Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának kilencedik települése Kondoros. A cikksorozat negyedik részében Zahorecz István, kistermelő válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Mióta él Kondoroson?

Zahorecz István: Kondoroson születtem 1968-ban. Általános iskolás éveimet itt töltöttem, majd az 1980-as években – szüleim tanítása alapján és az ő segítségükkel – alapoztam meg a mai sikeresen működő vállalkozásomat. Tanulmányaim során szántóföldi- és kertészeti növénytermesztést tanultam, majd növényvédelmi technikusként végeztem. Eleinte nagyüzemeknél helyezkedtem el főállásban, ahol rengeteg szakmai tapasztalatot szereztem, mellette pedig növényvédelmi szolgáltatást nyújtottam a környező településeken élők számára. Ideköt a termőföld szeretete. 1994 óta, mint mezőgazdasági vállalkozó, majd 2002 óta családi gazdálkodóként tevékenykedünk, növénytermesztéssel és szolgáltatással foglalkozunk.

Zahorecz Gazdaság

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a Zahorecz Gazdaságot!

Zahorecz István: A nagy változást a 2020-as év hozta el számunkra, közel 10 éve termeljük a héj nélküli olajtököt, amit tavaly kezdtünk feldolgozni. Kialakítottuk a telepünkön a kisüzemet, ahol 100% hideg préseléssel BETYÁROS TÖKMAGOLAJAT sajtolunk. Nincs hevítve a tökmag és nem használunk adalékanyagokat. Kistermelőként mindig friss olajat sajtolok, ahogy a piac igényli, tehát nálunk mindig friss olajhoz jut a fogyasztó.

Alföld Slow Egyesület: Hol lehet megvásárolni a Betyáros Tökmagolajat?

Zahorecz István: A feleségem a helyi termelői piacon, a békéscsabai piacon, valamint Békéscsaba Liget vásáron is megjelenik termékünkkel. De szívesen kiszolgáljuk az érdeklődőket a kisüzemben vagy akár itthon is. A honlapunkon és a webáruházban további információk érhetőek el a termékekről.

Betyáros tökmag termékcsalád (Fotó: Zahorecz István)

Alföld Slow Egyesület: Milyen terveik vannak a jövőre nézve?

Zahorecz István: Bár az olajsajtolásnak még csak az elején vagyunk, ennek ellenére sok erőt kapunk a visszatérő vásárlóinktól. Azok, akik huzamosabb ideje fogyasztják a Betyáros Tökmagolajat, örömmel számolnak be az olaj jótékony hatásáról. Ezt szeretnénk a jövőben továbbfejleszteni, terveink között szerepel egy új gép vásárlása, ezáltal a napraforgó sajtolás is bekerülhetne a tevékenységi körünkbe, és szeretnénk a csomagolás terén is fejlődni.

Alföld Slow Egyesület: Miért ajánlaná a vendégek figyelmébe Kondorost? Miért szeret Ön itt élni?

Zahorecz István: Nem gondolkodtam azon soha, hogy elhagyom Kondorost, mivel nagyszüleim, szüleim is a földből éltek és itt dolgoztak. Így én is ezt viszem tovább a családommal. A 2 fiam is a mezőgazdaságban dolgozik velünk, mint mérnök asszisztens és növényorvos hallgató. Jó látni a szüleimen azt az örömöt és megnyugvást, hogy nem hiába dolgoztak az elmúlt évtizedekben. Amikor kint tevékenykedik mindenki a tök betakarításnál, az mindent elárul, érezni, hogy jó úton haladunk.

Nagyon sokat fejlődött a mi kis városunk. Amiket mi érzékelünk a mindennapokban az az övárok, a szennyvízelvezetés, az úthálózat fejlesztése, amiért nagyon hálásak vagyunk, hogy megvalósultak. Jó látni, hogy bővül a bölcsődénk, ami bízunk benne arra ösztönzi gyermekeinket, hogy ne hagyják el szülőhelyüket. A kicsiknek igazán sok program lehetőséget nyújt a tájház. A főtéren a virágágyások csodaszépek. A városi rendezvényeink pedig igazán jó alkalmat nyújtanak arra, hogy minél több elszármazott, rokon, ismerős újra haza látogasson a szülővárosába.

Alföld Slow Egyesület: Köszönjük szépen a beszélgetést! Munkájához további sok sikert és jó egészséget kívánunk!

Ajánljuk figyelmébe a rovat további cikkeit:

Beszélgetés a polgármesterrel

Kondorosi Csárda

Varga Éva táskacsodái

Sárkány Cukrászda

Szappanos Ádám

Alföldi Vadásztársulat Közhasznú Alapítvány

Széchenyi István Lótenyésztési Egyesület

Kondorosi Horgász Egyesület

Tímár Gyöngyi

Balogh Zsigmond

Szlovák Önkormányzat

Betyárszállás