Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának ötödik települése, Csorvás. A cikksorozat 10., záró részében Hudák Józsefné a Csorvás Népművészetéért Egyesület elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról, családjáról!

Hudák Józsefné: már gyerekkoromban is csodáltam a kézi szőtteseket, hiszen nagymamám előszeretettel készített terítőket, szőnyegeket. Ahogy cseperedtem, elsajátítottam a szövés technikáját és egyre magasabb szinten kezdtem művelni azt. A kézművesség minden formáját kipróbáltam, tányérfestés, fonás, varrás, kézimunkázás. 1978-ban Nívó-díjat kaptam makramé technikával készült alkotásaimra, első önálló kiállításom is ekkor volt. A Békés Megyei Népművészeti Egyesületnél tovább folytattam a tanulást, kiváló szakmai képzést kaptam, majd megszereztem a felsőfokú szőttes oktatói engedélyt. Először szőnyegeket, falvédőket, utána vásznakat és textileket terveztem és szőttem kézi technikával.

Amikor két fiú után lányom született, abban bíztam, hogy Ő is folytatni fogja a családi hagyományt. Megérzésem beteljesedett, hiszen Mariann már kiskorában megszerette a kézműves alkotásokat. A Békés Megyei Népművészeti Egyesületnél viseletkészítést tanult, ahol neves etnográfusok szakmai irányítása mellett kialakult a saját stílusa. Tanulmányait Budapesten folytatta a Magyar Divat Intézetnél, ahol női ruhaszerkesztést és modellezést tanult. Majd a M. Müller & Sohn Szabászati Akadémián tovább képezte magát divattervezésből, szerkesztésből és modellezésből, majd kézi szövőüzemben kezdett dolgozni velem, melyet 1989-ben családi vállalkozásként hoztam létre. Itt készültek a szőttesek mellett az első viselet darabok, amelyek főleg lenvászon ruhák voltak. Műhelyünkben a Népi Iparművészeti Tanács és Lektorátus által zsűrizett egyedi tervezésű, természetes alapanyagú szőttesek, egyedi zsűriszámmal ellátott termékek készülnek, mint például: szőttesek, vásznak, az ezekből készített ruhák, kender pamut és természetes alapanyagú öltözékek. Ezeken kívül ma már főként zsinóros magyar díszruhák is, amelyeket francia bársonyból, brokátból és santungból varrunk, saját tervezésű egyedi darabok, méretre szabva, nőknek és férfiaknak egyaránt, például: Bocskai öltönyök, díszmenték, esküvői összeállítások. Nem ritka, hogy tánccsoportok és énekkarok is felkérnek minket, hogy készítsünk nekik elegáns egyedi fellépő ruhát pl. a Duna Művészegyüttes, a Martenica néptánc együttes Honvéd Együttes és a Carmen táncstúdió.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Hudák család Kéziszövő és Varróműhely kialakulását, működését!

Hudák Józsefné: Családi vállalkozásunk hol nagyon nagyszerűen, hol nagyon egyszerűen működött, mi is éreztük az emberek hangulatát, függtünk a vásárlási kedv csökkenésétől, de kitartottunk és erőn felül teljesítve, több évtizede már készítjük a szívünknek oly kedves szőtteseket, ruhákat, zsinóros viseleteket.

A csorvási Nemzetközi Lakodalmas és Gasztronómiai Fesztivált Benke Laci Bácsival a nagyszakácsi kiállításunk alkalmával egy domboldalon üldögélve álmodtuk meg, és ebből az álomból egy 10 éven át sikeresen működő fesztivál sorozat lett, ahol aktív résztvevőként minden évben ruhákat biztosítottunk a résztvevők számára, évenként 20-30 db-ot, pusztán szeretetből és elhivatottságból a rendezvény sikere érdekében.

2009-ben megalapítottuk a Csorvás Népművészetéért Egyesületet 11 taggal, amit tágabb családunk és barátaink alkottak, de mára már ötvennél is több a pártoló tagunk is van, akik tudásukkal segítik a munkánkat, ki-ki a saját szakterületében, orvosként vagy ügyvédként, esetleg lelkes segítőként.

Eddigi fennállásunk során nem kértünk támogatást sem a működésünkhöz, sem eszköz vagy tárgyvásárláshoz, fejlesztésekhez, de elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy itt, a város peremén, de Isten tenyerén ne csak saját örömünkre szolgáljon a több évtizedes kutató, gyűjtő, és alkotó munka, szakmai tapasztalat, anyagismeret, hanem megismertessük az országgal-világgal, hogy a magyar művészet gyönyörű, csak elfelejtettük, és mi azon dolgozunk, hogy ezt a csodát megismerhessék, szeressék, ízléses, viselhető-használható, akár modern formában is. Így született meg a Hudák Szőttes Kúria, melyhez EU-s támogatást kaptunk (Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés” c. felhívásra benyújtott TOP-1.2.1-15-BS1-2016-00022- Szőttes Kúria- Csorvás). Évek óta fogadunk műhelyünkben szervezett látogató csoportokat, ma ezt úgy hívjuk: nyitott műhelyként dolgozunk…

A csodás kézműves termékek saját környezetünkben vannak, csak észre kell venni őket, és megismertetni az emberekkel és elérhetővé tenni…

Így az országban először HELYI TERMÉK BEMUTATÓ TERMET létesítettünk, ahol számos remek dolog várt kicsiket és nagyokat egyaránt. A házi szilvalekvártól kezdve a fafaragásokon, fajátékokon át a vesszőkosárig, szőttesekig minden, mi szemnek-szájnak ingere lehet, ruháinkkal színesítve a kínálatot. Adventi gyertyagyújtást, és más közös programokat tartottunk a bemutató termünkben, nagy érdeklődés mellett.

