Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának negyedik települése, Doboz. A cikksorozat 9. részében Balog Sándorné szociális munkás, őstermelő válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Dobozon?

Balog Sándorné: Születésem óta a településen élek férjemmel és két egyetemista gyermekemmel. Foglalkozásomat tekintve a szociális szférában dolgozom, ahol nagyon sok hátrányos helyzetű emberrel találkozom. Szabadidőmben szívesen besegítek a gazdaságunkban folyó munkákba.

Balog Sándorné Kati

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Balog Sándorné: Jelenleg kettős hasznosítású teheneket tartunk a gazdaságban. A borjakat felhizlaljuk, kineveljük az utód teheneket, illetve a tehenek tejét értékesítjük, a többletből pedig sajtot készítünk. Húsz évvel ezelőtt nagy kereslet volt még itt falun a házi tejre és túróra, de az elmúlt években az emberek egyre kevesebb friss tejet vásároltak, így felesleget termeltünk. Ekkor kezdtem el sajtot készíteni. A barátaimat kínáltam meg az első sajtokkal, melyek olyan jól sikerültek, hogy elindultam egy új úton, a kézműves sajtkészítés világába. Sajtjaim nem tömeggyártás eredményeként jönnek létre, minden sajt más, hiszen a megrendelő ízvilága alapján szívem, lelkem is beleadva készítem. Készítettem már karácsonyi ajándéknak, születésnapra meglepetésnek, babaváró bulira és „csak úgy” nassolni.

Sajttálak, fotó: Balog Sándorné

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet találkozni Önökkel (a pandémia elmúltával)?

Balog Sándorné: Sajtjainkkal a település nagyobb rendezvényein, fesztiválokon, kézműves vásárokon szoktam jelen lenni. Barátaimnak köszönhetően szájhagyomány útján terjed a híre a munkásságomnak, és így a vevőim keresnek meg az igényeikkel.

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Balog Sándorné: Jelenleg egyfajta technológia alapján készülnek a sajtok. Terveim között szerepel újabb kultúrák tanulmányozása, kipróbálása.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Dobozt? Miért szeret Ön itt élni?

Balog Sándorné: A településre látogató vendégek számára különleges élményt tud nyújtani Doboz ékszerdoboza, a kastélyparkban található Wenckheim család által épített kápolna és kripta. Gyönyörű erdők övezik a települést, és a szabadstrandjáról ismert Szanazugot is sokan kedvelik.

Számomra viszont sokat jelent az itt élő emberek nyitottsága, közvetlensége, segítőkészsége az ide látogatókkal szemben. Szervezett programok alkalmával a településen működő közösségek munkájába, mindennapjaiba is betekinthetnek az idelátogató vendégek. Szeretek ennek a közösségnek a része lenni.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is!

Beszélgetés Polgármester úrral

Gáborné Fekete Katalin

Orodán Mária

Dobozi Kisvendéglő és Csárda

Antiklak Vendégház

Kettős-Körösmenti Vadásztársaság

Sziromi Katalin

Petőfi Horgászegyesület