Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának harmadik települése, Kunágota. A cikksorozat 7. részében Süli Ernő, a Béke Vadásztársaság elnöke és mezőgazdasági őstermelő válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Kunágotán?

Süli Ernő: Születésem óta kunágotai lakos vagyok, tanulmányaimat a helyi általános iskolában kezdtem. Nagyszüleim, szüleim is a településen éltek és élnek. Településünk és szüleink mezőgazdasági múltja és jövője indítatott arra, hogy ezt a pályát válasszam, és ezen a területen folytassam tanulmányaimat én is. A vidék, az itteni táj és föld szeretete a mai napig kísért engem is. Lassan 30 éve foglalkozunk dinnyetermesztéssel, e mellett szántóföldi növényeket termesztek.

Tehát gyerekorom óta településünkön élek, és szeretek közösségi munkákban részt venni, ahol látni lehet az összefogás erejét.

Süli Ernő

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát és a Vadásztársaságot!

Süli Ernő: Tanulmányaim befejeztével mezőgazdasági tanácsadóként, majd hivatalnokként dolgoztam. Ezt követően településünkön kezdtem kialakítani vállalkozásomat. Majd a helyi önkormányzatnál folytattam munkáságomat. 

A vadásztársaság elnöki posztját 2007 óta töltöm be. Bár a székhelyünk Dombiratoson van, de a vadászterületünk egy része Kunágota közigazgatási területén található. Egyesületünk elsősorban apróvadas terület – őz, mezei nyúl, fácán – melyek, meghatározzák a társaság vadászati és gazdasági életét is.

Vadmadarak. Fotó: Süli Ernő

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Süli Ernő: A vidéki települések egyre jobban elöregedő és elvándorló helyzete nagy kihívást jelent minden vidéken próbálkozó számára. A jövőben szeretném kihasználni mindazon lehetőségeket melyek a mindenkori hatalom lehetővé tesz a kistelepülések számára. Pályázatok, szórakozási lehetőségek, látványosságok, helyi értékek megőrzése és azok fenntartása. Ezeken keresztül szeretném terveimet megvalósítani.

Vadásztársaságunk fenntartása és közösségi életünk javítása is a fő célunk. A mai időkben a türelem, egymás felé való tolerancia egyre nagyobb akadályokba ütközik. Ezek leküzdése és fenntartása a legfontosabb feladat egy egyesület, közösség életében.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Kunágotát? Miért szeret Ön itt élni?

Süli Ernő: Településünk, mint minden mezőségi település, nagyon nagy kihívás előtt áll. Az értékek felkutatása mindig meghatározza a települések közösségének életét. Számos látnivaló akad településünkön, és sok-sok múltbéli történet jellemzi kis falunkat.

Helyi barátságok és emberek szeretete sokszor meghatározza életünket. A mai felgyorsult világban nehéz eldönteni egy-egy településhez való ragaszkodását az embernek. Az ősök múltja és gyermekeink jövője szempontjából nehéz kiszakadni egy olyan közegből, amit az ember eddigi életében alkotott és fenntartott.  Sok, sok lemondás és alkalmazkodás jellemzi a mai vidéki életet. Aki ezzel azonosulni tud az mindig kötődik a gyökereihez és életének kezdeti színteréhez. 

Vadak. Fotó: Süli Ernő

Aki szereti az Alföldet, mindig megtalálja a települések és vidék szépségét. A határt járva a változásokat látjuk: az élet beindulása, növények fejlődése, állatok szaporodása, és ez évről évre a megújulást idézi elő bennünk. Persze megvan a maga szépsége az elmúlásnak is. A növények beérnek és learatjuk őket. Majd minden kezdődik előröl. Aki ezt a szépséget megtalálja egy ilyen vidékben, örök élményekkel térhet haza otthonába.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájához sok sikert és jó egészséget kívánok!

A rovat további cikkei:

Beszélgetés Polgármester úrral

Beszélgetés Alpolgármester úrral

Nádházi Lászlóné

Helytörténeti Múzeum

Öregház

Borsos Cukrászda

A cikksorozat első települése Lőkösháza volt, a második Csabaszabadi.