Vásárhelyi-Bréda Kastély

A település Dél-Békésben, a román határ mellett fekszik, a Budapest-Bukarest vasútvonal mentén. Lőkösházáról először 1420 körül tesznek említést. Lőkösháza egy vasutas település, mely létrejöttét a vasúti közlekedés megindulásának köszönheti. Az 1890-es években indult meg a vasúti közlekedés a Szolnok-Arad vonalon, ezt követően gyorsan benépesedett a település közigazgatási területe, mely 1949 óta önálló községként működik.

Egyedülálló turisztikai látnivalói közé tartoznak a Vásárhelyi család épen megmaradt két kúriája és egy kastélya. A két kúria közül az egyik a Vásárhelyi Veronikáról elnevezett emlékparkban található, melyben jelenleg szociális alapellátási intézmény működik.  Az épület több átépítést és felújítást is megélt, ennek ellenére jól láthatóak még az egykori Vásárhelyi András által építtetett kúria eredeti vonalai.

A három Vásárhelyi birtok közül a legkiemelkedőbb a 2011-12-ben felújított Vásárhelyi Bréda-kastély, amely az országban egyedülálló palladieszk, négy timpanonos, toszkán oszlopos kastély. Ebben a kastélyban kötött házasságot Kézdivásárhelyi Vásárhelyi Veronika, Nagykállói Kállay Kristóf, Magyarország miniszterelnökének, Dr. Kállay Miklósnak fia.

A kastély jellegzetes programja Európa első állandó kültéri 3D épületvetítése, mely minden nap sötétedéskor megtekinthető, fedett és fűtött nézőtérrel.

Lőkösházán található még a Vásárhelyi Dezső kúria is, mely sokáig a helyi termelőszövetkezet tulajdonában volt, jelenleg is megtekinthető. 

2009-ben szentelték fel Fatimai Szent Szűz Máriáról elnevezett templomot.

A településen él és alkot, Corvus-Kora Róbert festőművész, aki történelmi témájú táblakép-sorozatot alkot. Corvus-Kora Robert festőművész neve több földrészen ismert, különleges, nagyméretű, 9×4,5 méteres festményei közül a Millenniumra készült képe, az István megkoronázása például Kanadában, Vancouverben is kiállításra került. A hetedik a Golgota címet viseli, mely jelenleg Békéscsabán a Katolikus nagytemplomban tekinthető meg. A jelenleg is Lőkösházán élő és alkotó művész szívesen fogad műtermében csoportokat, ahol eddigi munkáit és alkotásait mutatja be. Fő célkitűzése egy körterem megalkotása, ahol a 10 történelmi panorámakép majd együtt lesz megtekinthető.

A településen még készül a határokon túl is híres Lőkösházi kenyér. A családi pékség a XX. század közepe óta készíti egyedi receptúra alapján a kovászos kenyerét, mely ma is megyeszerte megvásárolható. 

Lőkösháza honlapja itt érhető el.

A hónap települése” rovat cikkei:

Beszélgetés a Polgármester Asszonnyal

Lőkösháza Fejlődéséért Alapítvány

Lőkösházi Vasutas és Községi Nyugdíjas Klub

Lőkös Burger

A Lőkösházi kenyér

Kovács Károlyné cukorvirágai

Corvus-Kora Róbert festészete

Vásárhelyi-Bréda kastély