Minden magyar embernek kell egy magyar ruha!

Csodálatos ruhák (fotó: Hudák Szőttes Kúria)

Ez a gondolat vezérel minket abban, hogy saját ruhabemutatókat szervezzünk, ahol profi manökenekkel 45 percben, közel 100 ruhát mutatunk be az érdeklődőknek, ahol megismerhetik a hagyományos és a modern vonalakat egyaránt, de mind a magyar motívumok, szabások alkalmazásával készült egyedi darabok. Az országban számos helyen és rendezvényen felléptünk a műsorral, az éppen aktuális kollekciót felvonultatva.

A MAGYAR RUHA NAPJA ennek a gondolatnak a szülötte és bízunk a sikerben és a támogatásban. Ezzel a rendezvénnyel is közelebb szeretnénk vinni a kiváló és ízléses ruhákat az emberekhez, hogy amikor a szívüket ünneplőbe öltöztetik, ne legyen kérdés mit is vegyenek fel….

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Hudák Szőttes Kúriát?

A város peremén, Isten tenyerén…

Alföld Slow Egyesület: Milyen online felületeken érhető el a Hudák Szőttes Kúria és az Egyesület?

Hudák Józsefné: Van saját weboldalunk, illetve megtalálhatóak vagyunk a Facebook-on is. További elérhetőségeink: (30) 294 7142 és e-mailen: szotteskuria@gmail.com.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Hudák Józsefné: A Hudák Szőttes Kúria fejlesztése, felújítása kapcsán olyan programcsomagokat alakítottunk ki, amelyek a falusi vendéglátókkal és más szállásadókkal is továbbfejleszthetőek. Ide tartozik a Viharsarki polgári, nemesi hétköznapi és ünnepei ruháinak bemutatása, szemléltetése és aktív programok (beöltözés, tánctanítás, fénykép és emléklap készítés), emellett paraszt lakodalom, (egyszerre aktív és passzív bevonás), műhely bemutatás, varrás, szövés próba, parasztgúnya varrása is tartható nálunk, amelyben részt vehet az érdeklődő, (paraszt ing-gatya, stb.).

Van szövés a vendégek bevonásával, közben igaz történetek, mondák elbeszélése, és amit nálunk készítenek a vendégek, el is vihetik magukkal. További programlehetőségeink:

  • Rongy és más hagyományos baba varrása, baba ruha varrása, öltöztetése
  • Hímzés saját szövésű agyagra, minta írás a táj jellegére vonatkozó minták, elvihetők!
  • Kreatív szoba, textil virágok hajtogatása, díszdoboz, szekrénycsík, más lelket melengető tárgyak készítése.
  • Magyar Díszruhák megtekintése és bemutató darabok felpróbálása, emléklap, fénykép készítés.
  • Emléktárgyak nagy választékban.
  • Kerti programok: a kemence, saját sütésű pogácsa, láng előtt sült lángos stb.
  • Fűszernövények bemutatása, keverékek összeállítása egyéni receptek szerint… előadások a gyógyfüvek hasznáról és használatáról!
  • Komoly érdeklődés van „Nyitott műhely”, kézműves bemutatók iránt, sőt sokan jelentkeztek Kézműves táborba is. Magyar Díszruha bemutatókat is kérnek az ország több városában is!
  • Több száz népművészeti minta bemutatása, felhasználása is program elem.
  • „Betanítás” szőni gyapjú táskát, szőnyeget, bármit, fonni, varrni, zsinórt fonni, rongybabát készíteni lábbal hajtós gépen varrni.

Csodálatos ruhák (fotó: Hudák Szőttes Kúria)

Alföld Slow Egyesület: Igazán széleskörű lehetőségek állnak rendelkezésre a Hudák Szőttes Kúriában. Bízunk benne, hogy hamarosan véget ér a pandémia, és újra lehet vendégeket fogadni. Ehhez kívánunk Önöknek jó egészséget, és további sok sikert! Köszönöm szépen a beszélgetést!

Ajánljuk figyelmébe a rovat korábbi cikkét!

Beszélgetés Polgármester úrral

Edison Klub

Gombkötő Réka

Dohányos András

Popy’s food

Csorvási Szlovák Önkormányzat

Svédasztalos étterem és Pizzéria

Csorvásiak Baráti Társasága

Csorvási Gazdák