Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának tizenötödik települése Gádoros. A cikksorozat első részében Dr. Szilágyi Tibor, Gádoros Nagyközség polgármestere válaszolt kérdéseinkre.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról, mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Dr. Szilágyi Tibor: Fontosnak tartottam, hogy Gádoros Nagyközség felzárkózzon a régió településeihez, és a település visszanyerje rendszerváltozáskori rangját a járási települések között.

Dr. Szilágyi Tibor (fotó: Higyed-Horváth Viktória )

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Dr. Szilágyi Tibor: Sikerült a település pénzügyi stabilitását megőrizni és emellett az elmúlt 2 évben a település 1,3 milliárd Ft összegű új beruházást nyert pályázatokon, így meg tudjuk valósítani a helyi közutak, önkormányzati intézmények felújítását, egy színvonalasabb új jövőképet tudunk mutatni a lakosságnak. Településünk gazdaságilag elmaradott, ezért fontos, hogy az önkormányzat is gazdasági fejlesztéseket eszközöljön a településen, ezért pályáztunk a gazdaságélénkítő programban, ahol pályázatunk nyertes lett, így a jövőben tudunk egy szolgáltató házat és egy autómosót üzemeltetni a településen.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Dr. Szilágyi Tibor: A településünkön fontos a gazdaság fejlesztése, ezért szeretnénk kisebb cégek részére inkubátorházat létrehozni, hogy a könnyűipar újra megtelepedjen a településen.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban Gádoroson, mire a legbüszkébb?

Dr. Szilágyi Tibor: A gádorosi lakosok egy nagyon összetartó, zárt közösség, ami magában hordozza a negatívumokat és a pozitívumokat is, itt mindenki ismeri a másikat, ha a településről valaki el is költözik, továbbra is gádorosinak tartjuk. Szívesen látunk mindenkit a településen.

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg Gádoros és lakossága a jelenlegi egészségügyi válságot?

Dr. Szilágyi Tibor: A covid veszélyhelyzet elmúlásával a település egészségügyi ellátása visszatér a normális kerékvágásba, a jövőben sikerül betölteni az üres gyermekorvosi és háziorvosi praxisunkat. A régóta betöltetlen fogorvosi praxisunk az elmúlt évben betöltésre került, ezért tudjuk biztosítani a lakosság részére az egészségügyi ellátást.

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy, Gádorosra érkező vendégnek, turistának?

Dr. Szilágyi Tibor: A településünk az Országos Kéktúra útvonalon található. Az ideérkező turisták számos látnivaló közül válogathatnak. A településünk 3 templommal büszkélkedhet. Számos emlékművünk megtekinthető a településen, amire leginkább büszkék vagyunk az I. világháborús emlékmű, II. világháborús emlékmű, 56-os emlékmű, a település főtere, a Dr. Hidasi László Parkkal. Az ideérkező személyek részére éttermi szolgáltatást tudunk nyújtani az A’ La Bárd Étteremben. Vendéglátást, szálláshely szolgáltatást pedig a Pongó Vendégházban tudunk nyújtani az ideérkező turistáknak.

Gádoros értékei (fotó: Higyed-Horváth Viktória)

Alföld Slow Egyesület: Milyen programok zajlanak Gádoroson? Terveznek-e idénre valamilyen programot?

Dr. Szilágyi Tibor: Szeptember 23-24-én került megrendezésre Gádoros legnagyobb eseménye a gádorosi falunap, ami a település újra telepítésének évfordulójához van kötve, minden év szeptember utolsó hétvégéjére esik. Jelentős volt a covid időszak előtt a gádorosi disznótoros nap, amit a szervezők idén november végén szeretnének megtartani. Ennek szervezése folyamatban van. Az idei évben több kisebb rendezvény került megrendezésre a településünkön, pld. a gádorosi gyermeknap, kamionhúzó verseny, az idei évben még egy adventi kirakodó vásárral egybekötött ünnepséget is szeretnénk tartani. Jelenleg egy bélyegkiállítás található a településen, a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvánnyal közösen kialakításra került tárlaton lehet megtekinteni a magyarországi bélyegeket, a tárlat címe: 155 éves a magyar bélyeg. Emellett állandó tárlat van a Justh Zsigmond Emlékszobában, Kiss Imre Emlékszobában, és a Pongó Vendégszobában. A könyvtárban megtekinthető még állandó jelleggel a Józsa könyvgyűjtemény. Az idei évben elindul és 2023. szeptemberéig tart a Békés József író, dramaturg tiszteletére indított emlékév, melynek keretében az önkormányzat kulturális rendezvényeket, felolvasó esteket, filmvetítést fog tartani, mivel Békés József születésének 100. évfordulója fog következni 2023-ban.

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak Gádoroson a helyi értéktárban?

Dr. Szilágyi Tibor: Jelenleg 37 helyi érték van felvéve a helyi értéktárba, ezek közül jó pár megyei elismerésben is részesült, pld. a Viharsarki Chili. Az értéktár folyamatosan bővül és új helyi értékekkel gazdagodik településünk. A teljesség igénye nélkül az alábbi felsorolásban:

Emlékmű, népművész munkák, kézműves sajtfeldolgozás, porcelánbaba gyűjtemény, magyar őstörténeti kultúra hagyományőrzésében ápolásában végzett munkássága, veterán motorgyűjtemény, Viharsarki Chili, szobor gyűjtemény, templom, recept kiadvány, Józsa könyvgyűjtemény, emlékszoba, „cigány” kiállítás, Pongó Vendégház, lovas tanya, Makovecz Imre által tervezett ház, székelykapu, kopjafa, tűzoltó lovasszekér, hagyaték makett, tönkölysüti, Gádorosi Füzetek, húsműhely.

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak még Gádoroson, amelyek akár szerepelhetnének is az értéktárban?

Dr. Szilágyi Tibor: Tájház, emlékkő.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartotta fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesületnek tagja legyen Gádoros?

Dr. Szilágyi Tibor: Fontosnak tartjuk Gádoros megismertetését az idelátogató személyekkel. A település jövőjének egyik kulcsa a helyi turizmus fejlesztése. Fontos számomra, hogy Gádoros település jó hírnevét vigyék az idelátogató emberek.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a bemutatkozást! További munkájához sok sikert és jó egészséget kívánunk!