Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának tizenkettedik települése Biharugra. A cikksorozat második részében Pacsika Istvánné, a Biharugrai Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesülete elnöke, és a Biharugrai Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesületének Népdalkörének vezetője válaszolt kérdéseinkre.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Biharugrán?

Pacsika Istvánné: Biharugrán nőttem fel, itt éltem gyermekként, majd ifjúkoromban 10 évig távol laktam a szülőfalumtól. 1975-ben hazajöttem, azóta ismét itt élek.

Pacsika Istvánné (fotó: Szoboszlai Zoltán)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Biharugrai Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesületét és az egyesület Népdalkörét!

Pacsika Istvánné: A Biharugrai Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesülete, és a Biharugrai Nyugdíjasok Érdekvédelmi Egyesületének Népdalköre 1997. március 12-én alakult Biharugrán és azóta is folyamatosan működik. Tagjai elsősorban nyugdíjasok.

Az Egyesület célja, és tevékenysége, a Biharugrán élő nyugdíjasok érdekvédelme, érdekképviselete, szociális és egészségvédelmének, valamint a közéleti, kulturális életben való részvétel segítése.

Az egyesület elnöke egyben az egyesületen belül működő népdalkör vezetője is. Az évek során a tagok kitartó munkájának köszönhetően a népdalkör híre és az általuk képviselt színvonal folyamatosan növekedett. A népdalkör jórészt Biharugra kulturális eseményein képviseli a népzenei kultúrát, továbbá megyei és területi rendezvényeken is rendszeresen részt vesz. A tagok még ma is gyűjtik a népdalokat, a faluban élő időseket felkeresve. Az így csokorba szedett dalokat megtanulják, megőrizik, s továbbadják megye-, sőt országszerte. 

A népdalkör sikeres működésének egyik bizonyítéka, hogy évente átlagosan 30 meghívásnak, felkérésnek tesz eleget a környező települések rendezvényein, még a határon túl is.

Legkiemelkedőbb eredmény, amelyre a legbüszkébbek a tagok a 2009. február 28-án Szeghalmon rendezett „Szülőföldünk Békés Megye” elnevezésű fesztiválon elnyert arany minősítés.

Az egyesület és annak népdalköre igen fontos szerepet tölt be a falu életében. Tagjai örömmel vesznek részt minden rendezvényen.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni az Egyesületet Biharugrán és online felületeken?

Pacsika Istvánné: Biharugra, Erzsébet utca 25. és Erzsébet utca 37.-ben található az Egyesület. Elérhetőek vagyunk a legnagyobb közösségi oldalon, és Biharugra honlapján is.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Pacsika Istvánné: Rendszeres találkozások, próbák a népdalkör tagjaival. Batyusbál, népdalkörök találkozója, idősek napi rendezvény.

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Pacsika Istvánné: Évente kirándulások, Magyarországon belül és külföldön is. A népdalkör részt vesz a környező települések rendezvényein

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Biharugrát?

Pacsika Istvánné: Azért is ajánlanám Biharugrát, mert a biharugrai halastavaknál több mint 350 féle madárfaj él, s lehetőség van azok megtekintésére. Szeretettel ajánlom az idelátogatók számára a Bihari Madárvártát, valamint Szabó Pál népi írónk szülőházát, mely Szabó Pál Irodalmi Emlékház néven működik és várja a látogatókat. Egyesületünk mindig nagy szeretettel fogadja azokat az embereket, akik minket megkeresve szeretnék megismerni szeretett falunkat, Biharugrát.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a bemutatkozást! Munkájához további sok sikert kívánunk.

A cikksorozat korábbi részei:

Beszélgetés a Polgármesterrel