Az Alföld Slow Egyesület „A hónap települése” programjának második települése, Csabaszabadi. Bánfi Ákos, a Suri Alpaka Farm és a Beliczey major tulajdonosa válaszolt kérdéseinkre. Az Alföld Slow Egyesület nevében a kérdéseket Szőke Tünde tette fel.

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutatkozzon be, mondjon néhány szót magáról! Hogyan kötődik Csabaszabadihoz?

Bánfi Ákos: Békéscsabán élek feleségemmel Bánfiné Geréb Kornéliával. Mindketten építész mérnöki végzettséggel rendelkezünk, ennek ellenére elsősorban kereskedelemmel és állattartással foglalkozunk. Csabaszabadival kapcsolatos kötődésem az őstermelői tevékenységemnek köszönhető, melynek kapcsán 2018-ban megvásároltam a településen található egykori Beliczey majort.

Alpakák. Fotó: Bánfi Ákos

Alföld Slow Egyesület: Kérem, hogy mutassa be röviden a munkásságát!

Bánfi Ákos: őstermelői tevékenységem: állattenyésztői kapcsolataink révén 2011-ben megismertük az alpakát, mint haszonállatot és a benne rejlő gazdasági lehetőségeket. Gondos utánajárás és szervező munka után beszereztünk Chiléből 6 db, az alpakák között is igen ritkának számító, Suri Alpaka tenyészállatot. Ezzel elindítottuk Békéscsabán, Magyarországon jelenleg is egyedül álló Suri Alpaka farmunkat, ahol az alpaka tenyésztését és a gyapjú értékesítését már őstermelői tevékenység keretében végzem.

Az alpaka egy különleges állat, mely számos hasznosítási lehetőséget rejt magában. Elsősorban igen értékes gyapjáért tenyésztik, de mivel hazánkban, de még Európában is meglehetősen ritka ezért hobbi és tenyészállatként is magas áron értékesíthetőek az utódok. Emellett külföldön már több példa van rá, hogy sérült, és beteg gyermekek számára terápiás állatként, valamint különlegességének köszönhetően állatsimogatókban, parkokban idegenforgalmi látványosságként alkalmazzák.

Alpakák. Fotó: Bánfi Ákos

A kezdetekben elsősorban egy magas minőségű 25 fős tenyészállomány létrehozása volt a cél, ezért Alpaka farmunk kezdeti bevételeit a nyers alpaka gyapjú értékesítése jelentette. Egy-két év elteltével azonban már a születendő, de tenyészetünk számára kevésbé értékes alpaka criák, hobbiállatként történő eladása is nagyban hozzájárult a bevételek növeléséhez. Az évek során sikerült jelentős külföldi kapcsolatokat kiépíteni a nyers suri alpaka gyapjú folyamatos, jó áron történő értékesítésére. A bevételek további növelése érdekében a nyers alpaka gyapjú feldolgozását, kész termékek előállítását tűztük ki célul.

A magyarországi alpaka farmok szaporodásával egyre nagyobb igény mutatkozott a nyers alpaka gyapjú feldolgozásának lehetőségére, de sajnos a kész termékek előállításához szükséges kártolást, feldolgozását hazánkban hosszú utánajárás ellenére sem tudtuk megoldani. Meglátva a kínálkozó piaci rést 2014-ben cégünk az Iguana és a Többiek Bt. gyapjúfeldolgozó gépeket vásárolt, ezzel is segítve az őstermelői tevékenységem további fejlődését. A feldolgozás során fontos szempont volt számunkra, hogy kizárólag csak a munkafolyamatok első része legyen gépesítve (tisztítás, kártolás). A kártolt gyapjúból történő fonal készítése már minden esetben hagyományos módon, rokkán, kézzel történjen, ezzel biztosítjuk, hogy magas minőségű kézműves termékek készüljenek el. Kezdetekben az általunk termelt gyapjút dolgoztuk fel szalagra kártolt, valamint kész alpaka fonal formájában ezzel lehetővé téve a még magasabb áron történő értékesítést. Mostanra már a magyarországi alpaka farmok 90%-nak, valamint külföldi megrendelőknek elsősorban osztrák, német, észt és grönlandi cégeknek végzünk bérfeldolgozást.

