Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának tizenegyedik települése Elek. A cikksorozat első részében Szelezsán György, Elek Város polgármestere válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról, mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Szelezsán György: Gyulán születtem, de a szomszédos Kétegyházán nőttem fel. Huszonegy évesen fiatal felnőttként költöztem Elekre, ahol megismerkedtem a feleségemmel Liszkai Évával. Tizennégy éve már, hogy Elek városa az otthonom. Ezer szállal kötődök a településhez, itt családra és rengeteg barátra leltem.

Szelezsán György (Fotó: Elek Város Önkormányzata)

Több mint 13 évet dolgoztam bűnügyi nyomozóként, ahol számos tapasztalatot szereztem közigazgatási, büntető és polgárjogi területeken. Hivatásos szolgálatom során számos rendőrségi tanfolyamot végeztem, illetve főiskolai diplomát szereztem a Szent István Egyetem Gyulai Karán, mint szociális munkás.

Elek közösségi életének igen aktív szereplője a Zártszelvény Sportegyesület tagjai elismerve közösségi tevékenységemet az egyesület elnökének választottak meg 2016-ban. Főként karitatív, közösségépítő és összefogást hirdető programokat szervezünk, melyek alkalmával igyekszünk megszólítani a teljes lakosságot. 

A civil szférában nyújtott munkámhoz a 2019-es önkormányzati választásokhoz közeledve egyre többen gratuláltak, ugyanakkor bíztattak is arra, hogy próbálkozzam meg a közéleti munkával.

A városért, az itt élőkért való tenni akarásom mindig is erős volt, ezért is nagy örömmel fogadtam a polgármester jelöltségre vonatkozó lakossági felkérést, melyet a választási eredmények tudatában nagyarányú támogatottság is követett, így most októberben lesz már két éve, hogy polgármesterként szolgálhatom szeretett városomat. 

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Szelezsán György: A legfontosabb eredménynek azt tartom, hogy a helyi nemzetiségi önkormányzatokkal, egyházakkal és civil szervezettekkel jó kapcsolatot sikerült kialakítanunk és közösen összefogással számos közös sikert könyvelhettünk el. A pandémia ideje alatt is törekedtünk a közösségünket összefogó és segítő programokat és akciókat szervezni. Az összefogáson és a közösségépítésen felül évtizedek óta várt fejlesztési terveket is sikerült megvalósítanunk, pontosabban folyamatban van a megvalósításuk. Gyakorlatilag fél éven belül állandó határátkelő nyílik városunkban Románia felé, pályázati forrásból folyamatban van egy önálló városi bölcsőde építése, hamarosan kezdődik az összesen 150 gyermek nevelését biztosító városi óvodánk teljeskörű felújítása, de többek között fejlesztettük a temetőnket, belterületi út, a teljes kerékpárút szakaszunk, és a sportcsarnokunk is megújul hamarosan.                

Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Szelezsán György: Nagyon sok fejlesztendő terület van még Eleken. Kiemelten fontosnak tartom, hogy minél előbb pályázati forrást találjunk az orvosi rendelők, a Reibel Mihály Művelődési Ház és a játszóterek fejlesztésére, illetve a járdaépítést és a belterületi földutak aszfaltozását is rendkívül fontosnak tartom, valamint számos más kisebb-nagyobb fejlesztési terv is van a fiókomban. A fejlesztések mellett még fontosabb, hogy megállítsuk a fiatalok elvándorlását, mely sajnos jellemző a régióra, és egy igazán élhető település legyünk, aminek véleményem szerint 4 fő pillére van. 1. Jó infrastruktúra, azaz legyenek rendben az utak, járdák, közintézmények és közterületek. 2. Legyen minél több, jó minőségű szolgáltatás elérhető a lakosság részére. 3. Munkahelyek a településen vagy a közelben található nagyvárosokban: Békéscsabán és Gyulán. 4. Legyünk egy nagyon jó, összetartó közösség, történjék bármi is városunkban dobbanjon egyszerre a szívünk és mozduljunk meg együtt, hiszen úgy minden sokkal könnyebb. Az infrastruktúra és a szolgáltatások fejlesztésén folyamatosan dolgozunk, minden pályázati kiíráson indulunk, és önerőből is igyekszünk mindent megtenni a fejlődésért. A munkahelyek terén le vagyunk maradva, ez azonban az egész régióra jellemző sajnos, de én itt is optimista vagyok: az M44-es gyorsforgalmi út teljes szakaszának elkészültével és az eleki határnyitással ezen a területen is fejlődésre számítok. Az elvándorlás megállításának terén is látok némi fejlődést, egyre több fiatal költözik haza és a környező településekről még Gyuláról is költöztek többen Elekre az utóbbi években. Jó úton járunk, dolgozunk tovább, hogy évről évre jobb eredményeket érjük el minden területen.               

