Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának tizedik települése Gyula. A cikksorozat második részében Petrovszki Pálné, a Gyulatourist Utazási Iroda tulajdonosa válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Gyulán?

Petrovszki Pálné: Petrovszki Pálné vagyok, jelenleg a Gyulatourist tulajdonosa. Nagyon régen dolgozom az idegenforgalomban, hiszen békéscsabai születésű révén az IBUSZ Utazási Irodában dolgoztam 15 évig, már ott megkedveltem az utazást, alkalmam volt a beutazással is foglalkozni, ami igazán nagy volumenben folyt akkor. Onnan átköltöztünk Gyulára, és itt is a szakmában helyezkedtem el, az akkori Idegenforgalmi Hivatal Gyulai Kirendeltségének vezetőjeként dolgoztam 5 évig.

Petrovszki Pálné (fotó: Gyulatourist)

Ezt követően munkahelyet váltottam, mert a Békéscsabai Állami Gazdaság akkortájt kezdett nyitni a mezőgazdaság mellett egyéb gazdasági tevékenységek, többek között a turizmus irányába is. Több szálláshelyet kialakítottak, például a Benedeki Fogadót, ami Gyulán a Szent Benedek területén volt található, ez egy turistaszálló volt. Később a dobozi erdőben a LUX Panziót, ami egy vadászház volt, azt követően az Aranykereszt Szállodát alakították ki, majd Békéscsabán a Fiume Hotelt is megvette és átépítette az akkori Állami Gazdaság. Ezek miatt egy ún. főágazattá alakult abban az időben az idegenforgalmi ágazata a Gazdaságnak, és ennek voltam az ágazatvezetője. Mindezekre épült egy utazási iroda, aminek szintén a vezetője lettem: a Gyulatourist. Akkoriban ez nagyon egyedi volt, hogy egy állami gazdaság tőle ennyire távol eső szakmával foglalkozzon, úgyhogy ez egy nagyon érdekes időszak volt, sok szép feladattal. Ekkortájt – a rendszerváltást követően – összefogtuk a helyi idegenforgalmi szolgáltatókat: szálláshelyeket, programszolgáltatókat, és ugyan hosszabb folyamattal, de ez végül az Idegenforgalmi Egyesület megalakulásához vezetett, aminek egy pár évig a vezetője voltam. A kollégákkal arra törekedtünk, hogy a helyi idegenforgalmat abba az irányba tereljük, hogy ne egymás ellen, hanem egymással összefogva dolgozzunk. Az önkormányzatnál is sikerült elérni, hogy az idegenforgalmi adóból származó bevételt turisztikai marketingre fordítsák. Ma már ez másként működik, hisz más az elszámolás módja, és állami támogatás is jött hozzá.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Gyulatouristot!

