Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának ötödik települése, Csorvás. A cikksorozat 6. részében Gyimesiné Hugyik Erzsébet, a Csorvási Szlovák Önkormányzat elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Csorváson?

Gyimesiné Hugyik Erzsébet: Szarvason születtem, ahol nagyszüleim és szüleim szlovák gyökereit tovább erősítve a Szarvasi Szlovák Óvodába, majd az Általános Iskola és Kollégiumba jártam, ahol nagyon szép éveket töltöttem, mindig örömmel emlékszem vissza ezekre az időkre. Meghatározó évek voltak ezek számomra. A kollégiumban megtanultam az önállóságot, az alkalmazkodást és a kölcsönös tiszteletet. Természetesen a szlovák nyelvű intézmény keretein belül a szlovák nemzetiségi identitásom még tovább erősödött.

Gyimesiné Hugyik Erzsébet

Gyermekkoromat Kardoson töltöttem, amely egy kis település Kondoros és Csabacsűd között. E két település is nagyon kedves számomra, sok szép emlék fűz hozzájuk.

A középiskolai tanulmányaimat a Békéscsabai Szlovák Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégiumban végeztem. Közvetlenül az érettségi után két évet ugyanebben az intézményben dolgoztam, mint gyermekfelügyelő.

1990. kerültem Csorvásra, amikortól is a BÉKÖT helyi varrodájában helyezkedtem el. 1996-tól 15 évig a helyi Egyesített Szociális Intézményben dolgoztam, mint élelmezésvezető. A konyha megszüntetése miatt váltanom kellett. A szlováksághoz kapcsolódva először a Magyarországi Szlovákok hetilapja, a Ľudové noviny szerkesztőségének adminisztrátoraként tevékenykedtem, majd az Országos Szlovák Önkormányzat Hivatalában helyezkedtem el.

Csorváson 1997. tavaszán kapcsolódtam be a helyi szlovákság életébe. Az akkori szlovák klub tagjai nagy örömmel fogadtak, és így könnyen megismertem a szokásokat, lehetőségeket. Ettől az évtől kezdődően folyamatosan azon dolgozom, hogy a helyi szlovákság értékeit megőrizzük és népszerűsítsük.

Rendkívül fontosnak tartom az identitás megőrzését, ezt mindig is célként tűztük ki magunk elé. 1998. óta vagyok a Csorvási Szlovák Önkormányzat elnöke, azóta mindent megteszek annak érdekében, hogy a szlovákság hagyományainak ápolása és a közösségi élet színesítése révén minél szélesebb körben megismerjék Csorvást.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Csorvási Szlovák Önkormányzatot!

Gyimesiné Hugyik Erzsébet: 1998. november 10- én, a választások során alakult meg először a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat. Azóta folyamatosan kis lépésekben, de annál nagyobb lelkesedéssel dolgoztunk céljaink elérésén.

Az elmúlt 22 évben a helyi, megyei és az országos szlovák rendezvényeken is igyekeztünk mindig részt venni, melynek eredményeként számos ismeretség, barátság született és hasznos ismeretekre is szert tettünk.

1999. augusztus 29. óta van a városnak szlovák testvér települése ez pedig Diószeg – Sládko vičovo. A kölcsönös látogatások és az egymás rendezvényein való részvételek során tartalmas kapcsolat alakult ki a települések civil szervezetei között is.

A Bajcsy-Zsilinszky utca 23-25. alatt található a Csorvási Szlovák Emlékház és Közösségi Ház, amelyek létrehozásával a szlovákság történeti emléktárgyainak elhelyezésére, a múlt bemutatásával ösztönözve a jelenben és a jövőben élőket az örökség megtartására, a hagyományok tiszteletére és ápolására biztatunk. A szlovák használati tárgyak, értékek egy helyen, méltó módon kerülnek bemutatásra a Csorvási Szlovák Emlékházban. A berendezési tárgyak a szlovák elődeink értékeit képviselik. Ahhoz, hogy ez mind megvalósulhasson, több éves kemény munkát kellett végeznünk a helyi közösség tagjaival.

A Csorvási Szlovák Emlékház és Csorvási Szlovák Közösségi Ház létrehozása 2017-ben kezdődött. Itt is érvényesül a kis lépések gyakorlata. Először sikerült az önkormányzatunknak a két felújításra szoruló épületet megvásárolni.

Az első etapban támogatási kérelmet nyújtottunk be az Emberi Erőforrások Minisztériumához, amelynek következtében az ingatlanok megvásárláshoz 10 millió forintot ítéltek meg számunkra. Ebből az összegből a felújításra is sor kerülhetett, de sajnos csak részben tudtuk megvalósítani az Emlékház rekonstrukcióját, mert közben az épület gazdasági része életveszélyes volt. Végül 2019 augusztusában ez a rész is átadásra került.

