Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának első települése, Lőkösháza. Szűcsné Gergely Györgyi polgármester asszony válaszolt kérdéseinkre.

Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról: mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Szűcsné Gergely Györgyi: 2010 óta dolgozom település vezetőként. Azt megelőzően a helyi általános iskola pedagógusa, majd igazgatója voltam. Szerencsés vagyok, mert szüleim révén tősgyökeres lőkösházinak vallhatom magam. Mindig szerettem az embereket, szerettem a közösségben dolgozni, így lettem pedagógus. A családi indíttatás is sokat számított, hiszen szüleim és apai ágról a nagyszüleim is pedagógusok voltak. Apai nagymamám népművelőként is dolgozott. Évtizedeken keresztül vezetett kézimunka szakkört a szabad idejében. Így talán elmondható, hogy nem esett messze az alma a fájától.

A településvezetői feladatra akkoriban többen felkértek a községből, hiszen a helyi közéletben akkor már, mint önkormányzati képviselő is részt vettem. Polgármesteri tevékenységemet megelőzte egy 7 éves önkormányzati képviselőség is. Mindig is az motivált és motivál a jelen pillanatban is, ha a közösség tagjainak hasznára tudok lenni. Kistelepülési polgármesterként vallom, hogy a településvezetés egy elhivatottság, ahol nem érvényes a 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás. Nagyon szerencsésnek érzem magam, mert elmondhatom, hogy nekem a munkám a hobbim. A sikerek felvillanyoznak, a kudarcok megerősítenek, és még el-szántabbá tesznek.

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Szűcsné Gergely Györgyi: Lőkösháza olyan Békés megyei település, amely valamennyi települési infrastruktúrával rendelkezik. A település teljes kül-, és belterületén elérhető a vezetékes ivóvíz szolgáltatás. A belterületi csatornázottság is eléri hamarosan a 100%-ot, amely a település történetében minden idők legnagyobb összegű nyertes pályázata volt, és az idén fejeződött be. Jelenleg zajlanak az utómunkálatok, hamarosan megkezdődhetnek a lakossági rákötések. Minden utcánk aszfaltozott. A település intézményrendszerének folyamatos felújítása mára mondható, hogy lezárult. Békés megyében elsőként mini bölcsődét hoztunk létre, két munkahelyet teremtettünk általa. Teljes külső és belső felújításon esett át az önkormányzati tulajdonban és működtetésben lévő napközi konyha, ahol naponta közel 200 fő számára készül meleg étel. Felújítottuk a település könyvtárát, művelődési házát, az egészségügyi szolgáltató centrumot. Helyi termelői piacot építettünk, ami közösségi térként is funkcionál. A település valamennyi közintézményében megújuló energiaforrás igénybevételével biztosított az áramszolgáltatás.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Szűcsné Gergely Györgyi: Egyrészt fontos, hogy a település megtartsa vonzerejét és fiataljaink nagy számban maradjanak a településen, találják meg Lőkösházán a számításukat. Ehhez elengedhetetlenül fontos, hogy az alapinfrastruktúra és a köznevelési, közoktatási, egészségügyi és közművelődési alapszolgáltatások helyben elérhetőek legyenek. Ezek nálunk adottak, Ez biztosítja egyfelől a település népességmegtartó képességét.

Másrészt kiemelt feladatunknak tekintjük a Zöldebb Lőkösháza megvalósítását, ezzel is csökkentve az ökológiai lábnyomunkat és növelve a község iránt érzett felelősség teljes állampolgári hozzáállást. A Zöldebb Lőkösháza program megvalósításába a településen élő civil szervezeteket és magánszemélyeket is bevonjuk. Ilyen esemény például az az ünnepi alkalom, amikor a Ballagók Fájának ültetésére kerül sor: minden év májusában fát ültetünk a ballagó bölcsődések, óvodások és általános iskolásból elballagó gyermekek tiszteletére.

Harmadrészt, de egyáltalán nem utolsó sorban, szeretnénk turisztikai tényezővé válni a Dél-Alföldi térségben.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban Lőkösházán, mire a legbüszkébb?

Szűcsné Gergely Györgyi: A település 1949-ben vált önállóvá. Jelenleg az Európai Unió schengeni határa.

