Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának ötödik települése, Csorvás. A cikksorozat 2. részében Murvai József, nyugalmazott számítástechnika, technika szakos tanár válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él a településen?

Murvai József: 1952 óta élek a településen kis megszakításokkal. (Középiskola, katonaság.) Szintén nyugdíjas feleségemmel élek, akivel 1974-ben kötöttünk házasságot. Két gyermeket neveltünk, akik már családot alapítottak.

A középiskola elvégzése után sok munkahelyen megfordultam, míg kiderült, hogy nekem mi az úticélom. Az akkori Kandó Kálmán Műszaki Főiskolán műszaki oktató szakot végeztem, és általános iskolában kezdtem tanítani technikát. 2000-ben végeztem el a számítástechnika tanár szakot az SZTE Juhász Gyula Főiskolai Karán.

Murvai József tanítványai körében (Fotó: Murvai Józsefné)

Jelenleg óraadóként informatikát tanítok a Csorvási Gulyás Mihály Általános Iskolában, és vezetem az Edison Klubot.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Murvai József: Az iskolába kerülésem előtt is mindig foglalkoztatott az újítás, a kitalálás a munkahelyeimen. Kézenfekvő volt a kérdés, hogy vajon a gyerekek az ő világukban mit látnak, hogyan viszonyulnak különböző problémahelyzetekhez. Jó elindulás volt a prof. Dr. habil Gaul Emil által szervezett Tervezzünk tárgyakat! országos pályázat, ahol diákjaink 1988-tól évről évre sikeresen szerepeltek. Miután ez a lehetőség megszűnt, a gyerekek továbbra is együtt maradtak, és saját örömünkre folytatódott a munka. Felvettük a Feltalálók Klubja nevet, amit hamarosan Edison Klubra változtattunk, tekintettel arra, hogy Thomas Alva Edison rendelkezik a legtöbb bejegyzett szabadalommal a világon. Feleségem már akkor is mindenben támogatott, mert még nem működtünk szakkörként, én is szabadidőmben dolgoztam a gyerekekkel.

2009-ben, A Kreativitás És Innováció Európai Évében indítottuk Kecskés Beáta tanárnővel A hónap feltalálója! programunkat. A gyerekeket arra biztatjuk, hogy nézzenek szét a környezetükben és fedezzenek fel problémahelyzeteket, és azokra alkossanak megoldási módokat. Az Edison Klub lehetőséget biztosít találmányaik megvalósítására. A hónap feltalálója! 3000 Ft pénzdíjat kap és elismerő oklevelet. De minden résztvevő tárgyjutalmat kap és díszes emléklapot, hogy tovább ösztönözzük erre a tevékenységre. Általában LED lámpákat, csavarhúzókat, konyhai kiseszközöket kínálunk. (A lányok rendszerint csavarhúzót választanak.)

Erika Landau nyomán elsősorban nem a produktumot értékeljük, hanem a folyamatot. Így tanulják meg a fiatalok, hogy későbbi életük során milyen módszerrel dolgozzák fel az újításra váró helyzeteket.

Az elektromos autó szerelése 2017. szemben Szabados László villamosménök
Úton az elektromos autóval
RC repülők szerelése 2020
Microbit programozás 2021
Hajóépítés 2020
A SHiPet nevű hajónk a Csorvási Horgásztavon Szluka András tervező irányításával

Az Edison Klub projektjei az elmúlt években (Fotó: Murvai József és Andrékó Patrik)

2011-ben regisztráltunk tehetségpontként, azóta rendszeresen megkapjuk az Akkreditált Kiváló Tehetségpont címet.

Ma már az egykori Edison Klubtagok a fő támogatóim. Dr. Weiczner Roland az SZTE igazságügyi orvosszakértője A hónap feltalálója! programunkhoz ebben a tanévben 40 000 forintot biztosított a gyerekek díjazására, jutalmazására. Kukla Imre a Solargroup ügyvezető igazgatója napelemeket készíttetett az elektromos autónkhoz, akkumulátorokat kaptunk a hajónkhoz és bármiben segítségért fordulhatunk hozzá. Szabados László villamos mérnök, Genius Loci díjas támogatónk az elektromos autónk vezérlésének kidolgozását irányította, jelenleg A csillagos ég a határ című NTP-s pályázatunk konstruktőre. 2016-ban meglátogathattuk Barcelonában, ahol a Pal Robotics fejlesztő mérnökeként két lábon járó robotok fejlesztő mérnöke volt.

Az Edison Klub Barcelonában 2016-ban (Fotó: Pal Robotics munkatársa)

2010 óta írunk sikeres pályázatokat Kecskés Beáta tehetséggondozó, fizika és technika szakos tanárnővel a Nemzeti Tehetség Program céljainak megvalósítására.

A helyi szervezetekkel szoros a kapcsolatunk. A Csorvási Gazdák Zrt. műhelyében készült az elektromos autónk alváza Kelemen Mihály elnök úr irányításával, az utánfutót a Mechanitech Kft. a csoporttal közös munkával állította össze, Fruzsa Mihály termelési vezető közreműködésével. Állandó segítőnk Kukla Zsolt gyenge- és erősáramú technikus.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtekinteni és milyen körülmények között (a pandémiás viszonyokra tekintettel) a munkáikat?

Murvai József: Jelenleg egy pályázaton dolgozunk, hogy az Edison Klubnak saját helye legyen. Ha sikeres lesz a pályázatunk, akkor egy év múlva már berendezett Edison Klub várja majd az érdeklődőket az iskolánk udvarán álló épületben. Most még – amikor a járványhelyzet lehetővé teszi – az iskola technika tantermében tarjuk a foglalkozásainkat péntek délutánonként és szombat délelőttönként.

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Murvai József: A különböző pályázatoknak és a támogatóinknak köszönhetően jelenleg kb. 1 millió forint értékű eszközökkel rendelkezünk. Ezeket szekrényekben tároljuk, nehézkes a használatuk. A Csorvásiak Baráti Társasága támogatásával, személy szerint Kelemen Mihály elnök úr közreműködésével, egy épületfelújítási pályázatot nyújtunk be az iskola területén található, használaton kívüli épület átalakítására, hogy az Edison Klubnak önálló helye legyen. Kukla Imre, a Solargroup ügyvezető igazgatója napelemekkel járul hozzá a felújításhoz, ha sikeres lesz a pályázatunk.

1994-ben az Élet és Tudomány innovációs cikkpályázata keretében írtam „Menlo Park” az iskolában? címmel erről az álomról.

Reméljük, hogy sikeres lesz a pályázat, és berendezhetjük új épületünket a célszerű használatra.

Nyári Edison Klub 2007 Szabados László villamosmérnökkel
Camera obcura készítése Nagy István fotóművésszel
Murvai József
Repülő próba

Fotó: Murvai József és Edison Klub

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe települését? Miért szeret Ön itt élni?

Murvai József: Itt születtem, minden emlékem ideköt. Rendezett település, gondoskodó önkormányzat. Helyi nevezetességeink: templomaink, különösen a katolikus templom, a Wenckheim grófok hagyatékai, kulturális élet, Ifjúsági Fúvószenekar és Majorette Csoport, citerazenekarok, Helytörténeti Múzeum.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést! Munkájukhoz, fejlesztéseikhez további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

A fotókon szereplő diákok szüleitől hozzájárulással rendelkezik az Edison Klub a fotók megjelentetéséhez.

Ajánljuk figyelmébe a rovat korábbi cikkét!

Beszélgetés Polgármester úrral