Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának hatodik települése Kétegyháza. A cikksorozat első részében Dr. Rákócziné Tripon Emese, Kétegyháza Nagyközség polgármestere válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, mondjon pár szót saját magáról, mivel foglalkozott, mielőtt polgármester lett, mióta polgármester, miért döntött úgy, hogy indul annak idején a választáson?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: Kétegyházi vagyok, itt élek a férjemmel és a kilenc éves lányommal és négy éves fiammal. Itt élnek a szüleim is, akik családom támaszai a munkánk és a magánéletünk során egyaránt, segítik megteremteni számunkra a két szféra egyensúlyát.

Dr. Rákócziné Tripon Emese

Ami a korábbi munkámat illeti, azt kell mondjam, hogy mindig az Önkormányzat volt ennek a helyszíne. Agrármérnöki végzettségem megszerzését követően szinte mindjárt a Polgármesteri Hivatalhoz kerültem. Először a 2006-os választásokon indultam képviselőként sikeresen, mely tisztség betöltése folyamatos volt 2019-ig, azzal, hogy 2014-től már alpolgármester is voltam. A kérdésre, hogy miért indultam polgármesteri tiszt betöltéséért, azt kell, mondjam, hogy egyenes út vezetett ide a sok éves tapasztalattal és a Kétegyháza iránt érzett szeretetemmel és tenni akarásommal ötvözve.

Alföld Slow Egyesület: Mit tart a legnagyobb eredményének amióta polgármester?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: Egyértelműen mondom, hogy a pandémia időszakával való küzdelem, amely megválasztásomat követően új, nehéz és szokatlan feladatokat rótt rám.

Alföld Slow Egyesület: Mit szeretne elérni a következő években?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: Hosszú lenne a felsorolás, de összefoglalva azt mondom, hogy egy vonzó, élhető településsé tenni Kétegyházát. Ez természetesen sokrétű feladatkört feltételez, amelyhez adott minden, ahogyan szoktam mondani, „Kétegyházának nagyon jó a portfoliója”.

A most már folyamatosan javuló közutakon megközelíthető Békéscsaba, Gyula közelsége, a településen átmenő Budapest – Bukarest vasútvonal, a kiterjedt oktatási-nevelési intézményrendszer megléte, a játszóterek, a sok zöldfelület. Azt gondolom, hogy ezek körülmények a családok számára rendkívül vonzóvá teszik Kétegyházát, de természetesen nem lehet hátradőlni, tenni, szépíteni kell a jövőben is.

Kétegyháza képekben (Fotó: Szőke Tünde)

Alföld Slow Egyesület: Hogyan éli meg Kétegyháza a jelenlegi járványügyi helyzetet?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: Azt gondolom, hogy a bezártság, a csoportos beszélgetések a kerthelyiségekben, a közösségi események hiánya mindenkit megvisel, de remélhetőleg hamarosan vége lesz és újra kinyílik a világ. Ugyanakkor nem gondolom, hogy zökkenőmentes lesz minden, mert az aggodalom közöttünk marad egy ideig.

Alföld Slow Egyesület: Milyen turisztikai érteket mutatna meg egy, Kétegyházára érkező, vendégnek, turistának?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: A  román Ortodox Templomot, amelyet egy mesterséges magaslatra emeltek. A Római Katolikus Templomot. Az Almásy grófok egykori romantikus stílusú parkkal övezett kastélyát.  A másik nagy jelentőségű művelődési érték a Kétegyházi Román Tájház és a Gyűjtemények Háza.

Alföld Slow Egyesület: A pandémia előtt milyen programok zajlottak Kétegyházán?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: A pandémia előtti időszakban évente megrendezésre került a Kétegyházi Kulturális Napok rendezvénysorozat, melyet Pogácsafesztiválként ismernek és szeretnek sokan Békés megyében. Meg szoktuk közösen ünnepelni a farsangot, a húsvétot, a majálist, a gyermeknapot, Szent Mihály napját, valamint decemberben együtt készülünk az Adventre. Az ünnepek előtt a Község terei ünnepi díszbe öltöznek. Azt, hogy idén milyen események kerülhetnek megrendezésre, még nem tudjuk biztosan, de készülünk, hogy amint lehetséges, újra együtt ünnepelhessünk.

Pogácsafesztivál 2019-ben (Fotó: Szőke Tünde)

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak Kétegyházán a helyi értéktárban?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: A helyi értéktárba felvételre került helyi jelentőségű kulturális örökségként az évente megrendezésre kerülő Alkotótábor, a Baptista Gyülekezet Zenekara, Ardelean József János: Kétegyháza község monográfiája, valamint a Kétegyházi kurgánmező. Helyi jelentőségű épített környezetként a Római Katolikus Templom és Templomkert, a Román Ortodox Templom, a Baptista Imaház, valamint a Kétegyházi Román Tájház.

Alföld Slow Egyesület: Milyen értékek vannak még a településen, amelyek akár szerepelhetnének is az értéktárban?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: Nagyon fontos értéke Kétegyházának az Andrássy-Almásy kastély és kastélypark, amely méltó lenne a helyi értéktárba kerülésre.

Alföld Slow Egyesület: Miért tartotta fontosnak, hogy az Alföld Slow Egyesület alapító tagja legyen Kétegyháza?

Dr. Rákócziné Tripon Emese: Kétegyháza nagyon sok természeti, kulturális értékkel rendelkezik. Az elmúlt időszakban a nagyközség olyan ütemben és mértékben fejlődött, mely által kiemelten fontos, hogy a turisták megismerjék a Kétegyházán található értékeket is.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!