Bemutatkozás

Gádoros a Körös-Maros-Tisza által közre zárt jellegzetes dél-alföldi falvak egyike, Békés vármegye nyugati határán, a Mágocsi-ér nyugati partján terül el. A folyók ugyan elkerülnek bennünket, nincsenek hegyeink és nem vagyunk turisztikai központ sem, számunkra viszont mégis kedves és szép ez a hely. A vidék szépségét a gondos kezek ápolta kiskertek, közterületek, épületek, valamint a falut körbeölelő termékeny föld adja. Vannak azonban más értékeink is. Az egyik ilyen a történeti múlt, a műemlékek, a nevezetességek. S persze az itt élt és élő emberek.

Gádoros rövid története

Községünk Árpád-kori település, de a régészeti leletek szerint már 3500-4000 éve is laktak a vidéken emberek. Az ősi Gádoros a tatárjárás következtében pusztult el. Nevét a történészek szerint a település templomának kis előcsarnokáról kapta. (A”gádor” átriumot, tornácot, előcsarnokot jelent.) Első írásos említése V. László 1456. május 12-én kelt adománylevelében bukkan fel, mint „Gadoros puszta”.)

A község újraalapítása 1826-ban Dezséri Rudnyánszky Sándor, a megye akkori főjegyzőjének és a puszta tulajdonosának érdeme, aki 1826. szeptember 29-én 40 telekhely kimérésével, 30 orosházi, illetve szentesi telepessel szerződést kötve létrehozta Bánfalva települést. (Ennek az emlékére rendezik meg minden évben a Falunapot a községben.) Kezdetben a birtokosról „Bárófalvának”, illetve „Bánomfalvának” hívták, majd Bánfalvaként került be a köztudatba. 1826-tól 1901-ig viselte ezt a nevet. A múlt század legelején dr. Karácsonyi János püspök-történész kezdeményezte a névváltoztatást, melynek köszönhetően 1901. június 1-től településünk újra felvette a Gádoros nevet.

Főbb látnivalók

Emlékműveink, épületeink, parkjaink megtekintése tartalmas és kulturált kikapcsolódást nyújtanak a hozzánk látogatóknak. Az épületek közül elsőként a Kisboldogasszony Római Katolikus Templomot érdemes felkeresni, melynek építését Szauer Alajos plébános szervezte meg még a 19. század végén Macsán György építész tervei alapján. Alapkövét 1890. szeptember 9-én tették le, majd 1891. szeptember 8-án a nagyváradi püspök szentelte fel. A főoltár, a két mellékoltár és a szószék neogótikus stílusban épült, az orgonát 1893-ban a budapesti Belvárosi Templomból vásárolták.

A Katolikus Templom előkertjében található a II. világháborús emlékmű, melyet 1989-ben készített Borbás Tibor szobrászművész a község felkérése alapján. E mellett jelentős történeti múlttal bír az Evangélikus Templom és a Református Templom épülete is.

Gádoros központjában található a Kossuth utcai óvoda épülete, ahol hamarosan Bölcsöde kerül kialakításra. (A Napköziotthonos Óvoda a Béke téren van.) Szintén a centrumban épült a Polgármesteri Hivatal, a Kisboldogasszony Katolikus Általános Iskola (korábbi nevén: Némann Valéria Általános Iskola), a Posta épülete, a Tájház, valamint a nemrég felújított Gyermekorvosi Rendelő és a Piactér is. Az 1940-ben készült (az Egészségház mellett található) Turul-szobor pedig az I. világháború hősi halottjainak állít emléket. A Turul-szoborral szemben található közelmúltban az egykori Fényes Étterem helyén megnyílt Fényes Cukrászda, s közelében nemrég került átadásra a Kondipark.

A dr. Hidasi László parkban található az egykori, nagyra becsült orvosunk mellszobra. Nem messze tőle látható a Torjával kötött testvértelepülési megállapodás jelképe, a Székelykapu és Kopjafa, illetve másik testvértelepülésünktől, Upponytól 2020-ban – a nagyközséggé válás 50. évfordulója alkalmából – kapott emlékkő is. A Gádor-emlékmű az 1848-49-es forradalom és szabadságharcban elesett helybeliekre emlékezteti az előtte elhaladókat. A faluközpontban érdemes megtekinteni még az Életfát és a Millenniumi Emlékművet, de kellemes séta tehető a Hétvezér parkban is.

A község központjában áll a Művelődési Ház épülete. Az intézmény Justh Zsigmond íróról kapta a nevét 1963-ban. Előcsarnokában az író mellszobra várja a látogatókat, ami Nyáry József alkotása. Az emeleti termében kialakított Justh Zsigmond Emlékszoba országos hírű és bárki számára ingyenesen látogatható az intézmény nyitvatartási idejében. Közvetlenül a Művelődési Ház közelében kapott helyet a Nagyközségi Könyvtár, Információs és Közösségi Hely, mely 2018. augusztus 19-e előtt még a Fő utca 30. szám alatt volt megtalálható. Az új épületben a Könyvtár mellett mindenképpen megtekintésre érdemes a Pongó Emlékszoba, a Józsa-könyvgyűjtemény, valamint a hamarosan kialakításra kerülő Kiss Imre Emlékszoba is. Mellette az A’la Bárd Étterem változatos, ízletes étel- és italkínálattal, középkori hangulattal fogadja az éhes utazót.

A mai Bajcsy és Nagy utca sarkán az 1956-os emlékművel találkozhatunk. Nem messze tőle – a Makovecz-sítlusban épült autóbusz-állomás mellett – találjuk az Európai Uniós emlékművet. Aki látogatást tesz az Általános Iskola udvarán, megtekintheti Szervátiusz Tibor „Anya gyermekével” című szobrát is. A Fő utcán (Orosháza irányában) a Szűz Mária-szobor, majd tovább menvén ezen az utcán, a Gádoros vasútállomásától nem messze lévő Pihenő emlékmű és a közelében felállított kereszt köszönti a településre látogatót.

Köztemetőnkben nem egy neves személyiség nyugszik. Felkereshető például Justh Zsigmond sírja, a Justh Zsigmond-obeliszk, de ugyancsak itt található Udvardi Kossuth Lászlóné és Baross Károly síremléke is. A mai „Öregfaluban” látható a kolerajárvány áldozatainak emlékére létesített úgynevezett „Kopjafás-temető”, de kis séta után fellelhető a faluban az ún. zsidó temető is. Fontos hangsúlyozni, hogy számos kiemelkedő személyiség Gádoros szülötte.

Gádoroson áthalad a Kéktúra útvonal, s aki nyugodt pihenésre vágyik, megszállhat a Pongó-vendégházban, ami a nagyra becsült Pongó-házaspár egykori családi házából lett átalakítva közvetlenül az ún. „Gesztenyés park” mellett. A parkban természetes alapanyagokból készült játszótér biztosítja a gyermekek számára a kikapcsolódást. Kicsit távolabbra kirándulva pedig Nagyszénás felé haladva, Gádoros határában találjuk a Werner-kastélyt, mely sokáig a Werner-major központi épülete volt.

Gádoros számos helyi értéke ma már a Települési Értéktár része. Gádoros Nagyközség honlapja ide kattintva érhető el. 

Közelben lévő tagtelepüléseink: Kondoros, Csorvás.