Az Alföld Slow Egyesület 2019. június 21-én tartotta meg Újkígyóson, a X. Galiba Napok és Kézműves Fesztivál keretében, az I. Alföld Slow Konferenciát.

Az Egyesület 2018-ban alakult, jelenleg 10 békési település (Almáskamarás, Csabaszabadi, Csorvás, Doboz, Gyula, Kétegyháza, Kondoros, Kunágota, Lőkösháza, Újkígyós) a tagja. Munkánkat segíti a Gyulai Turisztikai Nonprofit Kft., az Újkígyósi Petőfi Sándor Művelődési Ház és a Budapesti Metropolitan Egyetem.

Ezen konferencia keretében a slow (lassú) turizmusról, az együttműködés fontosságáról volt szó, illetve eddigi tevékenységünket mutattuk be.

2019. június 21-én, pénteken tartottuk az 1. Alföld Slow Konferenciát. Tartalmas és színvonalas előadásokat hallhattunk a slow mozgalmakról, a lassú turizmusról, illetve annak megjelenéséről itthon és külföldön Dr. Pécsek Brigittától, a Kodolányi János Egyetem óraadó tanárától, aki ebben a témában írta a doktori disszertációját is. Bemutatta a társadalmi környezet alapú, a termék alapú és a városi turizmus lelassítását célzó lassú turizmus koncepciókat, kiemelve a Japán slow koncepciót és Mezőkövesd turizmusának fejlesztési alternatíváját.
A turizmusban történő együttműködések fontosságát, a turisztikai desztinációs menedzsmentet Petrik Anna mutatta be, a Budapesti Metropolitan Egyetem adjunktusa, aki egyben a hódmezővásárhelyi campus vezetője is. A TDM modell nem újkeletű, már a 2005-ben megjelent Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia is prioritásként említette. Az előadásban megismertük a legfontosabb elméleti tudnivalókat, a feladatokat, és azt, hogy miért érdemes TDM-ben, együttműködésben gondolkodni. 
A Gyulai TDM szervezet bemutatása az együttműködések terén címmel Jónás Balázst hallhattuk, aki a Gyulai Tourinform Iroda vezetőjét. Az előadásában hangsúlyozta és bemutatta a gyulai jó gyakorlatot a TDM szervezet létrehozása és működése kapcsán, megfűszerezve a gyulai kínálati elemekkel és statisztikákkal is. 
A következő előadásban magát az Alföld Slow Egyesületet mutatta be Szebellédi Zoltán, Újkígyós Város polgármestere és az Alföld Slow Egyesület elnöke. Megismertük, hogy milyen út vezetett az Egyesület megalakulásához, milyen önkormányzati szerepvállalásra van szükség ahhoz, hogy a turizmus fejlődjön, és mit tehetnek az önkormányzatok a hagyományok bemutatásáért, a helyi termékek kialakításáért, a fenntarthatóságért és az élhető településekért. Az egyesület célját, tevékenységeit is ismertette. 
Végül Szőke Tünde, az Alföld Slow Egyesület elnökségi tagja, a Budapesti Metropolitan Egyetem óraadó tanára beszélt arról, hogy a megalakulás óta milyen marketing feladatok valósultak meg a települések turisztikai felmérésétől, a logó pályázat meghirdetésén és sikeres lebonyolításán át, a honlap és az összefoglaló kiadvány elkészítéséig. Röviden vázolta a jövőbeli feladatokat: a minőségi védjegy kialakítását és a témaútvonalak tervezését, bevezetését.
Összességében egy izgalmas és sok szempontból egyedülálló tanácskozáson vehettünk részt. 
Köszönjük még egyszer az előadóknak az előadásokat, és a résztvevőknek a jelenlétüket! 

Az előadások letölthetőek az előadás címekre kattintva.

Időpont: 2019. június 21. 14.00-17.00

Helyszín: Újkígyós, Cz. Kiss Rendezvényház

13.30 – 14.00 Regisztráció

14.00 Köszöntő. Szebellédi Zoltán, Újkígyós Város polgármestere, Alföld Slow Egyesület elnöke

14.15 A slow turizmus, mint gazdaságfejlesztési alternatíva a hazai és nemzetközi tapasztalatok tükrében. Előadó: Dr. Pécsek Brigitta óraadó tanár, Kodolányi János Egyetem

14.45 Az együttműködés fontossága a turizmusban. Előadó: Petrik Anna adjunktus, Budapesti Metropolitan Egyetem

15.15 A Gyulai TDM szervezet bemutatása a térségi együttműködések terén. Előadó: Jónás Balázs irodavezető, Gyulai Tourinform Iroda

15.45 Az Alföld Slow Egyesület megalakulása, filozófiája. Előadó: Szebellédi Zoltán elnök, Alföld Slow Egyesület

16.15 Az Alföld Slow marketing tevékenysége. Előadó: Szőke Tünde Mónika elnökségi tag, Alföld Slow Egyesület

16.45 Zárás, kérdések az előadókhoz.

Az előadások a címekre kattintva letölthetőek.