Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának hetedik települése Almáskamarás. A cikksorozat első részében Mazán Attila, Almáskamarás Község polgármestere válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról, mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Mazán Attila: Almáskamarás tisztelt választópolgárai 2010-ben választottak polgármesternek. Előtte 22 évig a helyi általános iskola pedagógusaként dolgoztam, valamint a községi Önkormányzat gyermekjóléti szolgálatánál. Képviselőként 2002-2006-ig, majd 2006-2010-ig alpolgármesterként szolgáltam településünket. Mindig is a közösségek összetartó erejében hittem és vallom ma is, hogy hittel, szeretettel és összefogással lehet kéz a kézben eredményeket elérni. Nagyon sokan biztattak és kérték, hogy induljak el a választáson. Így 2010 óta Almáskamarás polgármestere vagyok.

Mazán Attila (Fotó: Hürkecz Dávid)

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Mazán Attila: Számomra és a településünk számára a legnagyobb eredmény, hogy 2012 óta ismét helyben 8 osztályos Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola működik.

Nagyon sok sikeres pályázatnak köszönhetően megszépültek közintézményeink, amelyek zavartalanul működnek a településen. Az elmúlt 10 évben sikerült felújítani a könyvtárunkat, a konyhánkat, az óvodánkat és az orvosi rendelőnket. Kiépített kamerarendszer működik a településen. Új játszótér lett a Szent István parkban. A Tankerület sikeresen pályázott az iskolánk felújítására és élőfüves pálya is épült.

Megszépült a templomunk és a parókia épülete is. Munkahelyet is sikerült létesíteni az Ipoly Kft.-vel közös pályázat kapcsán a településen, amely cipőfelsőrész gyártó telephelyként működik.




Károlyi Bernát Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola
Óvoda
Orvosi rendelő
Street fitness eszközök a parkban
Római Katolikus Templom

Almáskamarás (Fotó: Köböl Anita és Hürkecz Dávid)

Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Mazán Attila: Mindenképpen szeretném folytatni a fejlesztéseket a településen. Jelenleg a piactér és az Önkormányzat épületének energetikai korszerűsítése folyamatban van. A „Tekerj Békésben” pályázat kapcsán sikerül egy kerékpár turisztikai állomást kiépíteni a központban. Szeretnénk egy faluházat berendezni a német nemzetiségi hagyományainkat tartalmazó kiállításainknak. Belterületi útjaink közül 2 utcán szeretnénk a meglévő útalapra aszfaltréteget helyezni. A művelődési házunk sajnos nagyon rossz állapotban van. A következő időszakban továbbra is fontos a munkahely teremtés további lehetőségeinek kiaknázása. A településünk hagyományainak és értékeinek megőrzése mellett, tiszta rendezettségét és élhető környezetét megóvni!

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban Almáskamaráson, mire a legbüszkébb?

Mazán Attila: Településünkre gyakran mondják, hogy a béke, a nyugalom szigete. Nemcsak a közbiztonság tekintetében, hanem az itt élő emberek egymáshoz és az idelátogatók közötti kapcsolata is. A közösségeink egymást segítve, összefogva élik napjaikat, szervezik rendezvényeiket. A csend, a nyugalom, távol a nagyvárosok zajától biztonságban vagyunk ezen a kistelepülésen. Nagyon jó kapcsolatban vagyunk a környező települések vezetőivel és lakóival. Büszkék vagyunk, hogy helyben működik az óvodánk, iskolánk és nagyon sok gyerek jár ide a környező településekről is. Településvezetőként arra külön büszke vagyok, hogy a nehéz körülmények között élő emberek is tisztességben, békességben élnek Almáskamaráson.

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg a település a jelenlegi egészségügyi válságot?

Mazán Attila: Azt hiszem társadalmunk minden szegletét próbára tette és teszi ez az egészségügyi válság. Kezdettől fogva minden erőnkkel azon voltunk, hogy segítsünk a védekezésben, az információ közvetítésben, a munkahelyek megőrzésében, az emberek szociális támogatásokkal való hozzájutásával. A település lakói hónapról-hónapra méltósággal viselték ezt a helyzetet. A varrodai közfoglalkoztatottak több mint 10 000 maszkot varrtak, melyeket zömmel felajánlottuk a védekezés érdekében. A legnagyobb problémát a lelki megpróbáltatások jelentik számunkra. A közösségek, szervezetek alkotómunkái, valamint a rendezvények, találkozások hiánya érzékelhetően negatívan hatnak a közhangulatra. Nagyon sok ember szorul különböző problémák miatt lelki megsegítésre.

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy, Almáskamarásra érkező vendégnek, turistának?

Mazán Attila: Almáskamarásra érkező vendégeknek a következő értékeket, látnivalókat szeretném bemutatni rangsorolás nélkül.

Emlékpark
Károlyi kiállítás
Emlékfal a temetőben

Almáskamarás értékei (Fotó: Köböl Anita)

A településre érkezve először nemzetiségi parkunk tűnik fel. A központban található a díszkút és a dohánylevél, amelyek a település alapításának évfordulóit jelenítik meg. Szintén itt látható az Ország Kemencéje is, illetve említésre méltó az iskola épületében megrendezett állandó Károlyi-kiállítás is.

Almáskamarás értékei (Fotó: Köböl Anita, Szőke Tünde)

A csodálatosan felújított templomunk és a parókia épülete mellett a Szovjetunióba kényszermunkára elhurcolt németek emlékműve, és Károlyi Bernát ferences szerzetes emléktáblája is jelen van. A templomkertben a kitelepítettek emlékműve őrzi a kitelepítés történelmi múltját.

Almáskamarás értékei (Fotó: Hürkecz Dávid és archív felvétel )

A temetőben Almáskamarásról a Szovjetunióba elhurcoltak nevével jelzett emlékfal található. Itt lehet megtekinteni a régi gótikus írással készült sírhelyek feliratait.

Alföld Slow Egyesület: Milyen programok zajlanak Almáskamaráson járványmentes időszakban? Terveznek-e idénre valamilyen programot?

Mazán Attila: Almáskamaráson a közösségi programok minden évben visszatérően megrendezésre kerülnek minden korosztály számára. A tervek az idei évre is megvannak, de a vírushelyzetet figyelembe vesszük.

  • Nőnap
  • Családi nap
  • Anyák napja
  • Gyermeknap
  • Falunap
  • Idősek Világnapja
  • Szüreti mulatságok
  • Mártonnap
  • Adventi készülődés
Idősek Világnapja – koncert
Márton nap mottója

Rendezvények Almáskamaráson a korábbi években (Fotó: Lajos Ilona)

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak a településen a helyi értéktárban?

A helyi Értéktár Bizottságot már a tavalyi évben is szerettük volna megalakítani, sajnos a vírushelyzet nem tette ezt lehetővé. A település képviselőtestületének szándékában áll a helyi értékeket felvenni az értéktárba.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartotta fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesület alapító tagja legyen a település?

Mazán Attila: Köszönettel és örömmel vettük Szebellédi Zoltán elnök Úr megkeresését az egyesület alapításával kapcsolatban. Turisztikai látnivalókon túl a nemzetiségi ételeink, a vendégszeretet is idecsábíthatja a látogatókat. A települések által közösen kidolgozott turisztikai koncepció mentén, közös célok, értékek bemutatása segíthet az ajánlásokban. A rendezvények és a programok ismerete választási lehetőséget kínál az ide látogatók számára. A közös együttgondolkodás segíthet minden település turisztikai fellendülésében.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést, munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

A fotókat Almáskamarás Község Polgármesteri Hivatala bocsátotta rendelkezésünkre.