Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának kilencedik települése Kondoros. A cikksorozat első részében Ribárszki Péter, Kondoros Város polgármestere válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról, mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett? Mióta polgármester?

Ribárszki Péter: Ribárszki Péternek hívnak. Feleségemmel Annával három gyermeket nevelünk, Larát, Csengét és Martint. Általános iskolai tanulmányaimat a Kondorosi Petőfi István Általános Iskolában végeztem el, majd a Békéscsabai Kemény Gábor Műszaki Szakközépiskolában folytattam középiskolai tanulmányaimat. 2006-ban a Tessedik Sámuel Főiskola Mezőgazdasági Főiskolai Karán mezőgazdasági mérnök diplomát szereztem. 2002-től Kondoros Nagyközség Önkormányzatánál dolgoztam, mint mezőgazdasági előadó. Ezt követően 2008-tól beruházási csoportvezetőként pályázatok figyelésével, előkészítésével, menedzselésével, valamint a beruházási csoport munkájának szervezésével foglalkoztam. A választók bizalmából 2014. október 12-től Kondoros város polgármestereként dolgozom.

Ribárszki Péter (Fotó: Bankó Tamás)

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Ribárszki Péter: Minden olyan fejlesztést és megvalósult beruházást eredményként könyvelek el, ami Kondoros város fejlődését, élhetőségét szolgálja. De talán mindezek közül mégis kiemelkedő az a városi útfejlesztési program, amit 2015. ében indítottunk útjára lakossági összefogás mentén, és melynek eredményeként, több mint 10 km hosszúságú szilárd burkolatú betonutat építettünk.

 Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Ribárszki Péter: Azt, hogy a város működése gazdaságilag mindvégig stabil lábakon álljon, mely kellő biztosítéka és alapja annak, hogy az évek óta tartó fejlődési ütem töretlenül folytatódjon a kondorosi polgárok megelégedésére. Kiemelt célként tekintek a fiatalok helyben tartására, a népességfogyás megállítására, a növekvő gyermeklétszámra, a munkahelyek megőrzésére és új munkahelyek teremtésére.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban Kondoroson, mire a legbüszkébb?

Ribárszki Péter: Erre az egyszerű kérdésre nem könnyű választ adnom. Lokálpatrióta városvezetőként talán azt mondanám, hogy mindent, úgy ahogy van, a maga természetességében. Mivel ez a hely nekem és rajtam kívül még sokaknak az otthont jelenti.

Büszke vagyok Kondoros szorgos polgáraira, természeti értékeire, épített örökségeire, hagyományaira, múltjára és jelenére egyaránt.

Városháza
I. világháborús emlékmű
Kepenyes Pál alkotása
Kondorosi Petőfi István Általános Iskola
Kondorosi Evangélikus Templom
Kondorosi Gyümölcsoltó Boldogasszony Katolikus Templom
Kondorosi Csárda
Kondorosi Csárda
Kondorosi Csárda
Kondorosi Csárda
Kondoroisi Batthyány-Geist Kastély
Kondorosi Batthyány-Geist Kastély
Kondorosi Csárda
Kondorosi Tó
Homokbánya
Szlovák-Magyar Táj- és Alkotóház
Szlovák-Magyar Táj- és Alkotóház
Szlovák-Magyar Táj- és Alkotóház
Szlovák-Magyar Táj- és Alkotóház
Trianoni Emlékmű
Kondorosi Piac

Kondoros képekben (Fotó: Bankó Tamás)

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg Kondoros és lakossága a jelenlegi egészségügyi válságot?

Ribárszki Péter: Büszkén mondhatom, hogy az elmúlt időszak nehézségei ellenére, településünk polgárai fegyelmezetten, az érvényben lévő járványügyi intézkedéseket betartva élték mindennapjaikat. Polgártársaim közel 60 %-a felvette a vírus ellen egyedüli védelmet jelentő vakcinát.

Azt gondolom, hogy a harmadik hullám leküzdése, a hosszú hónapokon át tartó bezártság után valamennyiünk legnagyobb feladata a közösségi élet újraszervezése, újraindítása.

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy, Kondorosra érkező vendégnek, turistának?

Ribárszki Péter: Elsőként természetesen a városunk szívében található, 1740-es években, 8 út találkozásánál felépült, méltán híres Kondorosi Csárdát, melynek eredetét, múltját, legendáját talán nem is kell bemutatnom. Az ódon falak között finomabbnál-finomabb ételeket fogyaszthatunk, de végigjárhatjuk az interaktív múzeumot is, mely visszarepít minket a korabeli csárdák és a betyárok világába.

Kondorosi Csárda és a betyárok (Fotó: Bankó Tamás)

A csárdától indulva egy rövid sétát tehetünk a Geist sétányon végig haladva a csodás panorámát nyújtó tó körül, miközben megtekinthető a Szlovák-Magyar Táj- és Alkotóház helytörténeti gyűjteménye is. Másik kiemelkedő turisztikai értékünk a város határában lévő, az egykori Csákói birtokon található Batthyány-Geist vadászkastély, kápolna és kert. Sajnos a kastély romos állapotú, nem látogatható, azonban a felújított kápolnát és kertet feltétlen megtekintésre ajánlom.

Alföld Slow Egyesület: Milyen programok zajlanak Kondoroson járványmentes időszakban? Terveznek-e idénre valamilyen programot? Milyen feltételek mellett?

Ribárszki Péter: A pandémia miatti bizonytalanság okán, sajnos a legnagyobb városi rendezvényünket a Betyár Napot az tavalyi évhez hasonlóan az idén is kénytelenek voltunk lemondani. A járványügyi intézkedések nyomán a kisebb tömeget mozgató rendezvényeket preferáljuk, így valósulnak meg programok, mind a civil szervezetek, mind a Dérczy Ferenc Könyvtár és Közösségi Ház szervezésében.

Kondoros télen (Fotó: Bankó Tamás )

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak Kondoroson a helyi értéktárban?

Ribárszki Péter: Jelenleg a Kondorosi Csárda, Kepenyes Pál életműve és munkássága, Petőfi István életútja és településszervező tevékenysége, a „Kondorosi Hegyes-halom” szerepel az Értéktárban.

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak még Kondoroson, amelyek akár szerepelhetnének is az értéktárban?

Ribárszki Péter: Városunk szülötte és díszpolgára, olimpiai bajnok öttusázó Balczó András életműve és sportolói munkássága, Kondoros szülötte, Kossuth-díjas grafikus és festő Csernus Tibor életműve és munkássága, Balogh Zsigmond fafaragó, népi iparművész életműve és munkássága, Batthyány-Geist Kastély, Jézus Szíve Kápolna.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartja fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesületben alapító tagként van jelen Kondoros?

Ribárszki Péter: Számomra az összefogásnak nagy ereje van, hiszek a közösség erejében. Ha közösen szövetkezünk egy cél elérésre, jelen esetben a lassú turizmus keretében a turisztikai értékeink megismertetésére, kiajánlására, az csak előremozdíthatja közös ügyünket.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

A rovat további cikkei:

Kondorosi Csárda

Varga Éva táskacsodái

Betyáros Tökmagolaj

Sárkány Cukrászda

Szappanos Ádám

Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány

Széchenyi István Lótenyésztési Egyesület

Kondorosi Horgász Egyesület

Tímár Gyöngyi

Balogh Zsigmond

Szlovák Önkormányzat

Betyárszállás