Az elmúlt hét évtizedben a településen élők egy tiszta, rendezett és barátságos település kialakításában voltak partnerei a mindenkori település-vezetésnek. Az utcáink tágasak és tiszták, a lakosság nagy része odafigyel a lakókörnyezetére. A településen található minden olyan alapinfrastruktúra, és minden olyan szolgáltatás, amely nélkülözhetetlen egy lakóközösség számára. Lőkösházán a civil szféra igen erős, az ő részvételükkel tudjuk lebonyolítani a közösségi programokat. A település lakosságát nyitottnak és segítőkésznek jellemezném. Lőkösháza egy fejlődő település, ahol a lakosság és az önkormányzat is távlati célokat tűz maga elé, ami azt jelenti, hogy otthonuknak érzik Lőkösházát és hosszú távra terveznek a településen maradásukat illetően. 

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg Lőkösháza a jelenlegi egészségügyi válságot?

Szűcsné Gergely Györgyi: A járvány elleni védekezésből az önkormányzat is kiveszi a részét. A lakosság számára már a járvány első hulláma idején saját magunk által készített mosható szájmaszkot juttatunk el. A maszkok varráshoz a helyi vállalkozóktól és magánszemélyektől anyagi támogatást és rengeteg önkéntes munka formájában történő felajánlást kaptunk, amit ezúton is köszönök minden adományozónak.

A lakosság nagy része fegyelmezett, a szabályokat betartja, összetartó, sok estben a közösség tagjai egymást segítik. Mindemellett működnek a településen a szociális alapellátást végző szolgáltatók, valamint az önkormányzat is segít a rászoruló embereknek. Kiemelni nem szeretnék senkit, hiszen a településen valamennyi az intézményeinkben dolgozó munkatárs elhivatottan végzi a napi munkát, amiért köszönettel tartozunk!

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy Lőkösházára érkező vendégnek, turistának?

Lőkösházán a hozzánk érkező vendégek számára az épített vonzerők között a Vásárhelyi Bréda kastélyt, a Vásárhelyi Vera Emlékparkot, a Fatimai Szent Szűz plébániatemplomot ajánlom megtekintésre. Egyedülálló Corvus-Kora Róbert képzőművészete.  A Helyi Értéktárban is szerepelnek e fent említett látnivalók és egy csodálatos a kézimunka kiállítás. Aktív kikapcsolódáshoz a Lőkösházi Horgásztó és Lőkösháza Vadásztársasága tud programot biztosítani. Előzetes bejelentkezéssel megkóstolható a Lőkösházi Kenyér és a Lőkösházi Fánk.

Alföld Slow Egyesület: Jelenleg milyen programok zajlanak Lőkösházán? A járványhelyzetre tekintettel a korábbi fontos eseményekről is számoljon be, kérem!

Szűcsné Gergely Györgyi: Sajnos a járvány időszaka nem teszi lehetővé a hagyományos közösségi rendezvényeink megtartását. Lőkösházán hagyománya van a közös adventi ünneplésnek. A község négy adventi gyertyáját négy különböző jeles alkalom keretében gyújtjuk meg. Ilyen alkalmak az általános iskolában megrendezett karácsonyi koncert, az óvoda-bölcsődében megrendezett Mikulásbál, az általános iskolai fenyőbál, valamint a civilekkel és az egyházzal közösen megtartott negyedik adventi vasárnap. A rendezvények keretében gyúlnak fel az adventi gyertyák. A tavalyi évben nagy sikert aratott az adventi ablakok elnevezésű programunk, amelynek keretében a karácsonyra történő ünnepi ablakdíszítések versenyeztek egymással. Minden nap új adventi ablak nyílt meg karácsony napjáig. Ezt követően közönségszavazással döntött a lakosság a   legkreatívabb ablakokról. Az első három legtöbb szavazatot kapó ablak készítőjét az önkormányzat szerény elismeréssel díjazta. 2019-ben először rendeztük meg az adventi kézműves vásárt és vele egy egyidejűleg jótékonysági karácsonyi süteményvásárt. Rengeteg jelentkezővel, sok vásárlóval és jó hangulattal. Ezt szerettük volna az idén továbbfejlesztve ismét megrendezni. Sajnos ennek a rendezvénynek a megrendezéséről is le kellett mondanunk a járványhelyzet alakulása miatt. De már tervezzük a jövő évit! 15 éves hagyománya van Lőkösházán annak, hogy Karácsony előtt az önkormányzat szerény ajándékkal lepi meg a település lakosságát, melyet minden lakott házhoz eljuttatunk.

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak Lőkösházán a Helyi Értéktárban?

Szűcsné Gergely Györgyi: A helyi értéktárat 2014-ben hoztuk létre azzal a szándékkal, hogy összegyűjtsük és bemutassuk a települési értékeket. A helyi identitás és a közösségi élet erősítésében jelentős szerepe van a helyi értéktárnak. Emellett fontos szerepet szánunk a helyi gazdaság élénkítésének a magunk szerény eszközeivel, hiszen a helyben előállított termékek bemutatása révén lehetőség nyílik a helyi termékek megvásárlására is.

