Minden, amit a lassú turizmusról tudni kell…

Dr. Pécsek Brigitta: Gyorsuló idő, lassuló turizmus: a lassú turizmus modellezése című cikke itt olvasható el a Turizmus Bulletin 2014/1. számában.

Lassú turizmus fogalma

Egy új, hazánkban még kevésbé ismert, de a világban egyre inkább terjedő trend a lassú turizmus. A Magyar Turizmus Zrt. (jelenleg nem működik, helyette Magyar Turisztikai Ügynökség) 2011.06.11.-én kiadott tanulmánya foglalja össze a Mintel tanulmányát a lassú turizmusról, annak fogalmáról (https://mtu.gov.hu/documents/prod/127_Mintel_Slow_Travel.pdf):

„A londoni székhelyű MINTEL 2011 márciusában tette közzé a lassú utazás fejlődéséről készített tanulmányát, amelyben többek közt magáról a lassú utazás fogalmáról, a lassú utazások résztvevőiről és desztinációiról, valamint közlekedési eszközeiről és a termékkel foglalkozó tour operátorokról ad tájékoztatást, valamint a jövőbeli trendekre is rávilágít. Az alábbiakban összegezzük a tanulmány legfőbb megállapításait. 

Nem szükséges nagy távolságokat beutazni ahhoz, hogy a lassú turizmus résztvevőivé váljunk. Már akkor megkezdődik, amikor valaki kilép a lakóháza ajtaján és nekiindul egy olyan desztináció felfedezésének, ami lehet, hogy csak néhány kilométerrel messzebb található. (De akkor is lassú turizmusról beszélünk, ha az úti célunk a világ másik felén van). Mindazonáltal a lassú turizmust inkább a rövidebb távolságon belüli utazások jellemzik, az élményszerzés kap nagyobb hangsúlyt. A tanulmány a különböző nézőpontok összefoglalásaképpen így definiálja a lassú turizmust: „Olyan utazás, amelynek során a desztinációt körülvevő területet is felfedezik az oda utazók, általában gyalogosan, vagy kerékpárral, bár más közlekedési eszközt is használhatnak. A lassú utazáson részt vevők utazásuk során nagyobb mértékű kölcsönhatásban vannak a körülöttük lévő emberekkel, a helyekkel, a kultúrával, az ételekkel, a kulturális/helyi örökségekkel és a környezettel, mint egyébként más turisták. Általában (de nem csak és kizárólag) önellátó szállásokon szállnak meg, érkezhetnek vonattal, autóval, busszal, vagy hajóval; ugyanakkor ha az otthonuktól mért távolság számottevő, akkor esetleg a légi közlekedést is igénybe vehetik. Ezek az utazások jellemzően egy, vagy több hétig is eltarthatnak.”  

A lassú utazások száma Európában feltűnő mértékben megnőtt a 2010-es izlandi vulkánkitörés hatásaként, hiszen azok, akik Európán belül szerettek volna repülővel utazni, kénytelenek voltak más közlekedési eszközt választani, így nőtt a vasúti közlekedés iránti igény. A lassú utazás népszerűségének hosszú távú növekedése összekapcsolható a felelősségteljes turizmus működésével is.   

A lassú utazás elvileg minden társadalmi réteg és csoport számára megfelelő utazási mód, az egyéni utazóktól kezdve a párokon és családokon át, az idősebb generációkig. Habár a turizmus e formája minden korosztály számára vonzó alternatíva, az okok, amiért a lassú utazás mellett döntenek, nagyon különbözőek: lehet az a vágy egy bizonyos közlekedési eszköz igénybevételére, maga a desztináció felfedezése, környezetvédelmi aggályok, vagy az utazásra szánt költségvetés mértéke is. 

Sok desztináció található a világon, amelyek a turisztikai termékeikkel a lassú utazásra koncentrálnak, olyan látogatókat szeretnének vonzani, akik felelősségteljesen utaznak és tisztelik a környezetet. Ilyen kedvelt hely például: Európában az Alpok, az Appalache-i helységben vezető gyalogút az Amerikai Egyesült Államokban, a Black Sheep Inn Ecuadorban, Ludlow városa Angliában, vagy a szigetek szerte a világban.

A leggyakrabban igénybe vett közlekedési eszköz a lassú utazásoknál a vonat, a kerékpár, vagy éppen egyszerűen gyalogolnak a turisták. Európában a fenntartható közlekedés és a környezetkímélő turizmus egyik legnagyobb potenciálját az EuroVelo kerékpáros hálózat hordozza magában, amely jelenleg 66 ezer kilométer hosszú és kulcsfontosságú előnye, hogy könnyen kombinálható más környezetbarát közlekedési eszközökkel. 

Manapság még nem bevett gyakorlat, hogy egy utazási iroda kizárólag a lassú utazások megszervezésére specializálódjon. Néhány tour operátor kisebb, helyi vállalkozókkal dolgozik együtt, hogy a segítségükkel egyedi, különleges utazási élményt tudjanak nyújtani. Mások felvesznek kínálatukba speciális programokat is, például művészi alkotásokra fókuszáló tematikus utazás (art-viewing holiday), meghagyva a turistáknak a szabadságot, hogy ezen túlmenően önállóan fedezzék fel a választott desztinációt.  

Napjainkban a lassú utazás a fejlett országok középosztálybeli rétegének piaca. A várakozások szerint a szegmens növekedni fog az elkövetkező években, elsősorban a fenntartható turizmus iránti növekvő érdeklődésnek és a „slow movement” erősödésének köszönhetően. Az utazni vágyók keresni fogják ezeket az utazásokat, olyan úti célokat fognak választani, amely közelebb esik az otthonukhoz, illetve a helyi ételeket és italokat fogják fogyasztani az adott desztinációban.”


Forrás: MAGYAR TURIZMUS ZRT. – Kutatási Csoport 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. Tel.: (06-1) 488-8700 • Fax: (06-1) 488-8600 E-mail: info@itthon.hu • www.itthon.hu