Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának kilencedik települése Kondoros. A cikksorozat hetedik részében Paluska Zoltán az Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány kuratóriumi elnöke, kondorosi lokálpatrióta válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról!

Paluska Zoltán: Kondoroson születtem és iskolai tanulmányaimat követően is Kondoroson képzeltem el a jövőmet. Volt egy rövid idő, amikor Szarvason dolgoztam, majd azt követően Kondoros Önkormányzatánál helyezkedtem el. Ezzel párhuzamosan családi vállalkozást hoztunk létre testvéremmel, szüleim támogatásával és jelenleg is itt dolgozok mérnökként. Kondoroson alapítottunk családot feleségemmel, Erikával és itt neveljük tisztességre, hazaszeretetre, emberségre Boglár és Botond nevű gyermekeinket.

Emlékkő az alapító vadászok nevével (Fotó: Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden az Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítványt!

Paluska Zoltán: A Ybl Miklós tervezte nagycsákói (csákópusztai) Batthyány-Geist-kastélynál Kondoroson, a 20. Békés Megyei Vadásznapon 2010. szeptember 4-én egy összefogás eredményeképpen emlékmű került felállításra. Itt fogalmazódott meg egy zarándokhely kialakításának a gondolata, melyet egy szélesebb társadalmi összefogással (vadászok és nem vadászok, határon innen és túl), egy alapítvány létrehozásával és a kastély környezetének, kápolnájának, parkjának a rendbe hozásával képzeltek el ennek felvetői. Az alapítvány 2011-ben Kepenyes Andrásnak köszönhetően megalakult, akinek ősei ezer szállal kötődnek Csákóhoz a Geist családhoz, és a 1875-ben alakult Kondoroshoz is!

Az alapítvány célja az alapító okiratban megfogalmazottak szerint: „Cél, hogy a Történelmi Magyarország területén, elsőként megalakult vadásztársaságnak méltó emléket állítson és a történelmi hagyományokon alapuló jövőképet adjon vadásznak és nem vadásznak egyaránt. Örök kérdés, hogy Szarvas településnek van-e köze a Csodaszarvas legendához, Nimród fiaihoz? Véletlen, hogy a Történelmi Magyarország mértani közepe éppen ezen a Szarvason van? Véletlen, vagy talán nem is véletlen, hogy az ország első vadásztársaságát, a XIX. század Nimród fiai éppen Szarvas területén alakították meg. A korábban Szarvashoz, ma Kondoroshoz tartozó Nagy-Csákói Batthyány vadászkastélyhoz köthető a báró Wenckheim Béla és Batthyány László kezdeményezésére 1850-ben alakult és 1851-ben bejegyzett Alföldi Vadásztársaság, ugyanis e kastély volt az 1849-ben levert Szabadságharc utáni passzív főnemesi ellenállás egyik gócpontja. Cél, hogy e Falkavadász társaság hagyományainak megőrzésén, valamint a vadász- és lovasturizmus fejlesztésén keresztül az alapítvány járuljon hozzá a helyi értékek védelméhez, a települések és helyi társadalom megújításához, továbbá a környezeti nevelés eszközeivel mutassa be egy fenntarthatóbb életmód lehetőségeit a helyi lakosoknak, a térségben tanuló diákoknak és az ide látogatóknak, legyen az vadász, ló szerető, falkakutya kedvelő vagy éppen természetbarát.”

Andrássy Manó: A csákói vadásztanya, falkavadászat, 1857
Hesp Róbert
(Festette és kőre rajzolta Zampis. Reiffenstein és Rösch, Bécs)

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet találkozni az Alapítvány munkájával Kondoroson és milyen online felületeken érhető el?

Paluska Zoltán: Az Alapítvány kiállítását Kondoroson az Ady Endre utca 12. szám alatt található Táj- és Alkotóházban lehet látni, és itt gyűjtjük azokat a relikviákat, felajánlásokat, amelyek a Batthyány vagy a Geist családhoz, a csákói kastélyhoz, Petőfi Istvánhoz, a falkavadászathoz vagy az agarászathoz kapcsolódik. Gyűjteményünkben könyvek újságcikkek, festmények, trófeák és fegyverek is találhatók. Kaptunk már a kastélyból származó bútor felajánlást, de friss élményként az a két pohár áll most szívemhez közel, amelyeket nemrég ajánlottak fel, és amelyeken a Geist család címere látható.

