Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának hetedik települése Almáskamarás. A cikksorozat harmadik részében Boda Péter, az Ország Kemencéjének megvalósítója válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Almáskamaráson?

Boda Péter: 1965-ben születtem Szeghalmon, 1975-ben költöztünk Almáskamarásra. Tanulmányaimat Békéscsabán végeztem el a 635. sz. Kulich Gyula Ipari Szakmunkásképző Intézetben. Békéscsabán dolgoztam karbantartóként, később családi házakat építettem. Született közben 3 csodálatos gyermekem, és 1996-ban visszaköltöztünk Almáskamarásra. Később cukorbetegség miatt leszázalékoltak, és annak érdekében, hogy hasznos tagja legyek a társadalomnak, feleségemmel elvégeztünk egy nevelőszülői tanfolyamot. Azóta 16 gyermeket neveltünk és gondoztunk vissza a családjához. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani a feleségemnek, Gyöngyikének, és a 3 gyermekemnek, hogy az ötleteim megvalósításában támogattak. Nélkülük nem sikerült volna.

Boda Péter az Ország Kemencéjének megvalósítója (Fotó: Boda Péter)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát! Hogyan jött létre az Ország Kemencéje?

Boda Péter: 10 évvel ezelőtt kitaláltam, hogy a gyerekeket kivigyem a szabadba télen, és megépítettük az ország legnagyobb hóemberét, Almási Kázmért. Ebből akkor sok sajtócikk is született, és később Almási Kázmér indította el az Ország Kemencéjének történetét.

A sajtó munkatársai a következő projektem után érdeklődtek, és ennek kapcsán döntöttem el, hogy megépítjük Almáskamaráson az Ország Kemencéjét. Azért kapta ezt a nevet, mert az ország különböző részeiről érkeztek felajánlások a kemence elkészítéséhez. Győrtől kezdve Nádudvaron és Csornán át, Gyulán keresztül Békéscsabáig kaptunk különböző adományokat. Az építkezéshez a téglaanyagot házról házra járva gyűjtögettük össze, volt, ahol 5 darabot, volt, ahol 200 darabot kaptunk. Az Önkormányzat segítségével szállítottunk az építkezés helyszínére a kapott adományokat.

2012. Pünkösd vasárnapján kezdtük el az építkezést, és abban az évben augusztus 12-én adtuk át a kemencét. Az építkezés is közös munkával zajlott, és újabb felajánlások érkeztek az átadási ünnepségre. Az egész falut meg tudtuk hívni egy tál ételre, a termelőktől kaptunk dinnyét, kukoricát, amit szintén közösen fogyasztottunk el, körülbelül 3-400 fő részvételével. A közel 10 év alatt bejöttek a számításaim: több tízezer adag péksüteményt, kalácsot, húsféléket tudtunk megsütni a kemencében.

Az Ország Kemencéje (Fotó: Szőke Tünde)

Legtávolabbról Mongóliából érkezett „kemence-vendégem”, a legmagasabb szintű vendégeim pedig a Líbiai Nagykövetség nagykövete és kereskedelmi attaséja voltak, mely megszervezéséért testvéremnek, Boda Józsefnek, és a Protetic Team Hungary Kft.-nek tartozom köszönettel.

Sok iskola gyermekei szabadidejükből 1 napot áldozva meglátogatták településünket, nyugdíjas otthonok csoportjai, baráti társaságok töltöttek el többször visszatérve egy-egy kellemes napot a kemence mellett.

A helyi iskolánk tanulói rendszeresen igénybe vették iskolai és osztályszinten is a kemence adta áldott lehetőséget, így megtanulhatták, hogy hogyan készül a kenyér, illetve gyakorolhatták az egyéb gasztronómiai lehetőségeket.

Az Ország Kemencéje (fotó: Boda Péter – Az Ország kemencéje FB oldal)

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtekinteni és milyen körülmények között a további munkáit?

Boda Péter: Az Ország Kemencéje után több közösség számára építettem kemencét, a teljesség igénye nélkül például Gábortelepen, Medgyesbodzáson, Nagykamaráson, Medgyesegyházán, hogy itt a közeli településeket említsem.

Ezenkívül Mezőkovácsházán tavaly fejeztük be a Simay család sírkápolnájának felújítását, szintén közösségi munkával.

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Boda Péter: Terveim között szerepel, hogy minden településnek legyen egy saját „Ország Kemencéje”, ami hozzáférhető mindenki számára, mert úgy érzékelem, hogy a kemencének nagy az összetartó ereje, és ami megfelelő kezekben önálló életet is tud élni. A későbbiekben pedig egy „Kemencés túraútvonal” létrehozása is a céljaim között szerepel.

Többen vagyunk az országban kemence tulajdonosok, „kemencebarátok”, akik minden évben más-más településen találkozunk, és szeretném, ha az egyik következő évben Almáskamarás adna helyet ennek a találkozónak, természetesen csak amint járványhelyzet engedi.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Almáskamarást?

Boda Péter: Azért szeretem Almáskamarást, mert itt épült meg az Ország Kemencéje, amelynek látványa mindig örömmel tölti el a szívem.

Amennyiben a hozzánk érkező kirándulóknak segítségre van szükség a kemence használatához, szívesen állok rendelkezésre én is, és az Önkormányzat munkatársai is.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést! További tervei megvalósításához jó egészséget és sok sikert kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is!

Polgármester

Pintér Edit