Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának tizenharmadik települése Nagykamarás. A cikksorozat első részében Pelle István, Nagykamarás község polgármestere válaszolt kérdéseinkre.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról, mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Pelle István: 1994 óta, az idén 28 éve vezetem a települést és képviselem a lakosságát. Büszkén elmondhatom, hogy tősgyökeres nagykamarási vagyok, itt születtem 1957-ben, a szüleim is itt éltek és házasságkötésemet követően én is itt maradtam és családot alapítottam. Feleségemmel közösen egy gyermeket neveltünk és egy unokánk van.

Pelle István (Fotó: Csordás Mercédesz)

Tanulmányaimat a Nagykamarási Általános Iskolában végeztem, majd Békéscsabán magasépítő technikusi képesítést szereztem. Ezt követően a szomszédos településen dolgoztam építésvezetőként. Az 1990. évi Önkormányzati választáson településünk önkormányzati képviselője lettem, majd a lakosság felkérésére az 1994. évi választáson jelöltettem magam polgármesterként, ahol a választópolgárok bizalmat szavaztak és megválasztottak a település vezetőjének.

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Pelle István: Első eredményeim közé sorolhatom a kerékpárút megépítését, melyet 3 ütemben tudtunk megvalósítani és 1996-ot követően kezdtük el építeni, ezzel biztonságossá téve a kerékpáros közlekedést a településünkön. Valamint büszke vagyok minden olyan beruházásra, mely a falu fejlődése érdekében megvalósult és a közjó érdekét szolgálja. Ide sorolhatom a legutóbbi beruházásokat, a piac megépítését, a vándorfóliát és örömmel elmondhatom, hogy az összes közintézményünk felújítása, korszerűsítése is megtörtént, mely szintén a falu gyarapodását mutatja. Jelenleg a Boda-tónál lévő területet és az ott található épületeket szeretnénk bővíteni, hogy a turisztika alapjait lefektethessük és vonzóvá tegyük a pihenni vágyók számára.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeret a legjobban Nagykamaráson, mire a legbüszkébb?

Pelle István: A település egészére büszke vagyok, hiszen az elmúlt 28 év alatt oly sok terv megvalósult. Jelenleg a Római Katolikus templom felújítása zajlik. Templomunk 1884-ben épült, akkor 21 ezer Ft költségvetésből, és az építéséhez szükséges téglákat a helybeliek saját kézzel égették ki. 1984-ben a templom építésének 100. évfordulóján történt egy teljes külső és belső felújítás, így már közel 40 év után, ismét fontossá vált a korszerűsítés és a felújítás. A teljes költségvetés jelenleg 88 millió Forint, melyet ki kellett egészítenünk további 5 millió Forinttal, melyet az elszármazottak és helyi lakosok adományaiból tudtunk összegyűjteni. Ismét sikerült összefogni és megvalósítani az elképzelésünket.

Római Katolikus Templom (fotó: Szőke Tünde)

De kiemelhetném a Falumúzeumot is, mely társadalmi összefogás támogatásával valósult meg, és a Békéscsabai Munkácsy Múzeum néhai igazgatójával, Ando Györggyel közösen terveztük és valósítottuk meg.

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai értékeket mutatna meg egy, Nagykamarásra érkező vendégnek, turistának?

Pelle István: Az ide érkezőknek szívesen ajánlom a Falumúzeumot, az 1884-ben épült Római Katolikus Templomunkat, a Gulyás sarok szép, kisnemesi épületét, valamint a Nagykamarás külterületén található Boda-tavat a kikapcsolódni, pihenni vágyók számára. A tó Békés Megye egyetlen természetes tava, melynek vízfelülete 4,4 Ha.

Falumúzeum
Falumúzeum
Gulyás-sarok (csak kívülről nézhető meg)
Boda-tó
Boda-tó

Fotó: Szőke Tünde

Alföld Slow Egyesület: Milyen programok zajlanak Nagykamaráson járványmentes időszakban? Terveznek-e idénre valamilyen programot?

Pelle István: Nagykamarás a pandémia előtti években hagyományosan megrendezte a Krumpli-fesztivált, melyre az augusztus 20-át megelőző hétvégén került sor. A világjárvány miatt sajnos ez a rendhagyó rendezvényünk elmaradt, de az idei évben már meg tudjuk valósítani, jelenleg ennek a szervezése is folyik, és augusztus 13-án fogjuk megrendezni Falunapként. Ezen kívül minden évben rendeztek farsangot az iskolások és óvodások, tartunk gyermeknapot, ősszel megrendezzük az Idősek Világnapját, valamint a gyerekek karácsonyi műsorral szoktak kedveskedni az Idősek Klubjában a meghívott vendégeknek.

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak Nagykamaráson a helyi értéktárban?

Pelle István: Az értéktár elkészítése jelenleg folyamatban van, az elnök és a tagok az értéktár feltöltésén dolgoznak.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartotta fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesületnek tagja legyen Nagykamarás?

Pelle István: Az Alföld Slow Egyesülethez való csatlakozásunk mindenképpen a falu fejlődését szolgálja, hiszen erősítjük a helyi összefogást, próbáljuk lefektetni a turisztika alapjait, melyet a Boda-tónál képzeltünk el. Az Alföld Slow Egyesület tagjának lenni azt jelenti a számunkra, hogy egy olyan közösséghez tartozunk, mely a saját régiónkból indult el, összefogja a környező, kapcsolódni vágyó településeket, ahol megkezdődött egy közös gondolkodás. Az egyesület fejlődést jelent a tagtelepülések számára, a lakosság számára és hosszú távon minden pihenni és kikapcsolódni vágyó számára, hiszen hála az Alföld Slow Egyesület munkájának, a kis lakosságszámú falvak is bekapcsolódhatnak a turisztika vérkeringésébe.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a bemutatkozást! Munkájához további sok sikert kívánunk!