Petrovszki Pálné: A Gyulatourist mint önálló utazási iroda úgy jött létre, hogy amikor az Állami Gazdaság megszűnt, akkor az ott dolgozók együttműködésével egy Kft. alakult meg, és azóta ez magántulajdonban van. Klasszikus utaztatási tevékenységet folytattunk a kezdetektől: kiutazás, beutazás, idegenvezetés és városnézés, konferenciák szervezése. Akkoriban más közegben dolgoztunk, az internet nem volt ennyire elterjedt. Aztán megjelentek az online utazási szervezetek (OTA), emiatt teljesen megváltozott a belföldi idegenforgalom, az utasok inkább az interneten keresztül saját maguk foglalnak, nem utazási irodán át, a szállásadók is szívesebben foglalkoznak közvetlenül a vendéggel. A konferenciák szervezése szintúgy megváltozott, annak idején nagyon sok konferencia megszervezésében részt vettünk (főként egészségügyi területeken), nagy divatban voltak a kongresszusok, konferenciák, és Gyula nagyon népszerű volt, hisz itt számos kikapcsolódási lehetőség is van a szakmai részen felül. Olyan is volt, hogy 1000 fő feletti kongresszust bonyolítottunk le. Sajnos ennek is vége van, mert a cégek ma nem nagyon áldoznak ilyesmire. A kiutazás területén is változás van. Nagyon szerettem különleges utakat szervezni, például külföldi tanulmányutakat vállalatoknak, ahol az adott gyár meglátogatásán túl a látnivalókat is be lehetett építeni a csomagba. Ez nagyon izgalmas feladat volt, egy komplex tevékenység, ahol az közlekedési eszköz megválasztásától, a szálláshelyen át a szakmai program, a városnézés, az idegenvezetői és tolmácsszolgáltatás megszervezéséig mindent össze kellett hangolni, ez egy igazi, izgalmas munka volt. Ma már nem így működik, a nagy utazásszervező irodák komplett programot kínálnak, a kisebb vidéki irodák közvetőként árulják ezeket a csomagokat. Tehát ma már kész terméket árulunk, és ez teljesen más, mint kitalálni, megszervezni, teremteni valamit. Én a „hagyományos iskola” híve vagyok, de ma már ez nem nagyon ismert sajnos.

A mi tevékenységünk is ennek megfelelő, ritka, amikor valami egyedi utat kíván egy-egy cég, de azt nagy boldogan megszervezzük, ha van rá igény.

Ami a beutazást illeti, ott is ez a helyzet, például a régi Németországból, vagy az egykori Szovjetunióból, vagy Szerbiából érkező buszos turisták már nem nagyon jönnek, mert kinyílt a világ, mindenfelé mehetnek a nagy utazásszervezők jóvoltából.

Gyulatourist iroda (fotó: Gyulatourist )

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Gyulatouristot Gyulán?

Petrovszki Pálné: Gyulán az Eszperantó tér 1-ben vagyunk megtalálhatóak, honlapunk itt érhető el.

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Petrovszki Pálné: Az iroda jelenlegi működését nagyon befolyásolja a pandémia, és a mindenkori külső tényezők. Az, hogy mennyire népszerű egy desztináció, az a helyi viszonyoktól függ, mennyire fogadják szívesen a magyar turistákat, mennyire lehet kiutazni, milyen követelmények vannak (pl. vízum, karantén). Amint megjelenik egy negatív hír, a vendégek gyorsan reagálnak rá és visszamondják a foglalást. Ha kellemesebb időszak következik, akkor a vendégek újra utazni szeretnének. Emiatt most nagyon ki vagyunk téve a külső tényezőknek. A fentiek miatt nem nagyon tudunk előre tervezni.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Gyulát?

Petrovszki Pálné: Mi gyulaiak nagyon szeretjük Gyulát (már 40 éve itt lakom), az Alföld egyik gyöngyszemének tartjuk, bár Gyopárosé ez a jelző, de ennek a térségnek akár két vagy több gyöngyszeme is lehet. Most, hogy az M44-es út nagy része elkészült, könnyebben elérhetővé váltunk, ez sokat segít a megközelítésben. Itt a látnivalók sokasága várja a vendégeket, a történelmi hangulatú téglavár, a kastély, ahol csodálatos interaktív kiállítás van, a belváros a szökőkutakkal olyan látványos, hogy a turisták, akik néha betérnek hozzánk is, csodálattal adóznak a városnak. Itt mindig történik valami, kulturális események sokasága: várszínházi előadások, koncertek, nagyrendezvények, gasztronómiai és zenei fesztiválok. Tehát itt soha nem lehet unatkozni! Minden korosztály megtalálja a magának való attrakciót. A Várfürdő folyamatosan fejlődik, ami a vendégek igényeit szolgálja. Számtalan látnivaló van még, például Erkel Ferenc szülőháza, amit szívből ajánlok a vendégek számára.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a bemutatkozást! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit!

Gyulai Turisztikai Nonaprofit Kft.