Geist-címer és pohár a Geist-címerrel (Fotó: Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány)

Az Alapítvány jelen van a legnagyobb közösségi oldalon, de mivel civil szervezetként pályázatokból és adományokból működünk fontosnak tartom az alapítvány számlaszámát is megemlíteni, amely online is használható: 11733058-20027557.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Paluska Zoltán: Alapítványunk minden évben október 6-hoz igazítva tartja meg nagyrendezvényét a szintén Ybl Miklós tervezte kápolna mellett és a kastélyparkban. Itt emlékezünk meg az Aradi 13 vértanúról, Batthyány Lajos mártírhalált halt miniszterelnökről, aki a kastély korábbi tulajdonosának nagybátyjaként járt Csákón, és fát is ültetett itt. E mellett a kiszáradt fa torzó mellett szoktunk koszorúzni. Ekkor emlékezünk arról a 84 vadászról, akik Zuberecz Tibor békés megyei fővadász szavaival élve „nem engedve a 48-ból, s a csákói vadásztanyán rendes évi ütemterv szerint, kötelező tagdíj fizetése mellett, magyaros egyenviseletben űzték a vadat. S ez az egyesület volt az, amelyik megkísérelte a szabadságharc bukása után a nemzetet bénító fásultságot és félelmet lerázni, és az itt lovagló hazafiak és leszármazottaik 5 miniszterelnököt, számos minisztert és számtalan belső tanácsost adtak a hazának, és a vadászat mellett gyakorlatilag előkészítették a kiegyezést, meghatározva a haza további sorsát.”. Nem utolsó sorban ez a rendezvény kicsiknek és nagyoknak egyaránt tartalmas szórakozást is nyújt, hiszen a Széchenyi Lótenyésztési Egyesület ilyenkor vadászhajtásos háziversenyt tart, de solymász bemutató, agárfuttatás és lovasíjászat is szerepelt már programunkon.

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Paluska Zoltán: Hiszem, hogy figyelemfelhívó munkánk gyümölcse folyamatosan érik, hiszen a romos kastély kertje pár éve megújult és minket is meglep, hogy milyen sokan iktatják be kirándulásuk vagy kerékpártúrájuk állomásaként ezt a rendkívül jó kisugárzással rendelkező parkot. 2020-ban kívül-belül megújult és újra szentelték a Geist-család kápolnáját és bízunk benne, hogy előbb-utóbb lesz forrás a kastély épületegyüttesének felújítására is. Sajnos a kommunizmus „áldásos” tevékenységének köszönhetően sok felújításra váró kastély van a Kárpát-medencében, de kondorosiként valljuk, hogy a Batthányi-Geist kastély története, a hozzá kapcsolódó személyek rangja és tevékenysége a mi kastélyunkat előrébb sorolja a felújítandó kastélyok rangsorában, sőt nem titkolt célunk és ezen dolgozunk, hogy méltó rangot és funkciót kapva, Nemzeti Emlékhellyé nyilvánítsák.

A Kastély
Agarász bemutató
Kiállítás
Kiállítás
Kiállítás
Magyar agár Csákón
Romos kastély
Metszet a kastélyról

Fotó: Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány

A jövőre vonatkozó szándékunk, hogy a kápolna és a kastélypark felújítását követően a kastély felújításával olyan méltó helyszín alakuljon ki, ahol a minden év október 1-én induló apróvadas vadászati szezon a Kárpát-medencében itt Csákón indulhat egy-egy megemlékezéssel és ökomenikus istentisztelettel. Minden évben idevárjuk a magyarországi és a határon túli vadásztársakat és hazájukat szerető megemlékezőket, növelve ezzel Kondoros és Békés megye turisztikai potenciálját.

További nagy terv egy könyvkiadás. Alapítványunk gyűjtőmunkájának eredményeként olyan nagy mennyiségű dokumentum és információ áll rendelkezésre, hogy szeretnénk egy kiadványba összefoglalva emléket állítani az itt vadászó hazafiaknak, Csákónak, a falkászatoknak és az Alföldi Vadásztársulatnak. A könyv, amelynek kiadására most pályázat és egyéb forrásgyűjtés folyik a CSÁKÓI Almanach Az Alföldi vadászok tanyája, avagy a vadásztársaságok bölcsője a Kárpát-medencében címet szeretnénk adni.

Fotó: Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Kondorost?

Paluska Zoltán: Kondoros egy legendásan jó hely! Aki csak egy pár órát is eltölt Kondoroson azt tapasztalhatja, hogy szorgalmas, barátságos, a saját környezetükre adó emberek laknak itt, akik tisztelik a hagyományaikat és a múlt stabil kövein, az ősök tiszteletén építik jövőjüket. Ide nem csak a kastélyért, hanem a Kondorosi Táj- és Alkotóházban található Alföldi Vadásztársulat Alapítvány gyűjteményes kiállításáért is érdemes ellátogatni. Persze ha már itt van nem szabad kihagyni a világhírű Kondorosi Csárdát. Emellett a Tájház állandó kiállításának szomszédságában Kondoros híres szülötteinek, mint Csernus Tibor, Balczó András, Balczó Edit, Kepenyes Pál, Ónodi Henrietta gyűjteményes kiállítását is érdemes megtekinteni.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a bemutatkozást! Munkájukhoz további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit:

Beszélgetés a polgármesterrel

Kondorosi Csárda

Varga Éva táskacsodái

Betyáros Tökmagolaj

Sárkány Cukrászda

Szappanos Ádám

Széchenyi István Lótenyésztési Egyesület

Kondorosi Horgász Egyesület

Tímár Gyöngyi

Balogh Zsigmond

Szlovák Önkormányzat

Betyárszállás