valamelyest az Ő érdemük is. Persze a jogszabályi változásoknak eleget téve ezek közül több alapszolgáltatást is társulási formában látunk el, kivéve a falugondnoki szolgálatot, amelyet saját fenntartásban, de a település minden lakója számára elérhetővé váltak ezek a szolgáltatások. Emellett a TOP-os, MFP-s fejlesztések is főként ezeket a területeket érintették.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: Ha az elhagyatott ingatlanjainkba (magántulajdonok, rendezetlen tulajdonviszonyú ingatlanok, állami eszközkezelőhöz került ingatlanok vonatkozásában) családos fiatalok költözhetnének, mivel igény van rá.  Megoldást találni a jelenleg nem értékesíthető ingatlanok hasznosítására és megóvni ezeket az ingatlanokat az enyészettől településképi okokból is.  Együttműködni a környező településekkel, a megyeszékhely partnerségét erősíteni szükséges, hiszen az agglomerációt hosszú távon jellemzi a közvetlen vonzáskörzetébe tartozó településekkel való szoros kulturális, gazdasági, kommunális és szolgáltatási kapcsolat.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban a településen, mire a legbüszkébb?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: Közbiztonság. Csabaszabadi egy olyan település, ahol biztonságban élhetünk távol a nagyvárosok zajától, ugyanakkor közlekedés szempontjából könnyen megközelíthetőek a 4432-es út mentén a szomszédos települések, többek között Békéscsaba, a megyeszékhely is.

Apró falvak esetében a sikeresség mércéje nem mérhető össze a nagyvárosok mutatóival, hiszen amíg a nagyvárosok sikeressége a gazdasági mutatókon alapszik, addig az apró falvak esetében egy kézzel meg nem fogható tényezőről beszélhetünk, ez pedig a társadalmi érték, a valós értékalapú közösségi élet.

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg a település a jelenlegi egészségügyi válságot?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: Az apró falvakban élőkre amúgy is jellemző, hogy visszahúzódó életmódot folytatnak a városlakókhoz képest, illetve tartalmas életet élnek ugyan, de nem rohannak folyamatosan, így a kényelmi dolgokról is könnyebben képesek lemondani, ezáltal ebben a formában nincs jelentős a hatása a pandémiás helyzetnek a mindennapokra. Persze bizonyos esetekben más az eljárási rend, de ugyanakkor segítjük a lakosok által felmerült problémák megoldását, illetve koordináljuk a kapcsolatfelvételt részükre akár egészségügyi, akár egyéb hivatali problémák esetén. Pozitívumként említhető meg az a jelenleg kialakult helyzet is, hogy az urbanizáció által elindult folyamatok ellenére, sokan újból egy kisebb, élhetőbb településre költöznének.

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy Csabaszabadiba érkező vendégnek, turistának?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: Elsőként a Haranglábot. Csabaszabadi jelképe, mivel temploma nincs. Csabaszabadi Békéscsaba Városhoz tartozott 1993-ig, ekkor nyerte el önálló községi státuszát.

Harangláb (készítette: Szelekovszky László, fotó: Szeverényi Attiláné)

A kastélyt a Beliczey-család építette 1870 körül klasszicista stílusban. Az épületet egytornyos, szecessziós villává bővítették az 1910-es években. A kastély egykoron egy 500 holdas, külső majorsággal rendelkező birtok része volt.  A park egykori 9 hektáros területe mára alig 2 hektárnyira zsugorodott, de az itt élő faritkaságok révén védelem alá került a terület.

A Beliczey kastély régi állapotában (Fotó: Szeverényi Attiláné)

A Beliczey Házat. Az épületet 1920 körül Beliczey Miklós főispáni idejében építették, 1926-tól az állami iskola működött benne, amit az itt élő Beliczey családról neveztek el. ( Beliczey- majori iskola).

Beliczey Ház (Fotó: Szőke Tünde)

A Tanyai tanítók emlékfalát: Az emlékfal a csabai tanyavilágban, a gerendási, kétsopronyi, telekgerendási és csabaszabadi tanyai iskolákban oktatóknak és a mára megszűnt iskoláknak állít emléket. A Beliczey Ház udvarán található.

Tanyai tanítók emlékfala (Fotó: Szeverényi Attiláné)

Alföld Slow Egyesület: Jelenleg milyen programok zajlanak, zajlottak Csabaszabadiban?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: A Magyar Falu Program Csabaszabadi Község Önkormányzatának A nemzeti és helyi identitástudat erősítése című alprogramán belül 2020. évben sokrétű apróbb rendezvényekre kerülhetett sor. A támogatásból megvalósult tevékenységek listája:

2019.09.01. – 2020.12.31.

– Őszi kulturális rendezvény

– Téli kulturális rendezvény

– Tavaszi kulturális rendezvény

– Nyári kulturális rendezvény

– 40 alkalommal mozgásprogram

– 8 alkalommal egészségmegőrző főzőklub

– 12 alkalommal kézműves foglalkozás

– 4 alkalommal egészségmegőrzési diétás tanácsadás

                                                                      

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak a településen a helyi értéktárban?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: az alábbi felsorolás tartalmazza a Helyi Értéktárba felvett értékeinket:

  1. Beliczey – kastély
  2. Szalai kereszt
  3. Beliczey István, Békés vármegye főispánja
  4. Beliczey Miklós, Békés vármegye főipánja
  5. Beliczey tér
  6. Horgásztó
  7. Millecentenáriumi Emlékpark
  8. 1848-as kopjafa
  9. Millecentenáriumi Kopjafa
  10. Zsíros hagyaték
  11. Tanyai tanítók Emlékfala
  12. Almanapok
  13. Almalekvár
  14. Játszóház
  15. A Gerendási Pusztából született Község Csabaszabadi című kötet
  16. Na pamiatku predkov – 2007 – Őseink emlékére emlékkő

Csabaszabadi értékei (Fotó: Szőke Tünde és a Szalai kereszt kapcsán Önkormányzat)

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak még a településen, amelyek akár szerepelhetnének is az értéktárban?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: Csabaszabadi Települési Értéktár Bizottság javaslatot tett és döntött az 1956-os kopjafa értéktárban való szerepeltetéséről, a Harangláb szerepeltetéséről, továbbá a Kisiskolák emlékére állított kopjafa szerepeltetéséről.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartotta fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesület alapító tagja legyen a település?

Szeverényi Attiláné Kocsis Melinda: A Slow mozgalmakról először egy Közép-Európa gasztronómiai örökségeket demonstráló folyóiratban olvastam, ahol bemutatásra került Olaszország és Csehország, amint több Közép-Európai országgal együttesen beazonosították a helyi gasztronómiájukra jellemző termékeket és a népszerűsítésükre szolgáló mintaprogramot.

Nálunk Szebellédi Zoltán elnök úrtól hallottam erről a lehetőségről. Csabaszabadi az aprófalvak közé tartozik, ahol fontos a vidéki, fenntartható és önfenntartó élet. Továbbá Csabaszabadi egyéb épített és környezeti értékekkel is rendelkezik a turizmus tekintetében is, mely jelenleg kiaknázatlan.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést!

A rovat következő cikkei hamarosan elérhetőek lesznek.

A cikksorozat első települése Lőkösháza volt.