Bereczki Máté szobra, Sissi fa

Békés vármegye déli részén található Kunágota, amely már a bronzkorban is lakott volt. A Hunyadiak birtokában lévő település első írásos említése 1461-ből származik. 1598-ban a krími tatárok a középkori falut teljesen elpusztították. Dohánykertészekkel történő újra telepítésére 1844-ben került sor. 1856-ban a megye első arany és ezüst kincslelete került elő egy avarkori fejedelmi sírból.

Kunágotán élt Bereczki Máté ’48-as nemzetőr pomológus (pomológia – gyümölcstermő fákkal és cserjékkel foglalkozó tudományág, a gyümölcsismeret tana), akinek a kunágotai temetőben lévő síremlékét a Magyar Természettudományi Társulat emeltette 1900-ban.

Móra Ferenc honfoglalás kori lovas sírokat tárt fel 1925-ben, és ennek kapcsán több írása is született Kunágotáról.

A község katolikus és református templomát ugyanaz a plébános építette, Bodnár Endre, Bandi pap.

A község határában egykor két jelentős kastély is volt. Bíró Albert kastélyában filmet forgattak 1936-ban. Báró Urbán Péter kastélyban pedig számos esetben vendégeskedett Horthy Miklós kormányzó, a báró sógora.

A településen több mint száz éves hagyománya van a majálisnak és közel húsz éves a falunapi rendezvénysorozat. A község múltját Helytörténeti Gyűjtemény mutatja be az érdeklődők számára.

Kunágota honlapja itt érhető el.

A közelben található tagtelepüléseink: Magyardombegyház, Almáskamarás, Nagykamarás.