Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának ötödik települése, Csorvás. A cikksorozat 4. részében Dohányos András, a Helyi Értéktár Bizottság elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról!

Dohányos András: Csorváson élek 1943-tól – ugyanis akkor születtem. Gyermekkoromban kapcsolódtam be az 1903-ban alakult nagymúltú csorvási Tűzoltó Egyesületbe, melynek azóta is tagja vagyok, gyakorlatilag a fél életem velük töltöttem. Közel 30 évig tűzoltó szakkört vezettem iskolás gyermekeknek. Hat választási cikluson át képviselőként, illetve az utolsó ciklusban alpolgármesterként igyekeztem a települést segíteni.

Dohányos András Csorvás Díszpolgára, 2019.
Baráth Lajos Csorvás Város Polgármestere társaságában (Fotó: Szente Károly)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Dohányos András: 2003-ban, nyugdíjazásom után elkezdtem régi csorvási fényképeket gyűjteni különböző témákban – mára több, mint 12.000 darabra szaporodott a számuk. A Helytörténeti Gyűjtemény munkájába 2004-ben kapcsolódtam be és azóta az egyik gyűjtője és gondozója vagyok. A Helyi Értéktár Bizottság 2014-ben alakult meg, melynek elnöke vagyok.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtekinteni és milyen körülmények között a munkáit?

Dohányos András: A Helytörténeti Gyűjtemény az Arany János utcai egykori iskolaépületben található, itt került berendezésre. Bár jelenleg az egészségügyi zárlat miatt nem látogatható, de ha nyitható lesz, akkor vasárnap délutánonként szeretettel látok bárkit. Illetve bejelentkezéssel látogatható más napokon is (a zárlat törlése után), akárcsak a Szlovák Emlékház a Bajcsy-Zsilinszky utcán.

Helyi értéktár – Helytörténeti gyűjtemény (fotó: Szente Károly (épület) és Lukácsi Antónia (belső képek))

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Dohányos András: Továbbra is az a tervem, hogy bemutassam Csorvás hagyományait, régi értékeit. Az eddig végzett ezirányú munkám és a közösségért tett erőfeszítéseim miatt 2019-ben megkaptam a megtisztelő Csorvás Díszpolgára címet – ez pedig új lendületet adott, ösztönöz és kötelez a további munkára.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Csorvást?

Dohányos András: Csorvás az Alföld Slow Egyesület egyik alapító tagja. A hozzánk látogató vendégeknek figyelmébe ajánlom a Helyi Értéktárunkban lévő 52 védett – természeti, épített, kulturális – értékünket, melyek végignézése több napos program lehet. Kiemelném a szerintem legfontosabb látnivalókat:

  • a központi Szabadság Park (ez régen piactér volt) a három templommal, egy imaházzal és több emlékhellyel,
  • a Rudolf majori kastély,
  • a Hudák Család Szövőműhelye,
  • Mészáros csodadoktor háza,
  • és Csorvás egyik csodája, a volgamenti hérics, ami csak tavaszi időben látható.

Csorvási Szlovák Emlékház (fotó: Szőke Tünde (utcakép) és Szente Károly (belső képek))

Csorvás egy nyugodt, élhető, fejlődő kisváros. Mi, akik itt élünk, ezt érezzük minden nap. Településünk tele van régi és új látnivalókkal, csak észre kell venni, fel kell rá figyelni, ehhez le kell lassítani – ez a bemutatkozó is ezt a célt szolgálja.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat korábbi cikkét!

Beszélgetés Polgármester úrral

Edison Klub

Gombkötő Réka