Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának tizenegyedik települése Elek. A cikksorozat harmadik részében id. Drágos József az Eleki Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Eleken?

id. Drágos József: 1943-ban Pankotán születtem, 1946-ban hozott haza Édesanyám, a háború után. Nős voltam, feleségem sajnos 2010-ben meghalt, két gyermekem és 4 unokám van. Vendéglátással foglalkoztunk sokáig, több egységet is működtettünk, de ma már csak egy üzemel. Korábban kőművesként dolgoztam, majd 1970-től a Volán kirendeltségénél dolgoztam, mint rakodó, később pedig 28 éven át, mint gépkocsivezető.

A Nemzetiség Önkormányzatnak 1994 óta vagyok elnöke. 1990-től 2010-ig települési képviselő voltam, a szociális bizottság elnökeként dolgoztam.

id. Drágos József (Fotó: Eleki Cigány Nemzetiségi Önkormányzat )

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Cigány Nemzetiségi Önkormányzatot!

id. Drágos József: 1994-ben még kisebbségi önkormányzat volt a neve, akkor 4 jó barátommal indultunk, és meg is nyertük a választást, sajnos ma már csak ketten élünk közülük.

Lépjünk kicsit vissza a múltba: 1982 óta működött a Békés megyei Cigánylakosok Egyesülete, annak elnökhelyettese voltam. Eleken nem volt sosem cigánytelep, a település németek által lakott település volt, és a belső részeken éltek a gazdagabbak, a vasúton túl a szegényebbek, de ott is mind a 4 nemzetiségből éltek együtt. Gyerekkoromban 30-40 cigány család élt itt. A német kitelepítéskor kapták meg az elhagyott házakat az itt élő emberek. A vasúton túli részen nem volt közművesítés, de gyerekkoromban emlékszem, hogy összefogással építettünk például járdát, később bevezették a villanyt és a vizet, de nem volt járható út a 90-es évek elejéig. A vasút megszűnése után az ottani köveket felhasználva építettünk utat, ezt követően bevezették a gázt, akkor újra rendbe kellett tenni az utakat. Ezt követően a szennyvízkiépítés történt meg.

Utcaképek Eleken (Fotó: Eleki Cigány Nemzetiségi Önkormányzat )

Az egyik télen a volt vasút mellé az emberek kihordták a szemetet és kialakult egy nagy szemétdomb, amelyet közös erővel megszüntettünk ott, elszállítottunk mindent a szeméttelepre.

Ezen a helyen játszóteret alakítottunk ki, például Lázók János, a Vasas kétszeres labdarúgó válogatott is innen indult el, és mellette több békés megyei labdarúgó is.

Játszótér és környéke (Fotó: Eleki Cigány Nemzetiségi Önkormányzat )

Dolgoztunk azért, hogy ne legyen szegregáció: a különböző nemzetiségű gyerekek együtt tanulnak. Nagyon fontos, hogy a gyerekek együtt nőjenek fel, együtt tanuljanak, együtt szórakozzanak, a rendezvényeken együtt vegyünk részt.

Önkormányzatunk tagjai:

Elnök: id. Drágos József

Tagok: ifj. Drágos József, Kovács Tamás, Onodi Márta, Szabó János

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Cigány Nemzetiségi Önkormányzatot Eleken és milyen online felületeken lehet elérni?

id. Drágos József : A volt óvodában alakítottuk ki a közösségi házat (Elek, Lőkösházi u. 50), itt működik az Önkormányzat. Van a Dankó utcában egy cigány tájház is, de jelenleg nem látogatható. Elek Város honlapján is elérhetőek rólunk további információk.

Cigány Tájház (Fotó: Eleki Cigány Nemzetiségi Önkormányzat )

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

id. Drágos József: A Közösségi házban tartjuk a hagyományos ünnepeket, mint a farsang, amikor fánkot sütünk, húsvétkor tojást festünk a gyerekekkel, megrendezzük a május elsejét is. Van roma kulturális nap is. Minden saját rendezvényünket ott tartjuk, de vannak olyan rendezvények Eleken, ahol mind a 4 nemzetiség közösen jelenik meg.

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

id. Drágos József: Szeretnénk a közösségi házban a cigány kultúrát, emlékeinket bemutatni, illetve van egy szükséglakásunk, ennek felújítása szükséges. Fontos, ha valakinek problémája van, akkor ideiglenesen beköltözhessen ide.

Szeretnénk itt a Közösségi házban egy drogellenes programot elindítani, lehetőség szerint már tavasszal, ha a vírushelyzet engedi, legalább negyedévente témában jártas szakemberek, előadók meghívásával.

Szeretnénk a Vasúton túli részen az utcaképeket rendbe tenni, például fák telepítésével.

Szeretnénk a fiatalok munkához való hozzáállásán javítani, a családok egymás iránti tiszteletét erősíteni a közösségi házban. Fontos, hogy a gyerekek itt tudnak óvodába, iskolába járni, ezt a jövőben is fontosnak tartjuk, és az együttműködést a többi, velünk együtt élő nemzetiséggel.

A közösség és a Közösségi Ház (Fotó: Eleki Cigány Nemzetiségi Önkormányzat )

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Eleket?

id. Drágos József: 4 különböző kultúrával találkozhatnak itt a vendégek, rendezvények alkalmával mindenki hozza a saját ételüket, a saját viseletüket, és mindegyik nemzetiségnek van közösségi háza is, amelyet meg lehet látogatni. Rendezett, szép település Elek. Pünkösdkor fogathajtó versenyt is rendezünk, korábban én is hajtottam, de a korom miatt ma már nem.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a bemutatkozást! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk.

Ajánljuk a rovat többi cikkét is figyelmébe!

Polgármester

Eleki Német Nemzetiségi Önkormányzat