     Elek ősszel (fotó: Elek Város Önkormányzata)

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban Eleken, mire a legbüszkébb?

Szelezsán György: Mint ahogy fogalmaztam, bár nem Eleken nőttem fel, de ennek ellenére igazán lokálpatriótának vallom magam. Büszke vagyok mindenre, ami eleki. Minden kis eleki sikernek nagyon örülök, sokszor az is elég, ha mosolyogni látom a kis bölcsiseket, ovisokat, a szülőket, nagyszülőket, az elekieket. Büszke vagyok a – szlovák, román, cigány és német – négy nemzetiségű városunk összetartó és szorgos lakosaira, Elek rendkívül színes épített és kulturális értékeire, a hagyományainkra és arra, hogy ezeket az értékeket mindenki igyekszik megélni és átadni a jövő nemzedékének.            

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg Elek és lakossága a jelenlegi egészségügyi válságot?

Szelezsán György: Büszke vagyok a lakosságra, a rendkívül nehéz időkben is mindenki fegyelmezetten betartotta a járványügyi előírásokat. Amennyiben valaki nehéz helyzetbe került, akkor nem csak az intézmények és az önkormányzat által biztosított szociális ellátásokra támaszkodhatott, hanem szomszédaira és barátaira is számíthatott, a lakosok számtalan esetben önzetlenül segítették egymást. Városunkat a többszázéves történelmében a rengeteg szép siker mellett érték nagy veszteségek is, pestis járvány, a világháborúk, vagy a legnagyobb tragédiánk, a városalapító német telepesek leszármazottainak a kitelepítése és kiűzetése. Sajnos a pandémia ideje alatt is érték az eleki családokat súlyos és nagyon fájó tragédiák, melyeket soha nem feledünk, de hiszem és tudom, hogy közösen túl leszünk ezen a nehéz helyzeten is és újra félelem és korlátok nélkül élhetjük mindennapjainkat.                

    

Elek télen (Fotó: Elek Város Önkormányzata)

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy, Elekre érkező vendégnek, turistának?

Szelezsán György: Elsőként biztosan a városunk legnagyobb értékét, gyöngyszemét a városközpontban található katedrális méretű barokk stílusban épült Római Katolikus Sarlós Boldogasszony Templomot, aminek az alapkövét 225 éve tették le őseink. A turisztikai látnivalók sorából kiemelhetőek még a településen a 19. és 20. század fordulójáról fennmaradt polgári házak, a Reibel Mihály Városi Művelődési Ház épülete, a német nemzetiségi tájház, a Leimen Ház a berendezett tájszobával, a szlovák, román és cigány tájház, a 2001-ben felavatott országos emlékhely a németek kiűzetésének emlékére, valamint a Római Katolikus temetőben lévő kálvária és sírkert. A természetet kedvelő érdeklődök kedvéért igyekszünk a zöldfelületeinket is rendben tartani, a Hősök útjai ligetet és a téglagyári tavakat és környezetét ajánlom a figyelmükbe. Többek között büszkék vagyunk még a Művelődési Ház mellett található a több mint 100 éves tölgyfára, vagy a Tavasz és a Táncsics utca kereszteződésében található közel 100 éves tölgyfára.

             

Látnivalók Eleken (fotó: Elek Város Önkormányzata)

Alföld Slow Egyesület: Milyen programok zajlanak Eleken járványmentes időszakban? Terveznek-e idénre valamilyen programot? Milyen feltételek mellett?

Szelezsán György: A város legnagyobb rendezvénye a 1990 óta két évenként megrendezésre kerülő Elekiek Világtalálkozója. A rendezvény fő célja a II. világháborút követően Elekről kiűzöttekkel és családjaikkal való kapcsolattartás, illetve az Elekről elszármazottakkal való kapcsolattartás, valamint igényes kulturális programok megrendezése és a lakosság szórakoztatása. Páros években a Világtalálkozó rendezvényre, páratlan években a Városnapok rendezvényre kerül sor augusztus elején, hasonló színvonalú programokkal, ezáltal minden évben sor kerül egy háromnapos nagy városi rendezvényre.  

Rendezvény Eleken (fotó: Elek Város Önkormányzata)

Maszka felvonulás a Német Nemzetiségi Önkormányzat és az Eleki Németek Egyesültének szervezésében. A hagyományok szerint a farsangi időszak utolsó napján húshagyó kedden zajlik a maszkák felvonulása Eleken.  

