Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának tizenegyedik települése Elek. A cikksorozat második részében Wittmann László az Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Eleken?

Wittmann László: Tősgyökeres elekiként születésem óta Eleken élek. 52 éves vagyok, feleségem Wittmann-né Abonyi Mónika, két gyermekünk Máté és Annamária. Szegedi egyetemi tanulmányaimat követően Eleken, majd később Békéscsabán helyezkedtem el, immár több mint húsz éve Békéscsabán dolgozom, korábban a Békés Megyei Önkormányzatnál, jelenleg pedig Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának osztályvezetőjeként.

Wittman László (Fotó: Wittman Lászlóné)

Német származásúnak vallom magamat, több mint egy évtizede tagja vagyok az Eleki Németek Egyesületének, 2011-től több évig mint vezetőségi tag dolgoztam az egyesületben. A 2019-es helyhatósági választások keretében az Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat tagja lettem, immár közel két éve a szervezet elnökeként dolgozom. Emellett tagja vagyok az Eleki Római Katolikus Egyházközség képviselő-testületének.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden az Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzatot!

Wittmann László: Az Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat nemzetiségi/kisebbségi önkormányzatok megalakulásának kezdeteitől, 1994 óta működik. Az Eleki Németek Egyesületével közösen dolgozunk azért, hogy az 1724-ben Eleket újratelepítő német/frank telepes őseink által ránk hagyott rendkívül gazdag szellemi, kulturális és tárgyi örökséget a jelen és jövő nemzedékei is megismerhessék, ápolhassák és továbbadhassák. Ez azért is különös kihívás, mert a II. Világháborút követően az addig túlnyomórész német/frank lakosság által lakott település történetének talán legnagyobb sorstragédiáját élte meg azzal, hogy szinte a teljes német lakosságot Németországba űzték, illetve oroszországi kényszermunkára hurcolták. Ezen szégyenletes események közel hatezer német származású eleki embert érintettek.

Farsangi maszkafelvonulás Eleken (Fotó: Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat)

Az Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat társadalmi tevékenysége során szoros és sokrétű kapcsolatot ápolunk a város vezetésével, az Eleken élő többi nemzetiséggel, a római-katolikus Sarlós Boldogasszony Egyházközséggel, a nemzetiségi csoportokat működtető Eleki Óvoda-Bölcsődével, és a nemzetiségi nyelvet oktató Dr. Mester György Általános Iskolával, a Békés megyében működő további kilenc német nemzetiségi önkormányzattal, valamint a kiűzött elekieket és leszármazottaikat tömörítő német partnerszervezeteinkkel (Eleker Heimatkomitee és Kulturkreis Elek).

A jeles német szokások ápolása az Eleki Németek Egyesületével közösen az alábbiakban nyilvánul meg: farsangi maszkafelvonulás, „Böjt közepe” megünneplése, májusfa állítás és kitáncolás, svábbálak közös szervezése, Adventi gyertyagyújtás, gasztronómiai hagyományok megőrzése. Ebbe a munkába bevonjuk az iskolát és az óvodát is. Együttműködünk az iskolai tánccsoporttal, a tánccsoport fellépéseit támogatjuk.

Böjt közepe program (Fotó: Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat)

Az Eleki Németek Egyesülete Elek várostól korábban tulajdonba kapott egy ingatlant, ami az egyesület és a német önkormányzat székházának ad helyet. Itt vannak a szépen berendezett német tájszobák, valamint a ház szolgál a német közösség programjainak helyszíneként. A tájszobák gondozásában, a székház szükséges fenntartási-felújítási munkálataiban folyamatosan együttműködünk, pályázatokkal, anyagi forrásokkal segítjük az egyesületet.

Önkormányzatunk jelenlegi tagjai: Wittmann László elnök, Singer Ferenc alelnök és Niedermayer Ernő tag.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni az Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzatot Eleken? Milyen online felületeken érhetőek el?

Wittmann László: Az Eleki németek közösségi házában, a Leimen Házban (Elek, Kétegyházi út 2.) működik az Önkormányzat. Elek Város honlapján lehet további információkat elérni rólunk, valamint működik külön Facebook oldalunk is.

Trachttag program (Fotó: Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat)

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Wittmann László: Programjainkat az Eleki Németek Egyesületével szervezzük, az alábbiak szerint:

  • Január: Magyarországi németek elhurcolásának emléknapja: január 19.
  • Február: Farsangi német maszkafelvonulás.
  • Március: Évszázados hagyomány a „Mitte in der Fasta” (Böjt közepe), ami a Húsvét előtti nagyböjt közepére esik.
  • Május: Májusfa állítás és kitáncolás május elején és végén.
  • Augusztus: Gasztromómiai program a Leimen Ház udvarán található kemencében készített ételekkel.
  • Szeptember: általában ebben a hónapban tapasztalatcsere programot, utazást szervezünk az Eleki Németek Egyesületével, a partnerkapcsolatok bővítése érdekében (utóbbi helyszínek: Temesvár, Hajós, Geresdlak-Feked, Szekszárd, Solymár és környéke).
  • November: Márton nap szervezése az eleki óvodával és iskolával: Lampionos felvonulás, gyermekek Márton nap legendájához kapcsolódó műsora.
  • December: Advent vasárnapjainkon „Adventi nemzetiségi gyertyagyújtás” szervezése a többi nemzetiségi önkormányzattal, a városi önkormányzattal és az egyházakkal közösen.
  • Egyéb programok: szorosan együttműködünk Elek várossal és a római-katolikus egyházközséggel. Elek város és az egyházközség által szervezett programokon bemutatkozunk, bemutatjuk nemzetiségünket, társszervezőként veszünk részt ezen programokon.

Sváb ízek és Sváb táncok (Fotó: Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat)

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Wittmann László: Legfőbb célunk a német kultúra, szokások, hagyományok megőrzése és továbbadása a jövő generációi számára. Ezt igyekszünk a településünk rendkívül gazdag német múltjához méltóan megtenni.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Eleket és Német Nemzetiségi Önkormányzatot?

Wittmann László: Elek egy nemzetiségi hagyományokban gazdag, határmenti kisváros, számos érdekes látnivalóval (római-katolikus templom, nemzetiségi tájházak, emlékművek, régi német nemzetiségi építészet, stb.), amelyek érdemesek arra, hogy Eleket kirándulási helyszínként válasszák vendégeink.

Külön bejelentkezés alapján ezen látnivalók sorában szívesen fogadjuk vendégeinket a Leimen Házban, ahol több szépen berendezett tájszoba mutatja be emlékeinket.

Leimen Ház (Fotó: Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat)

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a bemutatkozást! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit!

Polgármester