Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának harmadik települése, Kunágota. A cikksorozat 5. részében Balázs Istvánné, az Öregház tulajdonosa válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Kunágotán?

Balázs Istvánné: Nem vagyok tősgyökeres kunágotai, de immár 55 éve ebben a „takaros” faluban élek. A férjem kunágotai születésű, itt kötöttünk házasságot 1973-ban. Itt született és nevelkedett a három gyermekünk is, akik ma már máshol élnek, de sokszor és szívesen járnak „haza”. Ebben a faluban dolgoztam (kereskedelemben) és lettem nyugdíjas. Elmondhatom, hogy nagyon kötődőm Kunágotához.

Balázs Istvánné, fotó: Gábor László

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Balázs Istvánné: Mindig is szerettem a történelmet, a régi könyveket és a régi tárgyakat. A múzeumok, de különösen a tájházak nagy látogatója vagyok. Néhány éve megörököltünk egy száz év körüli házat, ahol „megállt” az idő. Nem is szeretnénk modernizálni, mert ez így szép! Az épületben három szoba van – mind régi berendezéssel. A gang, a konyha és kamra mellett az eredeti állapotában került megőrzésre a garádics. Említést érdemel az egykor minden falusi háznál megtalálható góré és sertésól is, hiszen lassan már ezekből is csak néhány maradt az utókorra. Az udvarból nem maradhat el az árnyat adó diófa, és a népes baromfi had. A gondosan művelt kertben ma is megtalálható a málna, az eper, a szőlő, és jó néhány gyümölcsfa is. A ház egyébiránt a község egyik legrégebbi utcájában épült fel. Mivel ez volt a „szélső” utca, ezért az 1840-es években csak „Keleti” utcának hívták, majd később a századfordulón kapta Álmos fejedelem után a jelenlegi nevét. A gyűjteményről elmondhatom, hogy több mint hetven százaléka családi vonzatú tárgy, vagy emlék, de megtalálhatóak itt az ajándékba kapott tárgyak is.

Öregház, fotó: Gábor László

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtekinteni és milyen körülmények között (a pandémiás viszonyokra tekintettel) az Öregházat?

Balázs Istvánné: Az „Öregház” (pandémia után) telefonos egyeztetés után a Kunágota, Álmos utca 71. szám alatt tekinthető meg. Elérhetőségek: 06/30 566-1090, 06/30 417-3485, vagy a 06/68 430-208.

Öregház, fotó: Gábor László

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Balázs Istvánné: Terveim között szerepel az „Öregház” további felújítása és karbantartása, valamint a kertben további gyümölcsfák telepítése. Csodálatos hímzés és képeslap gyűjteménnyel rendelkezem, amelynek az elhelyezése és bemutatása komoly feladat elé állít. A több száz darabból álló retró kollekciómat is méltó módon szeretném bemutatni. Ezek a gyűjtemények a szépségüknél fogva arra hivatottak, hogy mások is örömüket leljék bennük.

Öregház, fotó: Gábor László

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Kunágotát?

Balázs Istvánné: Kunágotát első sorban azért is ajánlom a látogatóknak, mert ennek a községnek rendkívüli településszerkezete van. A látnivalók közé tartozik a két szépen felújított templomunk. A községnek van egy színvonalas Helytörténeti Gyűjteménye, Tájháza, Bereczki Mátéról elnevezett parkja és kertje. A falu mesés múlttal és komoly értéktárral rendelkezik. Minden kirándulónak és érdeklődőnek ajánlom: töltsön el egy napot Kunágotán!

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánok!

A rovat további cikkei:

Beszélgetés Polgármester úrral

Beszélgetés Alpolgármester úrral

Nádházi Lászlóné

Helytörténeti Múzeum

Borsos Cukrászda

Béke Vadásztársaság

A cikksorozat első települése Lőkösháza volt, a második Csabaszabadi.