Az eleki szlovákság minden évben megrendezi a szüreti felvonulást és az azt követő szüreti bálat, valamint év vége felé hagyományőrző disznótort is szerveznek.

A Román Nemzetiségi Önkormányzat hagyományos Román Batyus Bálat szervez minden év első negyedévében.

Az eleki Lovas Szabadidősport Klub immáron 21 éve a lovaspályáján minden évben megszervezi a Lovasnapokat, melynek keretein belül fogathajtó versenyre és családi programokra kerül sor.    

Május elsején és gyermeknapkor hagyományosan városi rendezvényekre, családi napra kerül sor. A helyi Zártszelvény Sportegyesület, immáron 4 éve szervez családi napot minden év szeptemberében.

Az idei évben a hatályos járványügyi szabályok betartása mellett az alábbi rendezvényeket tervezzük még.

Október 1. Városi Idősek Világnapja ünnepség,

Október 4. Két  Összeillő Ember színházi előadás a Művelődési Házban a Békéscsabai Jókai Színház előadásában,

Október 9.-én Szüreti Felvonulás és Szüreti Bál,

Október 16-án íjászverseny a Velek Vezér Hagyományőrző Íjász Egyesület szervezésében,

Október 16-án Jótékonysági Retro Disco a Zártszelvény SE szervezésében,

Október 23-án „Te szedd” szemétszedési akció,

November 7-én babafa ültetés a Zártszelvény SE szervezésében.

Decemberben a nemzetiségi önkormányzatokkal közösen adventi gyertyagyújtások, majd December 19-én Mindenki Karácsonya ünnepség a Laudenbach téren, kulturális és gasztronómiai különlegességekkel.

A teljesség igénye nélkül igyekeztem felsorolni a rendszeres városi és nemzetiségi rendezvényeket. Ezen a területen is arra törekszünk, hogy minél színesebb és színvonalasabb programokkal kedveskedjünk a lakosságnak.

Eleken (Fotó: Elek Város Önkormányzata)

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak Eleken a helyi értéktárban?

Szelezsán György: Az Eleki Hagyományőrző Néptáncegyüttes, a városközpontban található Római Katolikus Sarlós Boldogasszony Templom, a Kétegyházi úton található Leimen Ház, a Kétegyházi úton található Római Katolikus Temető, kálváriával és sírkőkerttel, a Dr. Csepregi Imre téren található Kiűzetési Emlékmű, Polgári Házak sora a Kétegyházi úton, a Kossuth utcán található Reibel Mihály Művelődési Ház épülete, a Sarlós Boldogasszony Templomhoz tartozó templomkertben található úgynevezett „Rézi Kút”, a „Böjt közepe” program és a Kölcsey utcában található önkormányzati kertészetben 1987-ben telepített több mint 140, számos őshonos szőlőfajtát tartalmazó szőlőültetvény.       

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak még Eleken, amelyek akár szerepelhetnének is az értéktárban?

Szelezsán György: Sajnos a helyi értéktárral ez idáig nem foglalkoztak, így a korábban felsorolt értékek is csak az idei évben kerültek felvételre. Tekintettel Elek rendkívül gazdag, természeti, épített és kulturális történelmére, hagyományaira még számos érték vár arra, hogy megfelelő előkészítést követően felvételre kerüljön. A képviselő-testület és az értéktár bizottság tagjaival, szakemberek bevonásával dolgozunk azon, hogy minden érték a lehető leghamarabb bekerüljön a helyi értéktárba. Terveink között szerepel, hogy ezt követően egy kiadványban összegyűjtjük és részletesen bemutatjuk majd ezen értékeket.          

 

Elek tavasszal (Fotó: Elek Város Önkormányzata)

Alföld Slow Egyesület: Miért tartotta fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesületnek tagja legyen Elek?

Szelezsán György: Hiszek abban, hogy a településeink fejlődése a régió egységes fejlődése révén érhető el legkönnyebben. Régiós szinten fejlődni igazán csak is úgy tudunk, ha összefogunk és közösen képviseljük érdekeinket. Az Alföld Slow Egyesület a térség turizmusának fejlesztését, értékeinek a bemutatását és népszerűsítését tűzte ki a zászlójára, egy jó közösséget alkotva, ahova már 11 település csatlakozott. Eme értékes célokat mi elekiek is csak támogatni tudjuk és a lehetőségeinkhez mérten mindent megteszünk a közös célok eléréséért.          

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a bemutatkozást! Munkájához további sok sikert kívánunk!