A második etap 2019-ben történt, amikor ismét lehetőség volt egyedi támogatási kérelem benyújtására. Ekkor a Közösségi Ház felújításának befejezésére nyújtottunk be egy 7 millió forintos támogatási igényt. Ez a kérelem is pozitív elbírálásban részesült és 4 millió forint támogatást ítéletek meg a közösségi élet színteréül szolgáló épület felújításra. Már ekkor tudtuk, hogy sajnos ez az összeg nem lesz elegendő a teljes felújításhoz. A pályázati lehetőségeket továbbra is folyamatosan figyeltem, így került benyújtásra a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-hez a NEMZ-BER pályázati felhívására 1 millió forint támogatási igény, amely szintén pozitív elbírálásban részesült. Ebből az összegből egy olvasó sarok és iroda létrehozása valósult meg.

A harmadik etap 2020. év őszén kezdődött, amikor ismételten lehetőség volt kérelmet benyújtani a Miniszterelnökség Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárságához. Örömmel értesültünk arról, hogy a Támogató a „Csorvási Szlovák Emlékház gazdasági épületeinek (kamra, istálló) újjáépítése” támogatási célra 6,7 millió forintot, a „Csorvási Szlovák Közösségi Ház külső homlokzatának felújítása” támogatási célra pedig 3,5 millió forintot ítélt meg. A 2021. évre kitűzött cél, hogy teljesen befejezzük a két épület felújítását.

Hálás köszönetemet szeretném kifejezni itt is mindenkinek, aki a közösségi munkájával, anyagi felajánlással, vagy akár a nélkülözhetetlen kétkezi munkájával hozzájárult, ahhoz, hogy értéket teremtsünk.  

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Szlovák Önkormányzatot Csorváson?

Gyimesiné Hugyik Erzsébet: A Csorvási Szlovák Önkormányzat jelenleg a helyi polgármesteri hivatal címén, a Csorvás Rákóczi u. 17. szám alatt van bejelentve.  A Csorvási Szlovák Közösségi Ház a Bajcsy-Zsilinszky utca 23. szám alatt található, míg a Csorvási Szlovák Emlékház a közvetlen szomszéd épület, a Bajcsy-Zsilinszky utca 25. szám alatt várja látogatóit majd a pandémia után.

Csorvási Szlovák Emlékház (fotó: Csorvási Szlovák Önkormányzat és Szente Károly (belső képek), Szőke Tünde (utcakép))

Alföld Slow Egyesület: Milyen online felületeken érhetőek el?

Gyimesiné Hugyik Erzsébet: Egyelőre csak Facebook oldala van a Csorvási Szlovák Emlékháznak. Most van folyamatban egy honlap kialakítása.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Gyimesiné Hugyik Erzsébet: Rendezvényeket jelenleg nem tarthatunk a hatályban lévő korlátozások miatt. A Képviselő-testület tagjaival egyezteve elsősorban az őszi programunkra készülünk, amely a már közel két évtizede minden évben megrendezésre kerülő Csorvási Szlovák Nap.  E mellett szervezzük a szokásos programjainkat, amelyek vidéki kirándulások, helyi összejövetelek, találkozók más szlovák nemzetiségi önkormányzatokkal. Kicsit nehezíti az idei évi rendezvények szervezését, hogy mindkét épület építési terület lesz a felújítások miatt.

Az Emlékház a korlátozások feloldása után már azonnal látogatható lesz, amelyet – a visszajelzések alapján – nagyon szeretnek a vidékről idelátogatók is. Dohányos András urat bíztuk meg a helyi szlovák gyűjtemény méltó kezelésére és bemutatására, bővebben Ő tud majd mesélni róla az ide látogatóknak.  

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Gyimesiné Hugyik Erzsébet: A fent említett két épület befejezés után a programjainkat a Közösségi Házba fogjuk tudni szervezni, valamint a Képviselő-testület üléseit is itt fogjuk tartani.  Szeretnénk a gyerekek részére foglalkoztató délutánokat is szervezni. Az idősebb generációról sem feledkezünk meg, részükre havi klubdélutánokat tartunk. A tervezett programokról részletes tájékoztatókat az Önkormányzat Facebook oldalán találnak majd az érdeklődők.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Csorvást és Szlovák Emlékházat?

Gyimesiné Hugyik Erzsébet: Elsősorban a Csorvási Szlovák Önkormányzat kezelésében lévő Szlovák Emlékházat ajánlanám figyelmébe a kedves látogatóknak. Városunk számos nevezetessége közül kiemelném a központban található Szabadság teret, amelyet templomok ölelnek köbe. Végül, de nem utolsó sorban a Hudák család szövőműhelyétajánlom mindenki figyelmébe, ahol egyedülálló ruhaköltemények készülnek egy gyönyörűen felújított kúriában.  

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük a beszélgetést! Tevékenységéhez további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat korábbi cikkét!

Beszélgetés Polgármester úrral

Edison Klub

Gombkötő Réka

Dohányos András

Popy’s food