Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának negyedik települése, Doboz. A cikksorozat 6. részében Szatmári Ferenc, a Kettős-Körösmenti Vadásztársaság elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Dobozon?

Szatmári Ferenc: Születésem óta Dobozon élek. A természettel szoros kapcsolatban vagyok, hiszen mezőgazdálkodással foglalkozok. Ez a kapcsolat még inkább fokozódott, amikor 2013-ban úgy döntöttem, hogy vadászvizsgát teszek és 2014-be felvételt nyertem a társasághoz. 2017-be a tagság bizalmat szavazott nekem, így azóta a vadásztársaság elnökeként tevékenykedem.

Szatmári Ferenc, elnök

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Vadásztársaságot!

Szatmári Ferenc: A Kettős-Körösmenti Vadásztársaságot 1980-ban alapította az akkori tagság. Jelen pillanatban a vadásztársaságunknak 36 tagja van. A férfitagok dicsekedhetnek azzal, hogy két diannájuk – azaz hölgy vadásztársuk – is van. Legidősebb vadásztársunk 83 éves, míg a legfiatalabb társunk idén tölti be 28. életévét. A vadászterületünk 5307 ha, ennek körülbelül 30 százaléka erdő, melyet kettészeli a Kettős-Körös, innen eredeztethető egyesületünk neve is. Vadászterületünk jellegét tekintve kifejezetten apróvadas térségnek számít (fácán, mezei nyúl). Legnagyobb állandó vadfajunk az őz. Társaságunk fő profilja a fácánnevelés, amellyel szezonra a területeinket feltöltjük, és ezt bérvadásztatás formájában vadásztatjuk vissza. 

A Kettős-Körösmenti Vadásztársaság (Fotó: Szatmári Ferenc)

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Vadásztársaságot Dobozon belül?

Szatmári Ferenc: A vadászházunk a Kettős-Körös bal partján található, a Marói-erdő sarkánál.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Szatmári Ferenc: Az évente megrendezésre kerülő vadászbálunk mellett több színes programmal is büszkélkedhetünk. Ilyen például a jó hangulatban eltöltött társadalmi munkák hétvégéje, illetve évente egyszer összemérhetjük tudásunkat a horgászatban is, hiszen nyaranta horgászversenyt szervezünk. Vadászszezon előtt minden évben tartunk egy koronglövő háziversenyt, ahol nem csak az eredmény, hanem a lövési készség fejlesztése is célunk. Minél pontosabb a találat, annál kevesebb a vad szenvedése. Természetesen egész évben lehetőséget biztosítunk vadásztagjainknak egyéni lesvadászatra, továbbá szezonális jelleggel tagi társasvadászatokat tartunk szombatonként.

Vadászat (Fotó: Szatmári Ferenc)

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Szatmári Ferenc: A jelenlegi helyzet mellett egyértelműen nehéz tervezni a jövőre tekintve, ennek ellenére természetesen több célunk is van. Mindenekelőtt a társaság működőképességének megtartása, a tagság egyben tartása és a közös céljaink elérése, de hogy konkrétumot is mondjak, ide tartozik például a vadászházunk évről évre való fejlesztése.

A dobozi erdő (fotó: Óréné Szabó Erzsébet)

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Dobozt és a Vadásztársaságot?

Szatmári Ferenc: Már volt szerencsénk az ország minden tájáról vendégeket fogadni, akik nem csak vendégszeretetünket élvezhették, hanem a dobozi erdők szépségét is. Természetesen ezt szeretnénk tovább folytatni és Doboz hírnevét öregbíteni a vadásztársadalomban.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést, a Vadásztársaság működéséhez további sok sikert kívánunk!

A rovat további cikkei:

Beszélgetés Polgármester úrral

Gáborné Fekete Katalin

Orodán Mária

Dobozi Kisvendéglő és Csárda

Antiklak Vendégház