Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának hetedik települése Almáskamarás. A cikksorozat 2. részében Pintér Edit, a Károlyi Bernát Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola intézményvezetője válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Almáskamaráson?

Pintér Edit: A Károlyi Bernát Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola intézményvezetője vagyok.

Pintér Edit (Fotó: Egri Renáta)

26 éve élek Almáskamaráson. Párom sváb származású, a családja által ismerkedtem meg a német nemzetiségi szokásokkal, hagyományokkal, így vált életem részévé, ami a település gyökerét és arculatát jelenti.  Ezáltal szeretném tovább örökíteni az utókor számára.

Önkormányzati képviselőként, Német Nemzetiségi Önkormányzati elnökhelyettesként, intézményvezetőként már több mint egy évtizede képviselem a közoktatás és köznevelés érdekeit, és dolgozom a község fejlődéséért.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Pintér Edit: A diploma megszerzése óta és előtte is az első és egyetlen munkaviszonyom és munkahelyem a helyi általános iskola. Képesítés nélküli nevelőként itt kezdtem és végzettségem megszerzése után örömömre szolgált, hogy volt lehetőségem visszatérni ide.

Igazi pedagógussá itt váltam, az iskola hagyománytisztelő, gyermekközpontú szemlélete itt vált személyiségem részévé. Megtisztelő, hogy 12 éve irányíthatom a helyi általános iskola életét intézményvezetőként.

Több évtizedes munkám során igyekeztem az önfejlesztésre, hogy a kor kihívásainak helyt tudjak állni, a fejlődéssel lépést tudjak tartani, a szakmámban magasabb képességgel tudjak megfelelni. Az óvónői és tanítói diploma megszerzése után elvégeztem a német szakot, a közoktatás vezető és pedagógiai szakvizsgát, majd mesterpedagógus, tanfelügyeleti és pedagógusminősítő szakértővé váltam.

 Mindezek mellett folyamatosan és aktívan részt vállalok a község társadalmi és közösségi életének szervezésében, formálásában. Például „Almások – Almása” verseny szervezése, falunapi programok, német vendégek (hazalátogató, kitelepített, volt almáskamarási lakosok) fogadása, gyermekek táboroztatása stb.

A település és iskola összes rendezvényének szervezésében részt vállalok.

Károlyi Bernát Nyelvoktató Német Nemzetiségi Általános Iskola (Fotó: Krizsán Nikolett)

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Pintér Edit: Fontosnak tartom az elkötelezettséget hivatástudatom iránt minden színtéren. Hiszem, hogy a település és az iskola jövőjét csak a hagyományok ápolásával, a múlt értékeinek átörökítésével lehet eredményesen építeni, ezt a munkát szeretném folytatni, hiszen:

„Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe.” (Babits Mihály) 

Terveim között szerepel az iskola történetét összegyűjteni és lejegyezni.

Szorgalmazom a faluház kialakítását a községben, amihez nagyon sok gyűjtött anyagom van. Szeretnék lelkes tagja lenni a megvalósításnak.

További kutató munkákat szeretnék végezni helytörténeti témában és iskolánk névadójáról további ismereteket gyűjteni.

Fontos szerepet szánok továbbra is a családokkal való jó kapcsolat kialakításához, egymás elfogadásához.

A hátrányos földrajzi, társadalmi adottságból adódó különbségek leküzdéséért, az esélyegyenlőség megteremtéséért szeretném továbbra is a munkám végezni.

Megragadom a pályázati lehetőségeket településem és az iskola vonatkozásában a fejlődés érdekében.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe települését? Miért szeret Ön itt élni? / Miért büszke a településére?

Pintér Edit: Egy családias környezetben, nyugodt, csendes, rendezett településen élhet az ember Almáskamaráson. Lokálpatriótává váltam a község kedvelése által.

Községünk fejlődése felfele ível, egy befogadó környezettel. Bizonyítja azt az is, hogy az iskola tanulóinak több mint 30%-a nem helyi lakosú, a környező településekről járnak a gyerekek örömmel az intézménybe.

Jellemző a szervezetek, a civil lakosság összefogása, közös erővel történő célok elérése.

Büszke vagyok, hogy 2012 óta – a dél-békési térségben egyedüliként – német nemzetiségi nyelvoktató önálló iskola működik újra nyolc osztállyal Almáskamaráson. Törekszem arra, hogy a tanulói létszámot növelni tudjuk. Ez elsősorban magas fokú szakmai munkával érhető el. Az iskola nevelő-oktató munkájának továbbfejlesztésére reális lehetőséget látok, mert a tantestület felkészült, hivatását szerető pedagógusokból áll.

Károlyi Bernát kiállítás és emléktábla (Fotó: Köböl Anita és Krizsán Nikolett)

Iskolánk névadója, az Almáskamaráson született Károlyi Bernát. Sváb származású misszionárius, ferences szerzetes, akinek folyamatban van a boldoggá avatása. Kiállítással adózunk az emlékei iránt az intézményben és folyamatos munkánk részévé tettük a további kutatást az élete és munkássága felé.

Közösségi rendezvényeink, megemlékezéseink az összetartozás tudatát, élményét erősítik. Rendezvényeink sajátos, egyéni arculatot adnak a faluközösségnek. Ilyenek a színvonalas iskolai ünnepélyek, jótékonysági est, farsangi bálok, vetélkedők, karácsonyi ünnepség, német nemzetiségi bemutatók, gyermeknap, anyák napja, Márton nap, 24 órás foci kupa, pizsama party stb. Sokoldalú programok szervezését tesszük a község jó és eredményes működésének céljából. Jellemző a lakosság aktív részvétele, hozzáértő és lelkes szervező apparátus, velünk szorosan együttműködő lakosság.

A rendezvényeink több esetben széles körűen meghirdetett, átnyúlik a község határain.

Iskolánk a település kulturális központja, a falu mozgatórugója. A pedagógus kollégáimmal együtt olyan programokat szervezünk, amelyekre a falunkba látogató vendégeket is szívesen látjuk. Rendezvényeink faluszintűek. Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt, akik Almáskamarásra utaznak.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is!

Polgármester