Fotó: Bánfi Ákos

Az állatlétszám növekedésének, és a gyapjúfeldolgozás mint új tevékenységnek köszönhetően jelentős fejlődésen mentünk keresztül, ezért a korábbi 2,2 hektáros telephelyünket és a rajta található kiszolgáló épületeket kinőttük. A tevékenység további töretlen fejlődésének érdekében, egy számunkra megfelelő ingatlant kerestünk, ahol az állattenyésztés mellett a későbbiekben ki tudnánk használni az alpakában rejlő turisztikai és idegenforgalmi lehetőségeket is.

Hosszú keresgélés után sikerült megtalálni az elképzeléseinknek megfelelő, Békéscsaba vonzáskörzetében, Csabaszabadiban található, 22hektáros ősfás, legelős területen fekvő, műemléki értékű impozáns, de felújítandó épülettel rendelkező egykori Beliczey majort. Az elhelyezkedését tekintve a későbbi idegenforgalmi lehetőségek szempontjából is ideális, mivel Békéscsaba 15 km, Gyula és Orosháza egyaránt 30 km-es távolságon belül található. A terület nagyságát tekintve 22 hektár, ebből kb. 6 hektár füves terület, ami a tenyészetünk kialakításhoz tökéletesen megfelel.

Alföld Slow Egyesület: Milyen tervei vannak a jövőre nézve?

Bánfi Ákos: A későbbiekben az épület felújításával szállás lehetőségeket alakítanánk ki, valamint az ősfás park rendbetételével igazi idegenforgalmi látványosságot hoznánk létre. Ezekkel a fejlesztésekkel munkalehetőséget biztosítanánk helyi lakosok számára és terveink szerint növelnénk Csabaszabadi község gazdaságát és a térség idegenforgalmát.

Rövidtávú célkitűzéseink: Előreláthatóan 2021-ben már megvalósul egy mindenki számára elérhető és látogatható alpaka park létrehozása, ahol a látogatók megismerhetik alpakákat testközelből. Betekintést nyernek tenyészetünk működésébe, tájékoztatást kapnak az alpakák tartásáról, tenyésztéséről, valamint az alpaka gyapjú hasznosításának lehetőségeiről.

  

Fotó: Bánfi Ákos

Távlati célkitűzéseink: Hosszabb távú tervünk egy turisztikai projekt megvalósítása, amellyel egy új szolgáltatás válik majd lehetővé. Gyönyörű környezetben mindenki számára elérhető és látogatható alpaka park létrehozása, terápiás szolgáltatással, vendégházakban, valamint a műemléki jelentőségű impozáns egykori kastély épületben szállás lehetőséggel, és az alpakák gyapjából készített kézműves termékeket áruló „shoppal” és egyéb kiegészítő szolgáltatásokkal. Ez az ág egyelőre meglehetősen kiforratlan, azonban a Nyugat-európai példákat szem előtt tartva jelentős potenciál rejlik benne. Hazánkban egyre nagyobb igény mutatkozik az ökoturisztika elterjedésére, mely a jövőbeni beruházásunkat indukálja.

Alföld Slow Egyesület: Milyen online felületeken érhetőek el?

Bővebb információk: Alpaka farmunkról itt.   Gyapjúfeldolgozónkról itt.

A Suri Alpaka Farm elérhető a Facebook-on is.

Alföld Slow Egyesület: Köszönöm szépen a beszélgetést!

A rovat korábbi cikkei:

Beszélgetés a Polgármester Asszonnyal

A Csabaszabadiért Egyesület bemutatkozása

Kesjár Mátyás

Horgász Egyesület

Szelekovszky László bemutatkozása

A cikksorozat első települése Lőkösháza volt.