Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának hetedik települése Almáskamarás. A cikksorozat negyedik részében Hack Ferenc Mihályné, az Almáskamarás Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Almáskamaráson?

Hack Ferenc Mihályné: Almáskamarás Német Nemzetiségi Önkormányzatának alapítója, elnöke vagyok. Almáskamaráson születtem, itt is élek. Legmagasabb végzettségemet tekintve okleveles történészként viszem tovább német nemzetiségi önkormányzatunk képviselőivel sváb elődeink kultúráját, hagyományait, értékeit.

Hack Ferenc Mihályné (Fotó: Szabó Ákos)

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Német Nemzetiségi Önkormányzatot!

Hack Ferenc Mihályné: Almáskamaráson az országban az elsők között alakult német nemzetiségi önkormányzat 1994. decemberében. Teljesen érthető, hiszen településünket Elekről idetelepült dohánykertész svábok alapították 1844-ben.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megtalálni a Német Önkormányzatot Almáskamaráson és milyen online felületeken lehet információkhoz jutni a munkájukról?

Hack Ferenc Mihályné: Helyileg Almáskamaráson, a Dózsa György utca 54. szám alatt van székhelyünk. Az Almáskamarási Önkormányzat oldalán és a Facebookon tudnak tájékozódni az érdeklődők a munkánkról.

Alföld Slow Egyesület: Milyen rendezvényeik, programjaik vannak vírusmentes időszakokban?

Hack Ferenc Mihályné: Német nemzetiségi önkormányzatunk mindig kiemelkedő szerepet játszott a falu kulturális életében. Mivel iskolánk nyelvoktató német nemzetiségi általános iskola, így az alapokkal együtt tanulják gyermekeink a német nyelvet és népismeretet. Minden generáció részt vesz hagyományaink megélésében és ezért minden alkalmat meg is ragadunk.

Mivel római katolikus vallást gyakorolunk (kevés kivétellel), így ez a felekezeti vonal az egyik meghatározója rendezvényeinknek. A katolikus ünnepkör megélése minden évben fő feladatunk, pl. Húsvét, Pünkösd, Szent Vendel nap, Karácsony.

Bálakat, versenyeket, falu szintű rendezvényeket szervezünk, minden évben sváb nemzetiségi étellel vendégeljük meg a lakosságot. Köszöntjük a legfiatalabb német nemzetiségi polgárunkat, a szépkorúakat és jutalomban részesítjük a legrendezettebb porta tulajdonosát.

Német hagyományainkat követve kiemelt rendezvényünk minden év novemberében Szent Márton napi felvonulásunk és a hozzá kapcsolódó ünnepi tevékenységeink. Ekkor több látogató keres fel minket, mint ahányan a faluban lakunk.

Megemlékezés és Falunapi főzés ( Fotó: Német Nemzetiségi Önkormányzat )

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Hack Ferenc Mihályné: A jövőben folytatjuk az eddigi rendezvényeinket, kulturális értékeink bővítését és átörökítését a felnövekvő nemzedék számára.

Emlékpark (Fotó: Német Nemzetiségi Önkormányzat)

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Almáskamarást és a Német Nemzetiségi Önkormányzatot?

Hack Ferenc Mihályné: A településünkre látogató már a belépéskor láthatja az Emlékparkunkat, melyet 2020-ban építettünk a helyi önkormányzattal összefogva. Ebben látható a németországi testvértelepülésünk, Leimen-St.Ilgen címere, a Magyarországi Németek címere, saját szimbólumaink és az elűzött svábok tiszteletére készített réz emléktábla. Emlékfalunkon, mely a köztemetőben található, bézs márványtáblákon arany betűk őrzik az 1945. januárjában a Szovjetunióba „malenkij robot”-ra elhurcolt 325 almáskamarási sváb ember nevét. Egyedi lélekharangunk is a mi őseink tiszteletére készült. Katolikus templomunk előtti fekete márvány emlékművünk szintén az elhurcoltak tiszteletére készült ukrán mintára, hiszen a magyar külügyminisztérium ilyen emlékműveket állíttatott Ukrajnában a német nemzetiségük felvállalása miatt oda elhurcoltak tiszteletére.

Almáskamarás lakosságának több, mint 20%-a német nemzetiséghez tartozónak vallja magát. Az elődeink megteremtették német kultúránkat. Nekünk az a küldetésünk, hogy megéljük és gyarapítsuk német nemzetiségi kultúránkat, értékeinket és tovább adjuk gyermekeinknek, unokáinknak, a jövőnek!

Emlékpark (Fotó: Szőke Tünde)

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit is!

Polgármester

Pintér Edit

Az Ország Kemencéje