Nagykamarás Békés megye délkeleti részén található, távolsága a megyeszékhelytől, Békéscsabától 38 km. Féja Géza nyomán elterjedt a „viharsarok” elnevezés erre a tájegységre melyet az ország éléskamrájaként is szoktak emlegetni, így büszkén elmondhatjuk, hogy egyike vagyunk a Viharsarki településeknek, melyek 4 hungarikumot is adtak hazánknak.

A település területén már a honfoglalás előtti időkben is földműveléssel foglalkozó népek éltek, oklevélben már 1403-ban említik, ám a török időkben az itt található település elpusztult. Az újratelepítést 1841-ben kezdték meg. Heves, Gömör, Borsod és Pest- megyéből kerültek ide telepesek, akik árendás jobbágyok voltak. Az 1850-es esztendőben már csaknem 2000 fő élt a községben, mely mezőgazdasági jellegű település, az igen jó minőségű földnek köszönhetően. Az itt élők elsősorban zöldségfélék és dinnye termesztésével és fóliás termeléssel foglalkoznak.

Településünk lakosai nagyrészt katolikus vallásúak, 1884-ben szentelték fel az elkészült Római Katolikus templomot, mely a Rózsafüzér Királynője nevet kapta a védőszentjéről és az itt található gyönyörű rózsafüzér-oltárról. A templom tornya 3 darab bronz haranggal van felszerelve.

A településen a Szent Gellért Katolikus Iskolai Főhatóság fenntartásában működik az általános iskola és az óvoda, mely Római Katolikus Keresztény szellemben biztosítja a gyermekek oktatását és nevelését.

A központban található az Önkormányzat épülete, a Művelődési Ház, a Gondozási Központ épülete valamint az Orvosi és Fogorvosi rendelő. A település szívében található az I. és II. világháborús hősök emlékműve is, melyet a település lakossága emeltetett 1991-ben, a község alapításának 150. évfordulóján avatták fel. A bronzból és kőből készült emlékmű Varga Tamás és Corvus-Kora Róbert alkotása.

Falumúzeum épülete
Római Katolikus Templom
 I-II. Világháborús hősök emlékműve
Boda- tónál lévő sport célú létesítmény
Boda- tónál lévő vendégház épülete
Művelődési Ház épülete
 Iskola épülete
Óvoda épülete

Nagykamarás értékei (Fotó: Csordás Mercédesz)

Nagykamaráson az Irinyi utcában található a 2011-ben megnyitott, egykor iskolaként szolgáló Falumúzeum, ahol állandó kiállításon ismerhetik meg az érdeklődők a korábbi polgári életet. Az épületben található egy kápolna is, melyet a múzeum átadása előtt Dr. Kiss-Rigó László megyéspüspök Szent Kereszt kápolnaként szentelt fel.

Az Önkormányzat tulajdonát képezi Dél-Békés egyetlen természetes tava, a Boda-tó. A terület 11 ha-on fekszik, a tó vízfelülete pedig 4,4 ha. A tó és környéke gazdag állat, és növényvilágban. Jelenleg a Horgász Egyesület használatában van egy része, ahol országos horgászversenyeket rendeznek. A tónál megkezdődött az infrastruktúra kiépítése, hiszen a régi hagyományokhoz visszatérve a település tervezi gyermek és szabadidős táborok elindítását.

A településen található több, nagy jelentőségű kunhalom valamint a „kerek-tó” mely ritka madárfajoknak ad otthont. A főutcán található a „Gulyás sarok” mely egy régi kisnemesi lakóház, mely építészetileg hívja fel magára a figyelmet. A településünkön található továbbá a 3 nagy kőkereszt, melyeket a település lakosai emeltettek Isten dicsőségére.

Nagykamarás honlapja itt érhető el.