Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának első települése, Lőkösháza. A cikksorozat 3. részében Fodor Béláné, a Vasutas és Községi Nyugdíjas Klub elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él a településen?

Fodor Béláné: születésem óta Lőkösházán élek és a munkahelyeim is mindig a faluban voltak. Jelenleg is itt dolgozom a helyi Gondozási Központban, mint területi felelős. 2013-óta vagyok a Vasutas és Községi Nyugdíjas klub elnöke. Mindig is szerettem az idősekkel foglalkozni ezért örömmel tettem eleget a felkérésnek.

Fodor Béláné a Vasutas és Községi Nyugdíjas Klub tagsága (fotó: Fodor Béláné)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Klubot!

Fodor Béláné: A Vasutas és Községi Nyugdíjas klub 1999-óta működik, mint civil szervezet. Tevékenységünk fontos része az idős emberek életminőségének javítása mellett a generációk közötti kapcsolat építése és erősítése. Klubunk széles körű kapcsolati tőkével rendelkezik a szomszédos romániai, valamint a környező települések nyugdíjas klub tagjaival. Jelenlegi taglétszámunk 62 fő. Minden páros héten pénteken tartjuk a klubfoglalkozásainkat, melyen különböző foglalkozásokat tartunk. Rendszeres szűrővizsgálatok, egészségmegőrzési, valamint bűnmegelőzési tanácsadásokat szervezünk. Számos kulturális programon is részt vesznek tagjaink, ahol igen szép eredményeket érnek el. Jó kapcsolatot ápolunk az Vasutas Nyugdíjas Klubok Országos Szövetségével, a községi önkormányzattal, a Képviselő testülettel, és a helyi intézményekkel és civil szervezetekkel.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Klubot a településen?

Fodor Béláné: Klubunk a Vásárhelyi Vera emlékparkban található, Lőkösháza Kiss Ernő utca 1 szám alatt.

Vásárhelyi kúria (Fotó: Szőke Tünde)

Az épületet az önkormányzat bocsájtotta rendelkezésünkre, melyet az elmúlt időszakban egy sikeres pályázatnak köszönhetően sikerült felújítani. Ekkor épült meg a kültéri kemence is, mely alkalmat ad számos jó közösségi összejövetel megtartására. Itt készül a másik híres lőkösházi finomság a langalló vagy ismertebb nevén a kenyérlángos. Nem volt nehéz dolgunk, hogy megtanuljuk a kemencében való sütés fortélyait, hisz tagjaink között tudhattuk a Lőkösházi Kenyér pékmesterét, Lőkösháza Díszpolgárát a néhai Viszokai Jánost.

Alföld Slow Egyesület: Milyen online felületeken érhető el a Klub?

Fodor Béláné: Facebook csoport Nyugdíjasklub Lőkösháza néven.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Fodor Béláné: Megemlékezünk a nemzeti ünnepekről, Anyák napjáról, nőnapról. Az augusztus 20- i falunapi rendezvényen már hagyománnyá vált fánksütéssel kedveskedünk az ide látogató vendégeknek és a község lakosainak. Ilyenkor 3-4000 darab fánkot készítünk el. A Lőkösházi Fánk 2018-ban bemutatkozott a Békés megyei Nemzetiségi Napon is, ahol szintén óriási sikere volt. 2019-ben Lőkösháza Község Önkormányzat Helyi Értéktár Bizottsága a Vasutas és Községi Nyugdíjas Klub tagjai által készített Lőkösházi fánkot helyi értékké nyilvánította.

Lőkösházi Fánk (Fotó: Vasutas és Községi Nyugdíjas Klub)