A helyi értéktárban kapott helyet az országosan is ismert Vásárhelyi Bréda kastély. A kastély Magyarországon, sőt Közép-Európában egyedül-álló palladieszk, négy timpanonos, toszkán oszlopos kastély.  A kastély fő attrakciója a homlokzatán minden este naplemente után kezdődő, Európában egyedülálló állandó kültéri 3D-s épületvetítés. Emellett állandó tematikus kiállítások tekinthetőek meg a kastélyban. A lőkösházi Vásárhelyi-Bréda Kastély, valamint a kastély elegáns ősparkja kiválóan alkalmas felejthetetlen esküvők lebonyolítására. 2016-ban a helyszín meg-kapta a Békés megyei legjobb esküvői helyszín neves szakmai elismerést. 

A helyi értéktárba  szintén bekerült Corvus-Kora Róbert képzőművészeti munkássága. Ezek közül is kiemelkedőek a panorámaképei, melyekből az idei évben a nyolcadikat festette meg, a Hajótörés című alkotást, melyet a trianoni békediktátum 100. évfordulója ihletett.

Lőkösháza Község Képviselő-testülete Corvus-Kora Róbert eddigi munkásságát 2018-ban díszpolgári cím odaítélésével ismerte el.

Gasztronómiában is van mit mutatnunk: így az országhatáron túl is ismert Lőkösházi kenyér is része a helyi értéktárnak. Különlegessége abban a kovászban rejlik, melynek segítségével a lőkösházi pékdinasztia előállítja ezt a kenyeret.

Az utóbbi időkben került az értéktárba a Vasutas és Községi Nyugdíjas Klub asszonyai által készített remek Lőkösházi fánk.

Kiemelkedő értéket képviselnek még a településen a Bíborvég Népművészeti Egyesület által készített kézimunkák, melyből nem egy szakmai versenyen díjazott munka van. Olyan darab is található a munkáik között, amely Kínába is eljutott. A megyei és az országos szakmai rendezvények rendszeres résztvevői.

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak még Lőkösházán, amelyek akár szerepelhetnének is az értéktárban?

Szűcsné Gergely Györgyi: Több ilyen helyi értékkel rendelkezünk, ilyenek a helyi termelők által készített kézműves termékek, mint például méz, görögdinnye, savanyú káposzta, házi tészta vagy földieper.

Kotroczó József által készített Türelemüvegek joggal számíthatnak a helyi értéktári elismerésre a közeljövőben.

Kovács Károlyné amatőr cukrász által készített torták és cukorvirágok is számtalan hazai és nemzetközi elismerést vívtak ki. 

Emellett sok tehetséges képzőművész is alkot a településen, akik számára a művelődési házban rendszeres bemutatkozási lehetőséget biztosítunk! Közülük kiemelkedik Lévai Zsolt munkássága, aki a festészetben bontakoztatja szárnyait.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartotta fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesület alapító tagja legyen Lőkösháza?

Szűcsné Gergely Györgyi: Lőkösháza Gyulai Járásban található, emellett a Gyulai Kistérség tagja is. Gyula kiemelt turisztika szerepe lehetőséget biztosíthat a település számára, hogy Lőkösháza is rákerüljön a turizmus hazai térképére. Célunk, hogy a Gyulára látogató turisták ismerjék meg Lőkösháza látnivalóit is. Bízunk abban is, hogyha megismerik a településünket, mások számára is tudják majd ajánlani. Szeretnénk, ha a turisták által a településünkön eltöltött idő nőne, és ez az itt eltöltött vendégéjszakák számában is megmutatkozna. A Lőkösházán eltöltött idő egy a turizmusban most fel-értékelődni látszó slow, azaz lassú turizmus iránt érdeklődők számára jelenthet vonzerőt. Van tehát komoly feladatunk, hiszen a turizmus térképére aktívan és számottevően rá kell kerülnünk. Ezen fogunk dolgozni az elkövetkezendő időkben!

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést!

Lőkösháza télen (Fotó: Lőkösháza Község Önkormányzata)

Szűcsné Gergely Györgyi: Köszönöm szépen a megtisztelő érdeklődést!

A képek Lőkösháza Község Önkormányzata engedélyével kerültek megosztásra.

Olvassa el a rovat többi cikkét is:

Lőkösháza Fejlődéséért Alapítvány

Lőkösházi Vasutas és Nyugdíjas Klub

Lőkös Burger

LökősHázi kenyér

Kovács Károlyné cukorvirágai

Corvus-Kora Róbert festészete

Vásárhelyi-Bréda kastély bemutatkozása