A települési falunapok, a gyermeknapok és az iskolai karácsonyi készülődésnek kihagyhatatlan attrakciója az asszonyaink által készített fánk. Minden évben kirándulásokat szervezünk, részt veszünk a Vasutas Nyugdíjas Klubok Országos Szövetségének rendezvényein, ilyen a háromgenerációs Unoka szülő nagyszülő találkozó, farsangi rendezvény. A klubunknak évtizedes nemzetközi kapcsolatai vannak, és – ehhez kapcsolódóan – egy nagy rendezvénye is van, minden évben. Ez egy határon átnyúló klubtalálkozó, melyen részt vesznek a Vasutas Nyugdíjas Klubok Országos Szövetségének vezetői, Községünk polgármester asszonya, a képviselő testület tagjai, civil szervezet vezetők, intézményvezetők, a szomszédos Románia területéről hat település klubtagjai, és a környező falvak nyugdíjas klubjának tagjai. Egyszer egy évben egy hosszabb kiránduláson is részt veszünk, Erdély történelmi tájait barangoljuk be. Színházat látogatunk, egy napos kirándulásokat szervezünk hazánk területén. A Vásárhelyi-Bréda kastélyban időszakosan megrendezésre kerülő kiállításokon is részt veszünk. Bográcsozunk, szalonnát sütünk. A községi gyermeknapon fánkkal kedveskedünk a gyermekeinknek. Az óvodásoknak a kenyér világnapja alkalmából a kemencében kenyérlángost szoktunk sütni. Az általános iskolában megrendezésre kerülő télbúcsúztató farsangi mulatságra is a már hagyományos finom fánkot készítjük. Ezek a programok azért is hasznosak, mert még jobban összekovácsolja kis közösségünket. Megteremti a többségben egyedül élő idősek részére az egymásra figyelő és egymást segítő közösséghez való tartozás lehetőségét, teret ad a baráti kapcsolatok kialakítására.

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Fodor Béláné: Reméljük, hogy a vírus után a tevékenységünket ott tudjuk folytatni, ahol abba hagytuk. Szeretnénk megrendezni a betervezett programjainkat, kirándulásainkat, elmaradt rendezvényeinket. A klub tagságát szeretnénk növelni, hogy minél több szépkorú részt tudjon venni a közösségi életben. A Lőkösházán működő civil szervezetekkel és intézményekkel újra felvenni a kapcsolatot, hogy minél több programot együtt tudjunk megvalósítani.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Lőkösházát és a Klubot?

Fodor Béláné: Lőkösháza az utóbbi időben nagyon sokat fejlődött. Érdemes a Mayer Tibor tértől elindulni és körbe sétálni a falut. A Májer Tibor téren található a Fatimai Szent Szűz Máriáról elnevezett katolikus templom, melynek érdekessége, hogy ökumenikus templomként működik. A 2009-ben felszentelt templom szellemi megálmodója településünk egykori polgármestere, a néhai Germán Géza , míg tervezője, fia, ifjú Germán Géza volt. A templom nem csak a hitéletünket erősíti, de művészeti és kulturális térként is szolgál. Az Alapítók útján található a Szent István sétány, ahol I. Szent István király mellszobra tekinthető meg, valamint egy, az 1956-os forradalom tiszteletére állított emlékmű található. Mindkettő a helyi képzőművész, Corvus-Kora Róbert alkotása. Séta közben megcsodálhatjuk az Alapítók útján a gyönyörű hársfákat és fekete fenyőket, a séta befejezéseként érdemes betérni a Vásárhelyi Vera Emlékparkba. Itt található egy másik Vásárhelyi kúria, ahol született és élete során több alkalommal megfordult Vásárhelyi Veronika, aki később Magyarország miniszterelnökének, Kállai Miklós fiának, ifjabb Kállay Miklósnak lett a felesége. Az épület részben megőrizte eredeti formáját, ma szociális alapszolgáltató központ működik benne, és itt található a klubhelyiségünk is. Található itt gasztro-turisztikai látványosság is: a szabadban lévő kemence, amiben sok finomságot készítettünk. Ha nyugalomra vágynak, akkor érdemes egy sétát tenni az emlékparkban akár este is, hangulatos kandeláberek és árnyas fák kísérik útjukat. Szívből ajánlom mindenkinek kis falunkat, látogassanak el Lőkösházára, és érezzék jól magukat.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést!

Fatimai Szent Szűz Mária templom
Futballpálya
Vásárhelyi Vera Park
Színpad a Vásárhelyi Vera Parkban
Játszótér

Olvassa el a rovat többi cikkét is:

Beszélgetés a Polgármester Asszonnyal

Lőkösháza Fejlődéséért Alapítvány

Lőkös Burger

LőkösHázi kenyér

Kovács Károlyné cukorvirágai